ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Medzi "nebom a zemou" v novembri

 Natália Podhorská   06.11.2018   0

Preklopme jesennnú melanchóliu do detských kúziel. Ak hráme tú hru s nimi, máme šancu uchytiť kúsok z ich detskej naivnej dôvery a radosti a prežiť ju spolu s nimi. Máme na to len pár rokov. Kým nám nevyrastú...

shutterstock

 

11. November na Svätého Martina

Martin k nám podľa SHMU s vysokou pravdepodobnosťou na bielom koni a v snehu nedocvála, ale to nám nebráni spraviť si z tohoto dňa výnimočný. Strávme čas s deťmi pri 1700 rokov starom príbehu o svätom Martinovi (narodil v roku 310 v Sabárii, v dnešnom Maďarsku). Najznámejší príbeho o ňom hovorí, ako sa podelil o svoj vojenský kabát so žobrákom.

 

Hovorme s deťmi o  štedrosti. Vyrobme si lamión a posvieťme ním na to, s kým a o čo sa podelíme my. 

List Ježiškovi

Píšete? A píšete ho spolu s deťmi, alebo je to už výsostne ich súkromná záležitosť? Nech je to akokoľvek, nenechajte si túto tradíciu vyexpirovať skôr, ako je nutné. Ak sa vám podari tieto listy odložiť (alebo urobiť aspoň kópiu), budete mať o pár rokov rodinný poklad, ktorý rokmi naberá na hodnote. Hovorím z vlastnej skúsenosti:)

 

List od Ježiška

V posledných rokoch sa u nás udomácnilo aj toto kúzlo. Na stránke www.listodjeziska.sk nájdete originálnu službu, ktorá na vami zvolenú adresu pošle vianočný list z "hand made" dielne.

Nemusí to byť len pre tých najmenších, ale aj pre blízkych, priateľov, starých rodičov. Je na vás, či chcete aby ho podľa vašich rodinných tradícií odosielal a podpisoval Santa, alebo Ježiško. Text listu môže byť v réžii vašej vlastnej tvorby, alebo ak sa necítite veľmi kreatíne, vyberiete si niektorú z  ponúknutých možonstí.

 

V dobe, keď sa už na bežné papierové pohľadnice veľmi nehráme, a väčšinu želaní vybavíme tak nejako "online", dostať do schránky takto originálny vianočný list určite poteší.

Že vám hneď napadá, komu by ste ho poslali? Skúste www.listodjeziska.sk 

 

25. Novembra na Katarínu

Pekným zvykom  bolo púčkovanie. Malo rôzne obmeny, no základom boli v tento deň odrezané konáriky z ovocných stromov alebo kríkov. Dievčatá, ktoré by sa už rady dostali po čepiec, si takto chceli vyveštiť, či sa tak stane už nasledujúci rok.

Odrezanú halúzku zasadili do črepníka s pieskom a každý deň polievali čerstvou vodou z potoka, ktorú každé ráno doniesli v ústach. Ak im do štedrého dňa vykvitla, alebo vyhnala zelené lístky, mali nádej, že sa čoskoro vydajú.

 

My sa nemusíme hrať na čepčenie a ani chodiť do potoka. Môžeme čakať na kvitnutie halúzky z čislo súkromným cieľom. Ale verte, že budete mať až do vianoc skvelú spoločnú tému:)

O chvíľu je to advent.

A všetky tie hry na adventné kalendáre. Rozmyslite si,  či vám stačia tie, z ktorých si deti vyberajú každý deň dobroty, alebo skúsite nejaký upgrade. Nie dostávať, ale dávať niečo zo seba. Každý deň do vrecúška poskladať tajný lístok s niečim dobrým, čo sa mi ten deň podarilo. Na čo sme vynaložili úsilie, podelili sa, pomohli.

A pozor. Toto nie je hra len pre deti, ale aj pre nás rodičov. Tak aby sme sa večer nemuseli pred deťmi hanbiť:)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
Reťazový pôrod (dve deti po sebe) a materské
18.02.2019   37
Budem mať pri druhom bábätku nárok na materské? Ako sa vypočíta materské, keď ide o druhú, prípadne ďalšiu materskú dovolenku?
Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
15.02.2019   0
Mamička Lucia prekonala v štvrtom mesiaci tehotenstva silnú chrípku, pre ktorú sa nakoniec ocitla v nemocnici: „Ochorela som v práci od kolegov, ktorí prišli do kancelárie napriek tomu, že mali dávno sedieť v ordinácii u lekára. Jeden deň som bola zdravá, druhý som už ležala s horúčkou a ledva dýchala.
babetko
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Najlepšie hračky pre deti? Hrnce, varechy a šuflíky s ponožkami!
18.02.2019   0
Je to malé, zelené a skočím na to o pol tretej ráno, keď sa dieťa rozplače v postieľke? Čo je to? Sprostá kocka z lega! Alebo iná. Je to obludné, plyšové, dieťa to nosí všade so sebou a ako natruc to zabudnete v trolejbuse cestou od doktora. Čo to je? Plyšová chobotnica, ktorú pobežíte o pár dní kúpiť do Dráčika, lebo dieťa bez nej nemôže žiť.
Musí dieťa štvornožkovať?
17.02.2019   7
Naozaj "nevadí", keď vaše dieťa nelozí? Čo mnohí rodičia bagatelizujú, iní úzkostlivo riešia. Názor odborníka uvedie vec na pravú mieru.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?