Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Medzi "nebom a zemou" v novembri

 Natália Podhorská   06.11.2018   0

Preklopme jesennnú melanchóliu do detských kúziel. Ak hráme tú hru s nimi, máme šancu uchytiť kúsok z ich detskej naivnej dôvery a radosti a prežiť ju spolu s nimi. Máme na to len pár rokov. Kým nám nevyrastú...

shutterstock

 

11. November na Svätého Martina

Martin k nám podľa SHMU s vysokou pravdepodobnosťou na bielom koni a v snehu nedocvála, ale to nám nebráni spraviť si z tohoto dňa výnimočný. Strávme čas s deťmi pri 1700 rokov starom príbehu o svätom Martinovi (narodil v roku 310 v Sabárii, v dnešnom Maďarsku). Najznámejší príbeho o ňom hovorí, ako sa podelil o svoj vojenský kabát so žobrákom.

 

Hovorme s deťmi o  štedrosti. Vyrobme si lamión a posvieťme ním na to, s kým a o čo sa podelíme my. 

List Ježiškovi

Píšete? A píšete ho spolu s deťmi, alebo je to už výsostne ich súkromná záležitosť? Nech je to akokoľvek, nenechajte si túto tradíciu vyexpirovať skôr, ako je nutné. Ak sa vám podari tieto listy odložiť (alebo urobiť aspoň kópiu), budete mať o pár rokov rodinný poklad, ktorý rokmi naberá na hodnote. Hovorím z vlastnej skúsenosti:)

 

List od Ježiška

V posledných rokoch sa u nás udomácnilo aj toto kúzlo. Na stránke www.listodjeziska.sk nájdete originálnu službu, ktorá na vami zvolenú adresu pošle vianočný list z "hand made" dielne.

Nemusí to byť len pre tých najmenších, ale aj pre blízkych, priateľov, starých rodičov. Je na vás, či chcete aby ho podľa vašich rodinných tradícií odosielal a podpisoval Santa, alebo Ježiško. Text listu môže byť v réžii vašej vlastnej tvorby, alebo ak sa necítite veľmi kreatíne, vyberiete si niektorú z  ponúknutých možonstí.

 

V dobe, keď sa už na bežné papierové pohľadnice veľmi nehráme, a väčšinu želaní vybavíme tak nejako "online", dostať do schránky takto originálny vianočný list určite poteší.

Že vám hneď napadá, komu by ste ho poslali? Skúste www.listodjeziska.sk 

 

25. Novembra na Katarínu

Pekným zvykom  bolo púčkovanie. Malo rôzne obmeny, no základom boli v tento deň odrezané konáriky z ovocných stromov alebo kríkov. Dievčatá, ktoré by sa už rady dostali po čepiec, si takto chceli vyveštiť, či sa tak stane už nasledujúci rok.

Odrezanú halúzku zasadili do črepníka s pieskom a každý deň polievali čerstvou vodou z potoka, ktorú každé ráno doniesli v ústach. Ak im do štedrého dňa vykvitla, alebo vyhnala zelené lístky, mali nádej, že sa čoskoro vydajú.

 

My sa nemusíme hrať na čepčenie a ani chodiť do potoka. Môžeme čakať na kvitnutie halúzky z čislo súkromným cieľom. Ale verte, že budete mať až do vianoc skvelú spoločnú tému:)

O chvíľu je to advent.

A všetky tie hry na adventné kalendáre. Rozmyslite si,  či vám stačia tie, z ktorých si deti vyberajú každý deň dobroty, alebo skúsite nejaký upgrade. Nie dostávať, ale dávať niečo zo seba. Každý deň do vrecúška poskladať tajný lístok s niečim dobrým, čo sa mi ten deň podarilo. Na čo sme vynaložili úsilie, podelili sa, pomohli.

A pozor. Toto nie je hra len pre deti, ale aj pre nás rodičov. Tak aby sme sa večer nemuseli pred deťmi hanbiť:)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?