Chcete sa ísť kúpať do jazera? Pozor na sinice.

redakcia 0

Skoro ráno som stretla toť na ulici starších manželov, ktorí sa balili do svojho karavanu a že idú niekam k studenej vode. Hneď by som sa zbalila a išla tiež.

K vode? Ale kam?

Zdroj: istockphoto.com

Okrem oficiálnych kúpalísk máte k dispozícii aj tie prírodné. Jazerá, bagroviská, priehrady ..

Posledné roky počujeme ale z úst odborníkov na hygienu, že treba byť opatrní a vopred zistiť, či daná voda nie je na kúpanie nevhodná. Kvôli premnoženiu siníc. Na čo že to tí hygienici upozorňujú?

Sinice sú problémom, keď vytvoria vodný kvet

Latinský názov cyanobaktérie, Vyskytujú na celej Zemi, nájdeme ich od Antarktídy až po Saharu. Ich prítomnosť sa najčastejšie viaže na vodné prostredie. Zatiaľ čo bežné baktérie dosahujú mikroskopické rozmery, sinice dokážu vytvárať obrovské kolónie zložené z miliónov drobných buniek a práve vtedy, keď ich vidíme voľným okom, spôsobujú najväčšie problémy. Premnoženie siníc viditeľné voľným okom sa označuje pojmom vodný kvet. Najčastejšie môžeme na takéto – nie práve najkrajšie – vodné kvety natrafiť najmä v lete v stojatých alebo v pomaly tečúcich vodách.

Nebezpečné sinice?

Sinice produkujú toxické látky cyanotoxíny, ktoré sa hromadia zväčša vo vnútri sinicových buniek a do vody sa uvoľňujú až pri rozklade vodného kvetu. Cyanotoxíny ohrozujú zdravie ľudí i zvierat. Cyanotoxíny vyvolávajú najmä poruchy zažívacieho traktu, alergické reakcie, ochorenie pečene, pôsobia toxicky na nervové bunky, môžu spúšťať rakovinové bujnenie a majú celý rad nepriaznivých účinkov na ľudský organizmus.

Zdroj: isifa.com

Otestujte vodu, či obsahuje sinice

To, či voda obsahuje sinice, si môžeme jednoducho otestovať naplnením plastovej fľaše vodou z jazera. Vodu necháme 30 minút postáť. Sinice sa väčšinou nazhromaždia hore, pri hrdle fľašky, pretože obsahujú plynové mechúriky, ktoré im pomáhajú udržať sa na hladine. Na prvý pohľad vyzerajú sinice ako „zelená bačorina“, ako zelená kašovitá hmota na hladine, pod mikroskopom sú však sinice často krásne, majú rôzne tvary, rovné alebo rôzne zatočené vlákna a kolónie.

Boj so sinicami

Sinice sa v našich vodách objavujú hlavne preto, že voda obsahuje nadmerné množstvo živín. Kľúčovou živinou, ktorá ovplyvňuje rast siníc je fosfor. Ďalším dôležitým faktorom ovplyvňujúcim množstvo siníc je teplota a javy s ňou spojené: najčastejšie sa sinice premnožujú v lete, keď je teplota vody a stabilita vodného stĺpca najvyššia. Množstvo a rozšírenie vodného kvetu siníc môže výrazne ovplyvňovať aj celý rad ďalších faktorov a často všetko závisí len od danej lokality.

Premnoženiu siníc vieme zabrániť len čiastočne.

Kúpať sa či nekúpať v „prírodnej vode“?
Ak sa kúpete v priehradách a vodných nádržiach, nedá sa často vodnému kvetu vyhnúť, teda do kontaktu s ním sa dostáva koža a sliznice, čo najčastejšie vedie k ich podráždeniu a výskytu rôznych alergií. Spravidla takéto kúpanie nevedie k akútnej otrave s vážnymi následkami, ale môžu sa objaviť reakcie v podobe zvracania, riedkej stolice, zvýšenie teploty, bolesti hlavy.

Z týchto dôvodov je lepšie vyhnúť sa lokalitám zamoreným sinicami, alebo sa po kúpaní v takej vode hneď osprchovať.

Ak sa rozhodnete navštíviť nejakú vodnú nádrž, zistite si najskôr, aký je v danej kúpacej sezóne stav prírodných kúpalísk. Vždy o ňom informuje Úrad verejného zdravotníctva na svojich stránkach.

V sezóne 2015 to vyzerá asi takto:

Zdroj: istockphoto.com

Prírodné kúpaliská a prírodné vodné plochy s vyhovujúcou kvalitou vody:

  • BA kraj – Zlaté piesky, Slnečné jazerá, Kuchajda
  • TT kraj – RO Kunovská priehrada Sobotište, RO Gazarka Šaštín Stráže
  • ZA kraj – Liptovská Mara – Liptovský Trnovec
  • BB kraj – Ružiná – pri obci Divín, Banská Bystrica – plážové kúpalisko – jazero, Plážové kúpalisko Tornaľa
  • PO kraj – Veľká Domaša – Tíšava,  Veľká Domaša – Vaľkov
  • KE kraj – Vinianske jazero, Zemplínska šírava – Hôrka a Zempl. šírava- Kamenec

Vyhovujúca kvalita vody na kúpanie je aj na nasledovných prírodných plochách  s  neorganizovanou rekreáciou:

  • BA kraj – Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Ivanka pri Dunaji, Nové Košariská
  • TN kraj – Zelená voda, Vodná nádrž Prusy, Vodná nádrž Stará Myjava, Štrkovisko Horná Streda, VN Nitrianske Rudno, Vodná nádrž Kanianka
  • NR kraj – VN Duchonka
  • BB kraj – Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero, Vindšachtské jazero, Ružiná – pri obci Ružiná
  • PO kraj – všetky rekreačné strediská Veľkej Domaše
  • KE kraj – Pod Bukovcom, VN Ružín v okrese Košice – okolie, Palcmanská Maša

Prevádzkovanie bez kladného rozhodnutia orgánu verejného zdravotníctva bolo zistené dňa 15.07.2015 na prírodnom kúpalisku Zelená voda – Kurinec Rimavská Sobota.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár