Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Deti sa počas prázdnin musia aj nudiť

 saša/redakcia   07.07.2017   3

Áno, je to tak. Dobrá správa pre všetkých rodičov, ktorí sú frustrovaní z animovania detí. Nechajte ich, nech sa nudia!

shutterstock

 

Prázdninový kolotoč táborov, dovoleniek a výletov sa už začal. Letný kalendár je pre každého rodiča malou nočnou morou - ako zabaviť dieťa, zladiť pracovný čas a tak ďalej...brrr. Máme akúsi utkvelú predstavu, že deti treba cez prázdniny zabaviť. Neustále.

Nechajte ich sa nudiť

Psychológovia a experti na vývoj detí však naznačujú, že nadmerné plánovanie detí počas leta je zbytočné a mohlo by v konečnom dôsledku zabrániť deťom, aby zistili, čo ich skutočne zaujíma.

Úlohou rodičov je pripraviť deti, aby zaujali svoje miesto v spoločnosti. Mali by sa naučiť plniť svoj voľný čas spôsobom, ktorý ich urobí šťastným, hovorí psychológ Lyn Fry.

shutterstock

 

Doktorka Teresa Beltonová, sa na University of East Anglia zameriava na spájanie nudy s fantáziou, povedala pre BBC, že nuda je rozhodujúca pre rozvoj "vnútorného stimulu", ktorý potom umožňuje skutočnú tvorivosť - uviedol portál qz.com.

V roku 1993 psychoanalytik Adam Phillips napísal, že "schopnosť nudiť sa môže byť rozvojovým úspechom pre dieťa."

Zábavná nuda?

Nájsť odpoveď na "nudíííím saaaa" môžete nasledovným spôsobom: na začiatku leta  si sadnete spolu s deťmi, ktoré sú staršie ako štyri roky a napíšete zoznam všetkého, čo môžu a chcú robiť cez prázdniny.

Môže to byť čokoľvek, čo doma zvyknú deti robiť - spoločenské či kartové hry, čítanie knihy alebo jazda na bicykli. Privítajte aj nápady, ktoré vyžadujú viac prípravy - ako napríklad varenie večere, doporučuje londýnsky psychológ Lyn Fry.

Načo je zoznam dobrý? Keď sa vám totiž vaše dieťa príde počas leta sťažovať na nudu, pošlite ho pozrieť sa na zoznam, nech si vyberie nejakú z činností, ktoré si samé navrhlo. Nudiť sa však vaše deti istotne budú aj tak.

shutterstock

 

Nuda prospieva  

Psychológovia sa zhodujú, že nudenie vôbec nie je na škodu. Deti sa však musia naučiť zvládnuť nudenie tak, aby ich to motivovalo k ďalšej práci, alebo aktivite.

Takúto istú teóriu predložil v roku 1930 filozof Bertrand Russell, ktorý pomenoval potenciálnu hodnotu nudy. Schopnosť vyrovnať sa s pocitom nudy sa podľa neho treba naučiť v detskom veku, v dospelosti sú potom ľudia užitočnejší. 

Tak....čo budeme robiť dnes? No, možno aj nič.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku
lubica1995 napísané 09.07.2017 21:44

Z nudy vždy vznikali naj zábavné hry.

zbrička napísané 08.07.2017 16:39

Jééj nudenie milujem, a k tomu vejár proti teplu,a hudbička a som v raji.

A potom poprípade sprchička a spanok Mr. Green

stastnablcha napísané 06.07.2017 18:00

teraz si kazda mama citajuca tento clanok povedala ze aj ona sa chce aspon chvilocku nudit smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?