Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Málo dovolenky, dlhé leto. Kto sa postará o deti počas prázdnin?

 Marcela Beňová   24.06.2019   0

Dilema každej rodiny s pracujúcimi rodičmi. Na leto sa tešíme celý rok. Ako však vykryť 8 týždňov prázdnin? Nie vždy sú po ruke babky a dedkovia, ktorí by sa vnúčat na nejaký čas ujali.

Mnoho rodičov má už teraz vrásky, čo bude s deťmi počas leta. Niekoľko tipov vám prinášame aj my.

shutterstock

 

Oslovte široké príbuzenstvo

Mamička Katka už niekoľko rokov oslovuje nielen svojich rodičov, ale aj tety, sestrenice či netere. Deti si užijú príbuzných, a ona na revanš opatruje počas roka.

„Cez prázdniny som sa spoliehala na mamu. Potom sa však do veku, keď bolo treba opatrovanie, dostali aj moji synovci, a mama dala jasne najavo, že nemieni minúť celú dovolenku len na vnúčatá.

Nedalo sa nič robiť, obvolala som sestry, švagriné, sesternice a zlepila som aké – také opatrovanie. Decká boli šťastné, že počas leta behali z jednej návštevy na druhú.

Pozvala som k nám netere aj synovca v puberte a úspešne som vykryla celý mesiac. Na revanš opatrujem zas cez víkendy skoro celý rok, takže si to všetko odmakám :-).

Študentka opatrovateľkou

Kým slovenské mamičky sa stále boja nechať dieťa s cudzou osobou, v zahraničí je takéto riešenie bežné. S prázdninovou výpomocou má skúsenosť aj mamička Alena.

„Keď mala Leuška tri roky, nastúpila som do práce. Začala som akurát v lete, bez nároku na dovolenku.

Bez rodiny som nemala šancu zvládnuť to, a tak som raz v zúfalstve hodila na facebookovú stránku študentov otázku, či by sa nenašla nejaká ochotná duša.

Ozvalo sa viacero dievčat, nakoniec mi zostala jedna, ktorej sedel plat a podmienky. Dohodli sme sa na skromnej sume a skúsili sme to.

Naša Leuška si s Marikou sadla okamžite. Chodili na kúpalisko, do parku, na námestie naháňať holuby a Marika mi schránku bombardovala fotkami z výletov.

 Prečítajte si aj: Veľký manuál detských táborov  

 

Leuška bola taká nadšená, že plakala, keď sme mali ísť koncom septembra do Chorvátska. Nakoniec sme šli štyria a Mariku sme si už nechali.“

Mamička Alena má výhodu, pretože žije priamo v študentskom meste. Vy však môžete osloviť nielen vysokoškoláčku, ale aj slečnu, ktorá ešte študuje na strednej škole, alebo niekoho z rodiny.

Alena odporúča otestovať, či si opatrovateľka a dieťa budú rozumieť, a zvážiť, či je mladé dievča vhodné k viac ako jednému dieťaťu. Ona sama ráta s tým, že ak pribudne súrodenec, opatrovanie budú musieť rozšíriť.

Suseda na dôchodku

Slobodná mamička Anička mala počas prázdnin o niečo väčší problém ako ostatné pracujúce kamarátky.

„Bývam u rodičov, ale pracujú oni aj ja. Po škole sa mi podarilo nájsť dobrú prácu, ale často som robila aj cez víkendy.

shutterstock

 

Jedno doobedie ma videla suseda, ako beriem malého do kancelárie. Ponúkla sa, že pár hodín môže Maťko zostať s ňou. Malý z nej bol hotový.

Keď som poňho prišla, navrhla mi, že ako žena na dôchodku s vnúčatami v Nemecku má dosť času vypomôcť mi. Maťko teda často trávi čas u nej. Robia spolu obyčajné letné veci – zavárajú, sušia bylinky, pečú koláče.

Má k nej lepší vzťah ako k mojej mame, ktorá neznesie neporiadok v kuchyni a s deťmi nemá trpezlivosť.

