Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Akú dlhú túru zvládnu deti?

 Mária Kopčíková   13.07.2016   0

Počasie je globálne také teplejšie, letnejšie, aj keď to niekde úplne tak nevyzerá – predsa len sa rodičia napr. pri plánovaní víkendového programu viacej zamýšľajú aj nad možnosťami nejakej turistiky s deťmi.

shutterstock

 

Tí, ktorí majú úplných drobčekov zvažujú, či je vôbec vhodné ísť s batoľaťom na turistiku. Veľa závisí asi od vašej filozofie, prečo a kam sa chcete s deťmi vydať. Niekedy aj cesta je cieľ, takže s tými najmenšími deťmi asi netreba mať prehnané očakávania, kam až zájdete a na aký kopec sa vyštveráte.

O čom je turistika s deťmi? Nie je to len otrava?

Turistika je vo všeobecnosti pobyt a pohyb v prírode. Okrem samotného chodenia dôjdenia niekam, by sa v rámci turistiky mali deti oboznamovať s prírodou, s nejakými kultúrnymi či historickými objektmi (ak sa nachádzajú na trase) a mohli by sa naučiť aj niečo o zručnostiach potrebných pre bezpečný pobyt v prírode.

To všetko sa dá realizovať už s najmenšími deťmi – ak si vyberiete nejakú primeranú trasu, 4 – 5 km, môžete už i malých drobcom opisovať, čo v prírode vidíte, okolo čoho práve idete. Ak sa v rámci prestávky rozložíte na piknik, či opekačku, učíte ich, ako nazbierať drevo, naložiť oheň, kde ho môžete rozložiť, ako sa správať v lese voči zvieratám, či iným ľuďom...

Zdroj: ingimage.com

 

Malé deti ešte asi veľmi nebudú chápať zmysel celého putovania, ale pomaly v nich môžete prebúdzať športového ducha, vzťah k prírode. Ak sa vám počas cesty naskytne vhodná príležitosť, ukážte deťom výhľad, veveričku, vtáčiky, zrúcaniny ...

Niečo viac o turistike s deťmi ...

Dôležité je, aby dieťa ani nezbadalo, ako dlho cesta trvá a aby bolo motivované napredovať. Či už po vlastných alebo aby vydržalo dostatočne dlho v sedačke, či inom nosiči.

Na turistiku s deťmi vyberte menej náročné trasy

Pre vás krátka trasa môže byť pre dieťa, od ktorého chcete, aby cupitalo po vlastných, nekonečne dlhá. Svaly na nohách deti ešte nemajú veľmi pevné a tiež výdrž nie je taká, ako u dospelého človeka.

Najmä u menších detí zvážte, či so sebou vezmete i ľahký kočík – pokiaľ idete na trasy, ktoré sú bezbariérové a prejdete po nich i s kočíkom. Alebo máte osvedčený nosič a pri únave dieťaťa použijete ten. Nerátajte s tým, že dieťa ponesiete na rukách, či „na koni“ – je to priveľká záťaž pre dospelého a nepohodlné na dlhší úsek aj pre dieťa.

 

S deťmi vo veku 5 – 6 rokov, ak sú postupne privykané na chodenie peši, sa môžete vybrať už i na dlhšie trasy alebo trasy v horách. Ideálne by možno bolo, ak viete vybrať trasu, kde jednu cestu, napr. TAM prejde dieťa peši, a SPÄŤ sa môžete odviezť lanovkou, či vláčikom.

Na zaťažovanie detí v pešej turistike máme i isté tabuľkové odporúčania, týkajú sa však detí nad 10 rokov:

Zdroj: JUNGER, Ján a kol.: Turistika a športy v prírode

 

Základné zásady pri turistike s deťmi

Medzi tie úplne najzákladnejšie by sme mohli zaradiť:

  • Majte pre deti vždy náhradné oblečenie a pokrývku hlavy.
  • Zoberte dostatok tekutín, pre dieťa aj čaj.
  • Pripravte na cestu dostatok jedla, na ktoré je dieťa zvyknuté. Hoci rátate s piknikom alebo občerstvením v chate, či kolibe, majte i jedlo „do ruky“, keby bolo treba doplniť energiu.
  • I v lete zoberte so sebou bundu, najmä ak idete do hôr, kde sa môže počasie rýchlo zmeniť.
  • Zbaľte i pršiplášť.
  • Rátajte s tým, že s malými deťmi budete mať veľa prestávok – preto sa vyzbrojte trpezlivosťou a pamätajte – I CESTA JE CIEĽ.
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?