Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Sú prírodné kúpaliská bezpečné?

 Mária Kopčíková   26.07.2016   0

V týchto horúcich dňoch sa radi vyberieme niekam k vode. Či už na kúpalisko alebo k nejakej prírodnej vodnej nádrži.

V akom stave sú kúpaliská?

Zdroj: ingimage.com

 

Na túto otázku dáva pravidelne odpoveď Úrad verejného zdravotníctva SR. Jeho kontrolóri pravidelne odoberajú vzorky z rôznych vodných plôch a podrobujú ich analýzam. Ako vyzerali výsledky týchto analýz v poslednom týždni?

Zhoršené fyzikálno-chemické ukazovatele (teplota vody, rozpustené látky, prítomnosť látok ako železo, chloridy, sírany, fluoridy...) boli zistené na lokalitách VN Bátovce - Lipovina a Rybníky v Slovenskej Volovej. Podobne tomu bolo i na jazere Klinger – Banská Štiavnica, kde vzorky odoberali 11. 7. 2016.

Mohlo by vás zaujímať: Aké sú štandardy pre kúpaliská?

V biologických ukazovateľoch (escherichia coli, črevné enterokoky) nevyhovela voda na kúpanie na lokalitách: Rybník v Chlmci, Ružín - prítoky - Hnilecké rameno.  

Mikrobiologické znečistenie bolo zistené na LK „Izabela“ Vyšné Ružbachy (plavecký, detský a neplavecký bazén - odbery dňa 6. 7. 2016), tiež v lokalitách Ružín – odberové miesto Chaty Evičkino jazero a Kopanice (okr. Žarnovica). Z dôvodu biologického znečistenia bol vydaný zákaz kúpania v rekreačnej oblasti Šaštín Stráže – Gazarka (okr. Senica).

Mikrobiologické znečistenie bolo zistené na LK AQUA – RELAX Lívia Brezno Zadné Hálny (odber dňa 12. 7. 2016), kúpalisko bolo od 15.07.2016 do 19.07.2016 dočasne mimo prevádzky. Nevyhovujúca kvalita vody bola zistená ďalej na šmykľavke a tobogane UK Čajka – Prievidza, v detskom bazéne na Národnom centre vodného póla – Nováky a v detskom bazéne na Biokúpalisku BOROVICA (okr. Malacky).

Na plážovom kúpalisku JAZERO Košice na základe predbežných výsledkov vzoriek vôd odobratých zamestnancami RÚVZ Košice z 12. 7. 2016 sa odporúča pre deti, alergikov a osôb s oslabeným imunitným systémom nekúpať sa. U dospelých zdravých osôb je kúpanie prípustné.

Zdroj: ingimage.com

 

Mimo prevádzky zostanú počas sezóny tieto zariadenia

Z dôvodu nevyhovujúceho technického stavu vonkajší krytý bazén Penzióna Čachovo Selce, plavecký bazén v krytej plavárni (okr. Senica), detský bazén č. 2 na kúpalisku MŠK ISKRA Petržalka Bratislava V, LK Klenovec a Termál centrum GALANDIA Galanta. 

Z bezpečnostného hľadiska je dobré vedieť, ako rozoznáte, že sa niekto topí.

Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku môžete nájsť na webovej stránke ÚVZ SR (www.uvzsr.sk)

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?