ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Ako dobre vybrať detský letný tábor

 M. Kohutiarová/M. Kopčíková   20.04.2017   3

Letné prázdniny trvajú vyše deväť týždňov, dovolenky väčšiny rodičov obvykle výrazne menej, aj to je ešte potrebné rozložiť ich na celý rok.

Čo teda s deťmi, pokiaľ ich neodlifrujete na 7 týždňov k babičke na vidiek ....

Shutterstock

 

Jednou z možností je pobyt v letnom detskom tábore. Ponúkame niekoľko praktických informácií, ktoré pri výbere toho správneho tábora môžu byť nápomocné.

Predpisy a pravidlá k letným táborom

Legislatívu okolo táborov upravuje zákon Národnej rady SR 272/1994 Z.z. O ochrane zdravia ľudí a tiež Vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 592/2002, kde je presne ustanovené, aké sú požiadavky na zotavovacie podujatia, kam letné tábory spadajú.

Okrem toho sú samozrejme predpisy a vyhlášky o preprave, o predchádzaní prenosným ochoreniam a tiež o požiadavkách na vodu na kúpanie a všetko, čo s tým súvisí.

Kto môže robiť tábor?

V podstate ho môže robiť ktokoľvek, najčastejšie ho robia CVČ, cestovné kancelárie, neziskové organizácie alebo farské centrá.

Isté je, že podľa Zákona č. 596/2002 Z.z. musí každý organizátor písomne oznámiť existenciu takéhoto tábora minimálne 30 dní pred začiatkom Úradu verejného zdravotníctva, a to vrátane miesta a času konania, ktoré pre zmenu nahlási najbližšiemu zdravotníckemu zariadeniu, pod ktoré miesto tábora spadá. 

Ak nie pobytový, možno budete zvažovať denný letný tábor.

Ďalšou povinnosťou organizátorov je mať pre všetkých pracovníkov tábora potvrdenia o ich zdravotnej spôsobilosti.

Osobitnou a nevyhnutnou potrebou tábora je aj zdravotník: podľa  §13j zákona NR SR č. 596/2002 Z.z. musí byť starší ako 18 rokov a rozhodne musí mať minimálne stredoškolské odborné zdravotné vzdelanie, prípadne musí mať akreditovaný kurz prvej pomoci.

Shutterstock

 

Dokumentáciu o tábore je organizátor povinný uchovávať ešte 6 mesiacov po ukončení tábora a v nej musia byť všetky záznamy o deťoch, kontaktoch, ich prihlášky a vyhlásenia zákonných zástupcov.

Taktiež  musí opatrovať záznamy a informácie aj o všetkých pracovníkoch tábora. Dokonca aj po skončení tábora môžete takto nahliadnuť do takého detailu, ako je jedálny lístok...

Deti, ktoré idú do tábora

Kým nastúpia do tábora, musia absolvovať zdravotnú prehliadku a mať potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti. Lekár by mal do prihlášky napísať, aké lieky dieťa užíva a aké má zdravotné obmedzenia.

Nie je zákonom určené, ako staré musí byť toto potvrdenie, obvykle nie je súčasťou prihlášky, ale až Ďalších dokumentov, ktoré sa odovzdávajú pri nástupe do tábora. Súčasťou prihlášky musí byť aj písomné vyhlásenie rodičov o tom, že dieťa nie je v karanténe, ani choré – toto vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň.

Dobre zorganizovaný tábor poskytne rodičom aj zoznam vecí, ktoré si majú a môžu vziať so sebou – niekde nie sú vítané mobily, notebooky a PC hry, deti si ich berú len na vlastnú zodpovednosť.

Shutterstock

 

Animátori v tábore

Ich osobnosti bývajú rozhodujúcim faktorom na tábore: preto je dobré sa prezvedieť, akých animátorov ponúkajú, aké majú s nimi skúsenosti, či majú pedagogické vzdelanie alebo aktívnu prax v práci s deťmi.

Ak ich poznáte z vášho mesta, je to dobre, pri táboroch organizovaných cez cestovky či CVČ je lepšie si túto informáciu overiť, pretože vďaka zlému vedúcemu (stačí, ak sa o deti nestará) sa vášmu dieťaťu už o rok do tábora nemusí chcieť – a ako dôvod uvedie, že tam bola nuda, lebo vedúci si hrali šach a oni museli sedieť na izbe... 

