Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Kúpaliská na Slovensku. Kde sa okúpať v letnej sezóne 2019

 Kristína Kováčiková   25.06.2019   0

Oficiálna letná kúpacia sezóna je spravidla v období od 15. júna do 15. septembra, v závislosti od pripravenosti kúpalísk a počasia.

Pokiaľ plánujete návštevu verejných kúpalísk, či už prírodných alebo umelých, odporúčame vám overiť si a sledovať, či spĺňajú hygienické kritériá, ktoré monitoruje Úrad verejného zdravotníctva a v pravidelných intervaloch podáva na svojich stránkach správu o kvalite vody.

Celkovo ide o viac ako 80 prírodných vodných plôch s rôznym štatútom a typom rekreácie a 213 umelých kúpalísk so 658 bazénmi, z toho 197 s termálnou vodou a 461 s netermálnou vodou.

 

Základná kontrola - očami

 • Nevstupujte do vody na prírodných plochách, ak na základe farby či zápachu pôsobí odpudivo. Takisto je dôležité všímať si okolie lokality.
 • Nevstupujte do zelenej prírodnej vodnej plochy s premnoženými sinicami - toxické sinice dokážu u detí vyvolať dýchacie problémy, kožné výražky či zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí väčšieho množstva môžu vyvolať aj črevné problémy, kŕče a nevoľnosť.
 • Nevstupujte do vody s nahromadeným odpadom, nekúpte sa v miestach, kde ústia odpadové vody, zhromažďuje sa vodné vtáctvo a v okolí ktorých sú uhynuté vtáky a zvieratá.
 • Nevstupujte do bazénov, v ktorých voda páchne po moči alebo výrazne po chlóre, alebo ak sú na stenách bazéna slizovité povlaky a jeho dno alebo obklady sú poškodené.

 

Kúpanie na prírodných kúpaliskách v sezóne 2019

Bratislavský kraj:

Zlaté piesky, Slnečné jazerá – Senec (schválená prevádzka ku dňu 12.6.)

Kuchajda (v štádiu príprav a schvaľovania prevádzky)

Výsledky predsezónnej kontroly potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie okrem schválených prírodných kúpalísk aj na ďalších prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou:

Vajnorské jazero, Rusovce-Candell, Veľký Draždiak, Čunovo, Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Ivanka pri Dunaji, Nové Košariská

Nitriansky kraj:

APÁLI - mŕtve rameno Váhu Komárno, štrkoviskové jazero Kava (výsledky predsezónnej kontroly potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody)

Vodná nádrž Duchonka, TONA Šurany (zatiaľ nie sú k dispozícii výsledky vzoriek)

Vo vodnej nádrži Lipovina - Bátovce bola potvrdená znížená priehľadnosť vody; zistená bola zvýšená farba a reakcia vody (pH).

Banskobystrický kraj:

Ružiná - pri obci Divín, Teplý vrch - Pláž Ormet (schválená prevádzka ku dňu 12.6.)

Ružiná - pri obci Ružiná, Teplý vrch - Drieňok, Zelená voda – Kurinec (v štádiu príprav a schvaľovania prevádzky)

Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero, Veľké Richňavské jazero, Vindšachtské jazero, Banská Bystrica, Plážové kúpalisko – jazero v Banskej Bystrici (zatiaľ nie sú k dispozícii výsledky vzoriek)

Mimo prevádzky bude Dolno Hodrušské jazero. Na tomto jazere prebehla rekonštrukcia, z dôvodu technickej poruchy hrádze nie je naplnené vodou.

Košický kraj:

Vinianske Jazero, Zemplínska Šírava - Hôrka, Zemplínska Šírava - Medvedia Hora (v štádiu príprav a schvaľovania prevádzky)

Pod Bukovcom, Ružín - Hornádske rameno, banské jazero Úhorná (výsledky predsezónnej kontroly potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody)

Znížená priehľadnosť vody bola zistená na Plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach.

Výsledky predsezónnej kontroly potvrdili nevyhovujúcu mikrobiologickú kvalitu vody na kúpanie na dvoch prírodných vodných plochách v okrese Gelnica: na Ružíne (odberné miesta Hnilecké rameno, areál vodného lyžovania -SKI a chaty Pod skalou -Chaty) a v Turzovskom jazere.

Prešovský kraj:

Veľká Domaša – Tíšava (v štádiu príprav a schvaľovania prevádzky)

Veľká Domaša -Valkov, Veľká Domaša - Holčíkovce, Veľká Domaša -Poľany, Veľká Domaša - Dobrá pláž, Veľká Domaša - Nová Kelča, Veľká Domaša -Nová Kelča -polostrov KRYM

Trenčiansky kraj:

Zelená voda - Nové mesto nad Váhom

Trnavský kraj:

RO Kunovská priehrada Sobotište, RO Gazarka Šaštín Stráže, Štrkovisko Sekule, Štrkovisko Gbely Adamov (zatiaľ nie sú k dispozícii výsledky vzoriek)

Žilinský kraj:

Liptovská Mara-Liptovský Trnovec

Vodné dielo (ďalej len „VD“) Orava - ATC Slanica, VD Orava - ATC Stará Hora, VD Orava - ATC Prístav, VD Orava – Námestovo - Nábrežie, VD Orava - ATC JAMI (zatiaľ nie sú k dispozícii výsledky vzoriek)

 

Umelé kúpaliská

Ako prvé začínali prevádzku sezónne termálne kúpaliská, napr. HOLIDAYPARK Kováčová, TK Oravice, TK Laura v Rajeckých Tepliciach, TK Horné Saliby.

Bazény v AQUAPARK Tatralandia (celkovo 14 bazénov vrátane 4 sezónnych bazénov) sú v prevádzke od 13.6. a od 29.6.2019 začne sezóna aj vo Vodnom parku Bešeňová (celkovo 21 bazénov vrátane 9 sezónnych bazénov).

Plánuje sa:

 • otvorenie novovybudovanej Mestskej plavárne v Tvrdošíne (s plaveckým bazénom a časťou wellness so saunami a vírivou vaňou)
 • otvorenie termálneho kúpaliska v Nesvadoch.
 • kolaudácia a otvorenie kúpaliska Modrá Perla Veľké Úľany (po rekonštrukcii kúpaliska čaká verejnosť plavecký bazén (upravený na neplavecký bazén s vodnými atrakciami), brodiská so sprchami pri vstupe na spevnenú plochu pri bazénoch atď).
 • otvorenie LK pri Hoteli Garden v Košickej Belej, ktoré bolo minulú KS mimo prevádzky.

Mimo prevádzky budú v letnej kúpacej sezóne kúpaliská:

 • TK Katarína v Kremnici,
 • Plážové kúpalisko Tornaľa,
 • Termál Centrum GALANDIA Galanta (závažné technické nedostatky),
 • LK v Čalovci (počas KS 2019 budú zabezpečované rekonštrukčné práce),
 • LK TRITON v Košiciach (viaceré závažné technické nedostatky ako aj majetkoprávne nezrovnalosti),
 • Mestské kúpalisko v Moldave nad Bodvou (nedostatok finančných prostriedkov na jeho rekonštrukciu).
 • Technológia vonkajšieho krytého bazéna pri Penzióne Čachovo v obci Selce bola demontovaná, bazén nie je prevádzky schopný.
 • Kúpanie vo vonkajšom bazéne pri Hoteli Polianka na Krpáčove nebude poskytované verejnosti ani ubytovaným návštevníkom hotela.

zdroj: uvzsr.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.