ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Medzi "nebom a zemou" v novembri

 Natália Podhorská   06.11.2018   0

Preklopme jesennnú melanchóliu do detských kúziel. Ak hráme tú hru s nimi, máme šancu uchytiť kúsok z ich detskej naivnej dôvery a radosti a prežiť ju spolu s nimi. Máme na to len pár rokov. Kým nám nevyrastú...

shutterstock

 

11. November na Svätého Martina

Martin k nám podľa SHMU s vysokou pravdepodobnosťou na bielom koni a v snehu nedocvála, ale to nám nebráni spraviť si z tohoto dňa výnimočný. Strávme čas s deťmi pri 1700 rokov starom príbehu o svätom Martinovi (narodil v roku 310 v Sabárii, v dnešnom Maďarsku). Najznámejší príbeho o ňom hovorí, ako sa podelil o svoj vojenský kabát so žobrákom.

 

Hovorme s deťmi o  štedrosti. Vyrobme si lamión a posvieťme ním na to, s kým a o čo sa podelíme my. 

List Ježiškovi

Píšete? A píšete ho spolu s deťmi, alebo je to už výsostne ich súkromná záležitosť? Nech je to akokoľvek, nenechajte si túto tradíciu vyexpirovať skôr, ako je nutné. Ak sa vám podari tieto listy odložiť (alebo urobiť aspoň kópiu), budete mať o pár rokov rodinný poklad, ktorý rokmi naberá na hodnote. Hovorím z vlastnej skúsenosti:)

 

List od Ježiška

V posledných rokoch sa u nás udomácnilo aj toto kúzlo. Na stránke www.listodjeziska.sk nájdete originálnu službu, ktorá na vami zvolenú adresu pošle vianočný list z "hand made" dielne.

Nemusí to byť len pre tých najmenších, ale aj pre blízkych, priateľov, starých rodičov. Je na vás, či chcete aby ho podľa vašich rodinných tradícií odosielal a podpisoval Santa, alebo Ježiško. Text listu môže byť v réžii vašej vlastnej tvorby, alebo ak sa necítite veľmi kreatíne, vyberiete si niektorú z  ponúknutých možonstí.

 

V dobe, keď sa už na bežné papierové pohľadnice veľmi nehráme, a väčšinu želaní vybavíme tak nejako "online", dostať do schránky takto originálny vianočný list určite poteší.

Že vám hneď napadá, komu by ste ho poslali? Skúste www.listodjeziska.sk 

 

25. Novembra na Katarínu

Pekným zvykom  bolo púčkovanie. Malo rôzne obmeny, no základom boli v tento deň odrezané konáriky z ovocných stromov alebo kríkov. Dievčatá, ktoré by sa už rady dostali po čepiec, si takto chceli vyveštiť, či sa tak stane už nasledujúci rok.

Odrezanú halúzku zasadili do črepníka s pieskom a každý deň polievali čerstvou vodou z potoka, ktorú každé ráno doniesli v ústach. Ak im do štedrého dňa vykvitla, alebo vyhnala zelené lístky, mali nádej, že sa čoskoro vydajú.

 

My sa nemusíme hrať na čepčenie a ani chodiť do potoka. Môžeme čakať na kvitnutie halúzky z čislo súkromným cieľom. Ale verte, že budete mať až do vianoc skvelú spoločnú tému:)

O chvíľu je to advent.

A všetky tie hry na adventné kalendáre. Rozmyslite si,  či vám stačia tie, z ktorých si deti vyberajú každý deň dobroty, alebo skúsite nejaký upgrade. Nie dostávať, ale dávať niečo zo seba. Každý deň do vrecúška poskladať tajný lístok s niečim dobrým, čo sa mi ten deň podarilo. Na čo sme vynaložili úsilie, podelili sa, pomohli.

A pozor. Toto nie je hra len pre deti, ale aj pre nás rodičov. Tak aby sme sa večer nemuseli pred deťmi hanbiť:)

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Predvianočný darček pre novorodencov vo zvolenskej pôrodnici
15.11.2018   0
Pôrodnica obdržala moderné detské lôžka v hodnote 3 000 eur.
Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?
13.11.2018   0
Čoraz viac párov sa pri liečbe neplodnosti rozhodne zamerať viac na podporu svojho zdravia.
Maximálne a minimálne materské 2019
12.11.2018   0
Priemerná výška dávky materské za posledné roky výrazne narástla. Kým v roku 2015 bola priemerná výška materského 430 eur, v roku 2018 to bolo 639 eur.
babetko
Že zaspí na prechádzke? Sen každej matky.
16.11.2018   3
Som rozhodnutá dať mu čo najmenej podnetov. Lenže to moje decko - čistý enviromentalista. Hau, cica, kopec, jééj. Namiesto toho, aby zaspal!
Naučiť dieťa zaspávať samé?
15.11.2018   3
Čakáme na to dlho – že to naše zlato položíme do postieľky, a ono zavrie oči a bude spať. Len nielen vďaka prieskumu (keby sme ho robiť chceli) by sme zistili, že je málo tých šťastných rodičov, ktorí také dieťa, či nebodaj viac kusov, majú. My ostatní ich zaspávať musíme naučiť.
Ako sa starať o detské vlásky?
14.11.2018   0
Starostlivosť o detské vlasy patrí medzi najväčšie radosti každej mamičky.
detské choroby
Zlomeniny kľúčnej kosti u novorodencov
14.11.2018   0
Aj keď informácia o tom, že vaše práve narodené dieťatko má zlomenú kľúčnu kosť je dosť stresujúca, nech vám je na útechu, že táto zlomenina sa väčšinou hojí dobre aj bez odborných zásahov. Patrí k najčastejším pôrodným zlomeninám vôbec. Týka sa asi 1 % narodených detí. Väčšinou je jednostranná.
Bolesť hlavy. Čo sa vás bude pýtať lekár
13.11.2018   0
Ako zmierniť bolesti hlavy? Kedy navštíviť lekára? Kedy volať záchranku? Na aké otázky sa pripraviť u odborníka?
Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat
11.11.2018   0
K pediatrovi vezmite dieťatko vždy, keď má teplotu. Hovoríme teraz o deťoch do roka života.
zvery
Probém? Veterinárna diagnostika už aj s CT
15.11.2018   0
Diagnózu lekári určili psom, mačkám, ale aj chameleónovi či potkanovi.
Hierarchia v rodine z pohľadu psa
06.11.2018   2
Deti sú z pohľadu psa ľudské šteniatká a preto majú väčšie privilégia ako dospelí. No napriek tomu sú psovi podriadené a preto ak dávajú psovi náročné povely môžu dostať "príučku".
Problémy staroby dobehnú štvornohého priateľa skôr
29.10.2018   0
Keďže pes či mačka v porovnaní s ich majiteľmi starnú oveľa rýchlejšie, vyžaduje si ich dobrý zdravotný stav väčšiu starostlivosť, ako sa na prvý pohľad môže zdať.