Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Koľko letnej slobody potrebujú naše deti?

 Klára Grafová   25.07.2020   0

Lenivé letné dni, menej usporiadané a organizované, než školský rok, sú v plnom prúde. Predstava detí o ich trávení prázdnin a predstava nás rodičov môže byť ale výrazne iná.

Shutterstock

 

Neviem, ako u vás, ale moje deti by radi dlho spali, vstávali takmer na obed, trávili čas robením vecí, od ktorých ich školské povinnosti nekonečne vyrušovali. A ja, keď mám iné plány, moja smola ...

No, nie je to však také hrozné, dá sa s tými deťmi aj dohodnúť. Ale vždy musí niekto zľaviť – zo svojich predstáv i plánov.

Prázdniny u starých rodičov

Myslím, že dni u starých rodičov, ktorí sa o deti počas prázdnin často starajú, sú prirodzene riadené inými pravidlami, než dni doma. Asi je to tak aj dobre.

Ak vás z toho ide „porazit“ a viete, že stará mať nechá deti slobodne behať po dedine a bude vyvárať dobroty, na ktoré si síce aj vy z detstva pamätáte, ale aktuálne sú pre vás v rovine zakázaného ovocia, lebo výživa, raw, cukor je smŕŕť ... tak máte dve možnosti. Teda vlastne tri.

Buď tam deti nedávajte alebo sa s tým zmierte a buďte radi, že ste ušetrili za tábor. Alebo sa pokúste so starkými dohodnúť na istej miere voľnosti a aspoň čiastočnom dodržiavaní tých vašich pravidiel.

Povedzte im, že by ste naozaj boli radi, keby sa toto, či ono dodržiavalo:

  • napr. po 16:00 nepiť kofolu, lebo inak nebudú spať ani o polnoci,
  • prípadne nemať sladké raňajky, obed aj večeru.
  • pokojne nech babka urobí tri plechy buchiet, ale nech ponúkne aj niečo „normálne“ – pričom jej rovno môžete doniesť „svoje“ nátierky, šunky, či vegevariácie).
Shutterstock

 

Niekedy totiž nejde ani tak o starých rodičov, ale o šikovné deti, ktoré často nemajú problém využiť neznalosť starých rodičov a s ľúbezným hláskom a nevinnými očkami povedia: „ale maminka mi toto dovolí ...“.

Čiže buďte aktívni a starým rodičom dopredu povedzte, čo si naozaj neželáte. Nemal by to byť zoznam dlhý ako správa o stave republiky ... Vyberte fakt len to, čo je úplne, ale totálne neprijateľné :)

Deti nemajú stráviť leto s elektronikou, ale vonku

Prázdniny by mal byť akousi prestávkou. Od učenia, od krúžkov, ale aj od PC a inej elektroniky. Motivujte deti byť vonku a ak tam sami chcú byť, tak ich nechajte čo najviac času stráviť s kamarátmi.

Čo sa týka elektroniky, až pričasto býva pre deti, menšie i väčšie, zábavou, keď rodičia nie sú doma. V každom prípade, tu by mali platiť jasné pravidlá a nie bezbrehá sloboda v používaní týchto zariadení. 

Skúste 7 rodinných zvykov bez displeja.

 

Rodičia často argumentujú, najmä tí mestskí, že pre deti nie je bezpečné len tak behať vonku. Lebo násilie, lebo sídliskové gangy, lebo nebezpečné ihriská ... Ja to úplne tak nevnímam, môžeme ísť predsa s nimi.

Namiesto toho, aby sme deti vzali do prírody, tak veľa rodičov pracuje neskoro do večera. Aj cez prázdniny. Pamätajme na to, že v prírode sa nerozvíja len pohyb, ale aj zmysly, dieťa sa v prirodzenom prostredí strašne veľa naučí.

Shutterstock

 

Neobávajte sa preto nechať deti len tak vonku, určite nie tie už školou povinné. Dohodnite si jasné pravidlá komunikácie, kedy má prísť domov alebo kedy a má ohlásiť. Trénujte to postupne, prípadne skúste spoza stromu, z okna sledovať, ako sa dieťa vonku s kamarátmi hrá/nehrá/ako sa mu darí.

Ale nechajte, aby si tento čas užilo, aspoň čiastočne bez permanentne rodičovskej kontroly.

Relaxujte, neplánujte, neorganizujte

Vaše deti naozaj nemusia mať naplánovanú každú minútu svojho dňa. Pre deti je skvelé, keď môžu len tak objavovať zákutia v prírode alebo si sami vymýšľať hry s rovesníkmi. Deti by mali byť schopné zabaviť sa sami.

Mnohé toho však nie sú schopné, pretože im odmala niekto manažuje program a hovorí, čo môžu a čo nie. Deťom však stačí niekoľko málo hračiek alebo nejaký materiál na tvorenie a oni sa o seba a svoj program postarajú.

Kde inde sa vytrénuje ich tvorivosť, predstavivosť? Kde inde natrénujú základné sociálne zručnosti v komunikácii s rovesníkmi, ak nie počas takejto hry. 

Preto im v hre dajte úplnú slobodu (samozrejme, jediné pravidlo je neublížiť sebe a ostatným a neničiť veci). Okrem iného cieľom je aj to, naučiť deti prebrať čiastočne kontrolu nad svojím životom, naučiť sa riešiť problémy a robiť rozhodnutia. Veku primerane, ale predsa.

Leto s tínedžermi

Shutterstock

 

Toto je rodičovská výzva. Deti v tomto veku začínajú odmietať napr. tábory či rodinné dovolenky.

Mnohí rodičia považujú za vhodné, aby sa leto považovalo za akýsi „tréningový cyklus“ na to, čo príde. Na postupné osamostatňovanie sa ich dieťaťa. Možno je to aj z toho dôvodu, že ak by sa ukázalo, že dieťa ešte naozaj nezvláda príliš mnoho voľnosti, budú rodičia k dispozícii, aby zakročili.  

Je veľmi ľahké zneužiť príliš mnoho slobody. Vzrušenie z toho, že som svojim pánom, môže viesť k nerozumnému riskovaniu. Stretnutia sa kamarátmi alebo letné oslavy, stanovačky, chatovačky môžu viesť k nadmernému užívaniu alkoholu či drog. Nadmerná aktivita, aj športová, na úkor primeraného odpočinku, či spánku zase môže viesť k vyčerpaniu.

Pre niektorých rodičov je ťažké sledovať, ako si ich dieťa užíva poskytnutú voľnosť. Či ako dieťa doplatí na uvoľnené opraty rodičovskej kontroly. Musíte si preto zvážiť, ako veľmi tie opraty uvoľníte. 

Možno vás zaujme: Porucha spôsobená nedostatkom prírody.

Toto je isto jednou z najťažších častí rodičovstva. Vedieť „pustiť“ svoje deti do sveta, aj s vedomím rizika, že sa možno popália a na niečo doplatia (na svoju odvahu, drzosť, dôverčivosť ...).

Je veľmi ťažké porovnávať zisky a straty. Lebo to, čo môže byť pre mamu strata, bude pre jej dcéru ziskom, veľa ju to naučí. Tínedžerský vek je obdobím, kedy zrejme deti jednoduchšie opustia rodičov, než rodičia svoje deti.

Takže ak vaše dieťa plánuje nejaký výlet na dlhší čas mimo vás rodičov, rozmýšľajte v kontexte, ako si dieťa poznáte, ale aj v kontexte životných zručností, ktoré vaše dieťa môže získať.

Inšpirované: cbc.ca

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?