KPZ alebo keby dačo

Eva/redakcia 0

Chystáme sa s deťmi na dovolenku. Nezabudnúť na plienky, instantné kašičky, mlieko, fľašky,… Ešte jeden chrobák mi vŕtal v hlave. Čo ak sa niečo pritrafí? A ako na to, keby dačo?

Spýtala som sa teda našej pediatričky, čo nám odporúča do kufrov pribaliť ako KPZ. Túto skratku používam ešte zo svojich skautských čias – „Krabička poslednej záchrany“. V tomto prípade však pôjde o KPZ – teka krabičku prvej záchrany.

Koža

Každý sa vždy tesne pred dovolenkou naháňa a kupuje posledné veci na cestu. Lenže pozor – opaľovací krém, aj keď je špeciálne určený pre deti, je vhodné najprv vyskúšať v domácich podmienkach. V opačnom prípade sa vám môže celkom ľahko stať, ža až niekde „na vysnenej morskej pláži“ zistíte, že váš potomok práve na tento kozmetický prípravok alergicky zareaguje. Áno, aj to je možné.
A faktor? Pre deti stačí 20-tka.
K opaľovaciemu krému je dobré pribrať pre prípad aj Panthenol spray na spálenú pokožku alebo Calcium pantothenicum masť.

Očká

K letu patrí slnko, a slnko nie je vždy s nami len kamarát. Preto vždy platí pravidlo nebyť na slnku od 11. do 15. hod. a chrániť nielen pokožku, ale aj oči. Kvalitné detské okuliare by vo výbave nemali chýbať.

A čo ak presa očká sčervenajú – slnko, prievan v aute, možno mejaká infekcia?
Majte po ruke Ophtalmo-Septonex. 1kv. do postihnutého očka 3-4x denne môže pomôcť.

Keď chcete by vybavení dôslednejšie, pribaľte aj Ophthalmo-framykoin masť. Dáva sa na noc pri zápale spojiviek. U detí s alergiou Livostin alebo aspoň Sanorin-Analergin kvapky.

Ušká

Jedným z častejších problémov našich malých dovolenkových prieskumníkov bývajú aj boľavé ušká. A ako vôbec zistím, že moje dieťa je mrzuté práve kvôli ušku? Na pohmat – na stlačenie ušnice intenzívnejšie reaguje. V tomto prípade vytiahneme z našej KPZ Burrow alkohol – 2 kv/ 3-4x denne. (Burrowe kvapky sa dajú vyrobiť aj „po domácky“ v rámci prvej pomoci – rovnakým dielom prevarená voda (studená), ocot stolový, biely alkohol).

Bruško

Na dovolenkách sa väčšinou jedálniček oproti domácim zvyklostiam pozmení aj deťom. My dospelí túto zmenu vítame s gurmánskymi chúťkami vyskúšať niečo nové, no deťom môže v žalúdku narobiť šarapatu už aj „cudzia“ voda.

Takže – keď sa vyskytnú hnačky, alebo zápchy – existuje jeden všeliek. Je ním Hylak forte kvapky. Upravuje totiž brušnú mikroflóru. Podávaním týchto kvapiek sa podporí rast „dobrých baktérií v tráviacom trakte, upravuje sa narušené pH a tým aj normálna činnosť tráviacej sústavy.

U vážnejších hnačiek môžete Hylak kombinovať aj s produktom Smecta. Je to výborný absorbent. Naviaže na seba všetky „neplechy“ zo žalúdka a pošle von tade, kade treba. Keďže pohlcuje všetko, čo sa mu nepáči, podávajte ho po Hylak kvapkách najskôr tak po pol hodine, aby náhodou „nepojedol“ aj Hylak, ktorý si ešte nestihol vykonať svoju prácu. (Pozor – Hylak a Smecta – podáva sa iba ak je stolica bez prímesi krvi a hlienu a dieťa nemá vyššiu teplotu).

Pri zápche je výborným pomocníkom Duphalac sirup.

V lekárňach nájdete aj hotovú diétnu výživu ORS 200, jej základom je ryža a mrkva. Teda tradičný mrkvovo ryžový odvar, ktorý za normálnych okolností doma v prípade hnačiek alebo iných „prehánok“ uvaríme. Prípravok dieťaťu poskytne zároveň potrebné tekutiny a minerálne látky.

Ak sa už stane, že dieťatko má silnú hnačku, treba ešte viac ako obvykle dbať na pitný režim. Voda odchádza, musí sa teda aj dopĺňať. Riešením je aj podávanie rehydratačného nápoja (špeciálne pre dojčatá) – Kulíšek. Jeho podávaním zabezpečíme náhradu iontov a vody pri hnačke, glukóza dodáva dieťaťu potrebnú energiu a napomáha prieniku iontov do krvného obehu. Tiež pôsobí na rýchlu úpravu hospodárenia s vodou a normalizáciu toho brušného chaosu.

WHO roztok sa dá pripraviť veľmi jednoducho aj svojpomocne: z cukru (4-5 kociek), kuchynskej soli (1 kávová lyžička) a šťavy z citrónu, pomaranča alebo grapefruitu (do 1 litra pitnej vody).

O.i. – veď nemusíme hovoriť iba o deťoch, také žalúdočné problémy môžu postihnúť aj nás. Všetky spomínané medikamenty pomôžu aj vám. Pribaľte si prípadne aj živočíšne uhlie (Karbocit) – ale to už asi ovládate.

Teploty

Čo iné, ako starý dobrý Paralen? Doma pravdepodobne používate pre bábätko Paralenové čípky, ale v teple sa môžu čípky roztápať, preto sú vhodnejšie tabletky. Detičkám jednoducho rozdrviť a dať na lyžičku s čajíkom. Ak ste zvyknutí na Ibuprofen či Brufen, nemeňte značku.

Nachladnutia

Kašeľ – Stoptussin, Sinecod, Tussin (máte na výber)
Nosné kvapky – Nasivin , alebo Vibrocil

Alergie

Pri všetkých možných uštipnutiach či opuchoch asi bežne siahate po Fenistile. Je tu ale jeden háčik. Fenistil gel môže byť aplikovaný aj počas pobytu na slniečku, ale Fenistilové kvapky nie! Pri alergickej reakcii pomôže aj Dithiaden.

Dezinfekcia

Klasický Framykoínový zásyp sa nedoporučuje – posypané rany v kombinácii s vodou a kúpaním zvyknú mokvať.Vynikajúci je Betadine roztok, neštípe, dezinfikuje, vysušuje, má dokonca aj antimykotický účinok (pozor je to jódový roztok, nevhodný pri alergii na jód).

Ťažkosti počas cesty

Na kinetózu vyskúšajte Kinedril, alebo Theadryl.

Prajem Vám, aby Vaša KPZ bola vo vašej dovolenkovej batožine len pre pocit istoty a ten chrobák v hlave „keby dačo“ zostal len hypotetickým.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár