Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

24 neotrepaných nápadov, ako zabaviť deti počas karantény

 Marcela Beňová   16.03.2020   0

Myslíte, že deti trápi karanténa? Kdeže! Sú nadšené, že nemusia ráno vstávať do školy a odpadli im povinnosti. Že rodičom stavajú vlasy dupkom, ako prežijú najbližšie týždne, im nevadí.

Aby naši potomkovia netrávili dni len s počítačom a animákmi, prinášame vám zopár zaujímavých tipov na rodinný program.

Silvia Škultéty

 

Bavte sa

1. Dajte deťom bublikuk a pošlite ich na balkón. Taliani tam spievajú operu, vy budete mať bublinkovú show.

2. Výborný tip má mamička Silvia z Mini Diamond Blog. Natiahnite v detskej izbe hrubú lepiacu pásku a nechajte deti, aby na ne prilepovali lego, loptičky či malé hračky.

3. Hrajte schovávačky a sem - tam zabudnite ísť deti pohľadať. Ak potrebujete pár minút na kávu, táto technika naozaj funguje.

4. Čiernou lepiacou páskou vyrobte deťom na podlahe koľajnice alebo cestné pruhy a dajte im do rúk autíčka.

5. Pýtajú si deti mobil? Dajte im foťák a nechajte ich zdokumentovať vašu domácnosť.

6. Vytiahnite staré fotoalbumy a fotky z výletov. Ak deti niečo ocenia, tak pozerať si zábery, kde nájdu samé seba (narozdiel od nás dospelákov).

Prečítajte si aj: Aký darček na detskú oslavu?

 

7. Každý večer o pol ôsmej číta na Instagrame Zuzana Fialová na pokračovanie Pipi Dlhú Pančuchu.

Tvoríme

8. Ak máte trochu hliny v kvetináčoch a semienka z minulého roka, skúste s deťmi niečo zasadiť. Aj keby nič nevyrástlo, polhodinka s hlinou dokáže s detskou (aj dospeláckou) psychikou zázraky.

9. Zostali vám vaječné škrupiny z rannej praženice? Poukladajte ich do papierového obalu, zasaďte do nich semienka žita a polejte. Do Veľkej noci máte o výzdobu postarané.

10. Vyrábajte spolu veľkonočnú výzdobu a pohľadnice. Aj keby ste ich mali mať len vystavené doma. Máločo deti ocenia tak ako udržiavanie tradícií.

11. Postavte s deťmi bunker. Alebo ich nechajte zariadiť si skrýšu na netradičnom mieste, napríklad v šatníku.

12. Vyrobte si zážitkový kufrík. Stačí dať dokopy niekoľko kancelárskych papierov a dierkovačom spraviť otvory, ktorými prevlečiete šnúrky. Deťom dajte za úlohu, aby zaznamenávali každodenné aktivity.

13. Vyrobte si domáci sliz. Bude z toho neporiadok a bude to super. Kedy, keď nie teraz cez karanténu?

Shutterstock

 

14. Šperkárka Petra Toth na sociálnych sieťach pripravuje pre deti tvorivé dielničky. Mamičky si môžu zadarmo stiahnuť obrázok na výrobu papierového náhrdelníka či bábiky v kroji, ktoré si deti vystrihnú a vymaľujú.

15. Obľúbená aktivita u nás doma je vyrábanie domčekov z papierových škatúľ. Čím je výsledok škaredší, tým väčšia je radosť z procesu. Zo sady čajov z Vianoc vyrobíte aj celé mestečko.

 

Učíme sa

16. Využite voľno na zvládnutie praktickej zručnosti. Každý škôlkar si môže natrénovať čistenie mrkvi, zemiakov, miešanie cesta či vyrábanie posýpky. Moje deti sa napríklad učia zvládnuť kávovar, aby som konečne dostávala kávu do postele.

17. Urobte poriadok v hračkách, starých knižkách, detských šatníkoch a teniskách z minulého roka.

18. Máte doma scrabble, na ktoré maximálne padá prach? Funguje aj ako pomôcka pri učení písmenok a skladaní slov.

19. Pečte sušienky, bábovky a bublaniny, aby ste konečne spotrebovali semienka kúpené v záchvate snahy o zdravú stravu a tých 30 kíl zavarených marhúľ. Na väčšinu receptov vám bude stačiť hladká múka:-).

Prečítajte si aj: Silné ženské seriály, ktoré sa oplatí vidieť

 

20. Česká televízia učí deti, ktoré sú doma. Program UčíTelka je určený všetkým školopovinným a veľa sa naučia aj slovenské deti.

21. Hoci sedieť pri telke všeobecne neprospieva, deti v každom veku, ale aj rodičia, budú uchvátení z dokumentu Planéta Zem. Neuveriteľný seriál, ktorý mapuje život v prírode naprieč celým svetom má už aj pokračovanie.

22. Louvre, Britské múzeum či Metropolitné múzeum umenia v New Yorku ponúkajú online prehliadky.

23. Na internete sú dostupné online kurzy pre deti, kde sa môžu zábavnou formou naučiť základy programovania, lego robotiky, hru na gitare či vyskúšať školu tanca. Mnohé z kurzov sú zdarma.

24. Ak už máte doma všetky knihy prečítané, stiahnite si ich online. Na internete nájdete všetko - od klasických rozprávok až po diela z povinného čítania.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.