Niektoré organizácie robia školenie pre animátorov, na toto sa je dobré opýtať – či a ako sú na tábor pripravení. Koľko detí môže mať jeden animátor na starosti?

Obvykle sa odporúča na jedného animátora: 12 detí od 7 do 9 rokov, 16 detí od 10 – 12 rokov, 20 detí nad 12 rokov. Vždy je však lepšie, ak skupinka nemá viac ako 15 detí, optimum je okolo 12. Pokiaľ ide o špecializované tábory, na jedného vedúceho by malo pripadnúť 5 - 10 detí.

Opýtajte sa, ako by riešili situáciu, keď by vaše dieťa robilo problémy zo žiaľu za rodičmi alebo z potreby predvádzať sa. Aj keď animátori nemôžu používať tresty pre dieťa, môžu však na vaše náklady v prípade nerešpektovania táborových pravidiel poslať dieťa domov – takže, táborový poriadok si naštudujte vopred.

Shutterstock

 

Za čo platíte pri letnom tábore?

Dobrý tábor vám napíše rozpis ceny – teda položky, ktoré obsahuje poplatok za tábor.  Najväčšími položkami sú samozrejme ubytovanie a strava, aj keď je rozdiel medzi rekreačným zariadením, chatkami alebo stanmi – tie posledné sú vhodné len pre staršie deti.

Dajte pozor, či je v poplatku zahrnutá doprava alebo si dieťa do tábora musíte dopraviť sami. Dôležitou informáciou, ktorú sa netreba zabudnúť spýtať, či je cena tábora vrátane DPH. To isté platí aj o poistení detí počas tábora, nikdy neviete, čo sa môže stať.  

V cene tábora by mal byť aj zdravotník. Dajte tiež pozor, či sú v cene započítané aj výlety a atrakcie alebo si ich musíte priplatiť. Dobré je si dopredu spočítať položky a porovnať ceny viacerých táborov – aby ste neboli nemilo prekvapení. 

Zvažujete aj leteckú dovolenku? Ako je to s deťmi na palube lietadla.

Na čo ešte dať pozor pri výbere tábora

Háklivou záležitosťou je oblasť stravy – teda čo sa týka frekvencie, veľkosti porcií a kvality jedla podávaného deťom.

Aj keď tu dosť závisí od apetítu a zvyklostí dieťaťa z rodiny, je potrebné mať aj predbežné informácie aj priebežnú kontrolu od dieťaťa. Strava by mala byť 5x denne a zaručený riadny pitný režim.

Shutterstock

 

Ďalšou otázkou je overenie si osoby vedúceho tábora: kto to je, aké má skúsenosti, koľko rokov tábory robí, aké má renomé. Pre vedúceho nie je potrebné zo zákona, aby mal pedagogické vzdelanie. Pýtajte sa na neho predovšetkým tých rodičov, ktorí už v tábore či cestovke, ktorú ste si vybrali, dieťa mali.

To, či je tábor dobre pripravený a vedú ho správni ľudia, sa dá zistiť aj z komunikácie s nimi: či vám poskytnú viac informácií, ako je na letákoch, vedia povedať podrobnosti o programe, o náhradných mokrých verziách, o možnostiach prostredia a skúsenostiach z minulých rokov.

Treba dať pozor aj na štandard hygieny, pretože každý tábor je kontrolovateľný ÚVZ aj na váš popud, pokiaľ by sa vám niečo nezdalo. Aj letný tábor a pobyt v ňom je možné reklamovať – ale dopredu sa na to informujte! To isté platí o storno poplatkoch za zrušenie pobytu.

Možno už toto všetko máte zdarne za sebou a možno sa čudujete, čo všetko by ste si mali/mohli overiť. Berte to však tak, že dávate svoje dieťa do rúk niekam, kde nebudete mať dosah a tak si treba všetko dopredu preveriť. Nech je vášmu potomkovi na tábore predsa len dobre a chce sa vrátiť aj o rok.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
stastnablcha napísané 22.04.2017 18:19

mna trapia len ceny taborov. keby som chcela dat vsetky do tabora na leto tak mi nestaci vyplata :(

stastnablcha napísané 22.04.2017 18:19

mna trapia len ceny taborov. keby som chcela dat vsetky do tabora na leto tak mi nestaci vyplata :(

portos napísané 07.06.2011 12:05

Skoda ze Viky bude mat pokazene leto narozdiel od mladej damy ktorej meno nechces stale zverejnit.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.