ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 22.10.2017 | meniny má Sergej  
Keď je voľnoS Rodinkou do Chorvátska

10 zábavných morských aktivít s deťmi v Chorvátsku

 Kika Kováčiková   18.06.2015   1

Oberať olivy, načahovať sa za voňavými mandarínkami a granátovými jablkami, púšťať si šarkana, keď fučí týždeň jugo... aha, pardon, toto sú hlavne mimosezónne aktivity, na ktoré vás nahovorím možno inokedy.

Pre tentokrát si môžeme načrtnúť, čo si s deťmi (a so sebou) počať pri chorvátskom mori v lete, okrem obligátneho čľapkania sa.

Thinkstock

 

Využite naplno, čo sa vám ponúka

Chorvátsko má v talóne čokoľvek, po čom srdce piští: od komercie, diskoték, kolotočov, cingrlátok, preplnených pláží hlava na hlave... až po divočinu, Robinsona bez jednej paličky signálu na mobile, opustených majákov uprostred mora.

Nech už sa zabudnete na pobreží alebo vás zaveje na niektorý z chorvátskych ostrovov, nech už vám bude páliť na chodidlá piesok alebo ich budú masírovať okruhliaky, nech už bude more rovné ako doska alebo rozbúrené do peny... využite naplno, čo vám miesto vašej dovolenky ponúka.

To by bola taká univerzálna rada do bitky a na ostatok vám ponúkam takúto všehochuť.

1/ Postavte si hrady z piesku

Kam za chorvátskymi pieskovými plážami sme už písali, možno sa na jednej z nich ocitnete aj vy, tak sa s pieskom pohrajte aj inak ako pri vytriasaní topánok. Postavte si z neho... čokoľvek.

Nemusí to vyzerať ako na Festivale sôch z piesku v Lopare, hlavne, že budete mať s deťmi zábavu.

lopar.com

 

2/ Nájdite si svoje súkromné morské jazierko

Ak budete v končinách s členitejším pobrežím, kde vstup do mora nie je až tak ľúbezný a má preďaleko do ideálnej katalógovej kategórie, lebo skaliská, braliská a všetko možné dokopy, nemusíte skončiť na betónovej pláži.

Na našom ostrove tiež nemáme žiadne úchvatné pláže, o ktorých by sa dali písať nadšené litánie. Ale máme príliv a odliv, vďaka ktorému si môžeme užívať čľapkanie v súkromných morských bazénikoch, každé dieťa má svoj vlastný „rezort.“

Z kameňov si staviame priehrady, ktoré oddeľujú teplejšie úseky od čerstvejších, pozeráme, kam sa nám až zatúlajú drobné rybičky, ktoré sa niekedy nehanbia ani o nohy obtierať... ale teraz už píšem litánie, že? Chcela som len toľko, že pre najmenšie deti, ktoré sa boja „veľkého“ mora, je to takmer ideálne.

 

3/ Šnorchlujte, potápajte sa

Trochu väčšie deti si rady užívajú podmorský svet, ponárajúc sa pod hladinu, znova a znova. Rodičovské uši si dosť oddýchnu, keďže potápať sa nedá s otvorenými/ufrflanými ústami.

4/ Ulovte si plody mora

Miestne deti vedia stráviť hodiny hádzaním obyčajného silónu do vody, vábia ryby na cesto z múky a vody. Kúpte deťom najlacnejšiu sieťku na ryby, vyťahovať ňou budú každý dar mora, ktorý im príde do cesty, aj hviezdice, ježkov, morských slimákov, morské uhorky (čo vyzerajú ako hovienka), či morský „šalát,“ ako hovoria moje deti zeleným chaluhám.

5/ Windsurfing

Veľké deti v lete do školy? Samé od seba? Určite, ak pôjde o windsurfing. Prihlásiť ich môžete, ak trávite dovolenkový čas vo vyhlásených chorvátskych „surferských“ destináciách, napríklad v Nine alebo v Bole.

 

6/ Výletujte na chorvátskych ostrovoch s obyčajnou MHD

Poškuľujete po výlete a neviete si vybrať z ponuky plaviacich sa „exkurzií“? Ak nechcete trčať iba na pevnine, potom iba nasadnite na lodnú MHD z niektorého prístavného mesta smer ostrov, ktorý vám znie najlepšie.

Okrem trajektov, na ktoré sa môžete nalodiť aj s autom, sa na ostrovy vozia aj rýchle, osobné lode (najmä katamarány), v sezóne celkom často - pozrite si cestovné poriadky podľa destinácií od Jadrolinije - a celodenný výlet máte vybavený.