Susedka nechce za opatrovanie nič, tak to revanšujeme kytičkami z prechádzky a občas jej pokosím záhradu.“

Vymeňte si dieťa s kamarátkou

Tento nápad, o ktorej sme už na Rodinke písali, vymyslela mamička Gréta, ktorá nemala popri materskej dosť priestoru pracovať.

„Posledné letné prázdniny pred nástupom do škôlky som intenzívne riešila, čo s malou. Pomoc doslova spadla z neba.

Raz k nám prišla kamarátka s dcérou, a pri odchode sa malá zdvihla, že ide s nimi. Kamarátka súhlasila, tak som si na druhý deň vzala ja jej dcéru k nám.

 Prečítajte si aj: Budapešť s deťmi

 

Stal sa z toho rituál. Každý deň boli baby u jednej z nás, a tá druhá mala čas pre seba, ja som pracovala, kamoška varila a upratovala.

Ak sú deti v podobnom veku, poznajú sa a mamičky sú na jednej vlnovej dĺžke, nepoznám lepší model „striedavej“ starostlivosti,“ vysvetľuje nápad na výmenu detí mamička Gréta.

Denné tábory, centrá voľného času a program v meste

Ešte skôr, ako začnú letné prázdniny, sadnite si za internet a vyhľadajte všetko, čo vaše mesto ponúka.

Mestské aj súkromné centrá pripravujú pre deti denné tábory či celodenné alebo poldenné programy, kde sa môžu zabaviť a stráviť čas s rovesníkmi.

Takýto program využíva aj mama dvoch školákov Ela.

„Moji synovia už ako malí chodili na denný tábor s angličtinou, ktorý neskôr vymenili za futbalový a basketbalový tábor. Skvelé sú aj denné tábory s animáciou, ktoré pripravuje náš farský úrad.  

shutterstock

 

Moja sestra je živnostníčka s malými deťmi, takže využíva všetky dni, keď mesto niečo organizuje – od sadenia stromčekov, cez koncerty, divadlá či letné kino.

Deti sa bavia, ona pracuje. Tieto akcie sú zadarmo či symbolický poplatok a synovec a neter sa vybláznia lepšie ako v predraženom detskom kútiku."

Pýtajte si Home Office

Spočíva gro vašej práce v sedení za počítačom? Rovnako ako v kancelárii môžete svoju prácu vykonávať doma. Niektoré mamy svoju prácu zvládnu aj pri deťoch, iné ju vykrývajú po večeroch.

Mamička Linda na túto možnosť nedá dopustiť.

„Môj zamestnávateľ vie, v akej som životnej situácii, muž pracuje v zahraničí a v lete je pre mňa dovolenka veľký problém.

Preto nemá problém dať mi Home Office, kedykoľvek je treba. Šetrím si túto možnosť celý rok a v lete dva až tri dni v týždni robím z domu.

 Prečítajte si aj: Ako má rodič reagovať na "zlé" vysvedčenie?

 

Už sa stalo aj to, že pri dokončovaní projektu sme mali deti v práci a strážila ich zamestnávateľova manželka.“

Problém si žiada pozornosť zamestnávateľov a štátu

Čoraz viac žien nastupuje do práce ešte pred ukončením materskej dovolenky, alebo nemá možnosť využiť opatrovanie starých rodičov. Veľkú pomoc predstavuje škôlka, ktorá umožní vykryť niekoľko týždňov prázdnin.

Napriek tomu však výpomoc s deťmi ostáva problém, ktorý štát dlhodobo ignoruje a zamestnávatelia pred ním zatvárajú oči. Tvrdiť, že zodpovednosť za riešenie situácie by mala zostať len bedrách rodičov, je nezmysel.

Naopak, je najvyšší čas, aby zamestnávatelia spoločne so štátom začali vytvárať také riešenia, ktoré umožnia rodičom lepšie skĺbiť prácu so starostlivosťou o rodinu.

Jednou z nich je napríklad vytvoriť na pracoviskách či v ich blízkosti škôlky či detské kluby, kde by mohli deti tráviť čas, kým mamy a otcovia pracujú. Alebo vytvárať väčší priestor na čiastočnú prácu z domu.

Zostáva veriť, že tejto otázke sa blízkej budúcnosti začnú venovať aj firmy a politici.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.