7/ Vydajte sa na more

Nie je iná možnosť, ako si ozaj vychutnať more, iba ak byť aspoň na chvíľu jeho súčasťou. Nemusíte hneď napínať plachty, nie každý má na takúto romantiku nervy, predsa len, vydržať toľko dní na jednej palube aj so zohratou partičkou, preverí každého ľudomila.

Oproti tomu je taká „rybárska“ lodička požičaná na deň síce obyčajná, ale príjemná alternatíva. „Rent a boat“ nájdete na každom rohu, vyskúšajte.

 

8/ Dajte historickým pamiatkam trocha inú formu

Máte radi pamiatky, ale vaše deti odmietajú chodiť v najväčšom úpeku po 140 schodoch na vrch zvonice katedrály svätého hocikoho? Najnovšia atrakcia, ktorá pribudla v Zadare, je táto žltá „ponorka.“

Dokopy nič iné, iba loď, ktorá má telo o čosi hlbšie ponorené do vody, odkiaľ možno cez okienka sledovať život pod morskou hladinou, z mora vidíte na historické centrum, plavíte sa okolo morského organu... trvá to asi hodinu a ako mi povedala teta, predávajúca lístky, nechápe, ako deti nahovoria na takú blbosť svojich rodičov, ale ponorka je stále plná.

9/ Schlaďte sa v jaskyni

„Nepečte sa na slnku, schovajte sa do jaskyne,“ lákajú turistov na návštevu prirodzených chladničiek. Je ich celkom dosť, partizáni by o tom vedeli čosi, veď aj po generálovi Titovi nesie meno jedna na Vise.

No oveľa zaujímavejšie „nory“ sú jaskyne morské a podmorské. Vyhlásenou výletnou morskou jaskyňou je napríklad Modrá jaskyňa na ostrove Biševo, Zelená jaskyňa na ostrove Ravnik, Kráľovnina na Vise, prípadne Odyseova jaskyňa na ostrove Mljet.

 

10/ Nasadnite na bicykle

Ak budete mať tú možnosť, požičajte si v miestnom stánku bicykle, nie je problém zohnať ani bicykel s detskou sedačkou. Nasadnite a presúvajte sa, kam vás civilizovaná cesta zavedie. Napríklad za krajšou, intímnejšou plážou, nemusíte sa potom tlačiť ako sardinky na masovej mestskej pláži. Alebo len tak po okolí, ponad útesy, bralá, skaly...

Ja riešim 92 % presunov s deťmi po ostrove z kuće do dediny a nazad bicyklom. Deti nie sú otrávené, že musia šliapať po svojich, ja nie som nervózna, že zo mňa cícerkom leje pot, zvlášť v horúcich letných dňoch, kedy už ráno o pol siedmej vyskočí teplomer nad 30 stupňov a my sa musíme nejako vyexpedovať do pekárne, za čerstvým chlebom. Popravde, je to iba zámienka, som totiž závislá na tunajšej káve, ale aj o tom niekedy inokedy.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
corky napísané 22.06.2015 17:22

odporúčam si namiesto obligátneho fishpickniku prenajať vlastnú loď, zbaliť deku a šnorchle, nejakú vodu a vydať sa na more. je to úžasný zážitok, pre dospelých trošku adrenalín, no je to paráda, vidíte Jadran z úplne inej optiky. Obed riešime zastávkou v nejakom grile, kde si dáme grilovaný tanier pre 2 osoby a najeme sa všetci štyria do prasknutia.

Ponorku naopak neodporúčam, aspoň tá, na ktorej sme my boli (v Biograde) je o ničom ... ono závisí strašne na tom programe, ktorý tam urobia. Boli sme aj na glasbote vo Vodiciach, čo bolo ovela lepšie urobené. Vo Vodiciach odporúčam Múzeum námorníctva a akvárium. Pekne urobené...

Tiež sa oplatí výlet loďou Makarski Jadran (Makarska, Drvenik a tam okolo chodí), super urobené, velká zábava.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   0
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
Prečo dojčiť hneď po pôrode?
20.10.2017   9
Po pôrode sú hormóny mamičky, ale i dieťatka priamo naštartované na to, aby ste začali úspešne dojčiť. Ak vaše dieťatko nemalo možnosť prisať sa na prsník tesne po pôrode a prvé, čo do pusy dostane, je fľaša, môže sa stať, že potom mu bradavka „nebude stačiť“.
Súťaž o milé zásterky a termohrnčeky
20.10.2017   0
Hráte o 3x keramický termohrnček v provensálskom dizajne spolu s gazdinkovskou zásterou.
detské choroby
Imunita na školách
19.10.2017   0
Detské kolektívy sú doslova rajom na šírenie vírusov a infekcií. Preto je veľmi dôležité, aby ste vaše ratolesti zaopatrili ochranným štítom.
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?