Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

24 neotrepaných nápadov, ako zabaviť deti počas karantény

 Marcela Beňová   16.03.2020   0

Myslíte, že deti trápi karanténa? Kdeže! Sú nadšené, že nemusia ráno vstávať do školy a odpadli im povinnosti. Že rodičom stavajú vlasy dupkom, ako prežijú najbližšie týždne, im nevadí.

Aby naši potomkovia netrávili dni len s počítačom a animákmi, prinášame vám zopár zaujímavých tipov na rodinný program.

Silvia Škultéty

 

Bavte sa

1. Dajte deťom bublikuk a pošlite ich na balkón. Taliani tam spievajú operu, vy budete mať bublinkovú show.

2. Výborný tip má mamička Silvia z Mini Diamond Blog. Natiahnite v detskej izbe hrubú lepiacu pásku a nechajte deti, aby na ne prilepovali lego, loptičky či malé hračky.

3. Hrajte schovávačky a sem - tam zabudnite ísť deti pohľadať. Ak potrebujete pár minút na kávu, táto technika naozaj funguje.

4. Čiernou lepiacou páskou vyrobte deťom na podlahe koľajnice alebo cestné pruhy a dajte im do rúk autíčka.

5. Pýtajú si deti mobil? Dajte im foťák a nechajte ich zdokumentovať vašu domácnosť.

6. Vytiahnite staré fotoalbumy a fotky z výletov. Ak deti niečo ocenia, tak pozerať si zábery, kde nájdu samé seba (narozdiel od nás dospelákov).

Prečítajte si aj: Aký darček na detskú oslavu?

 

7. Každý večer o pol ôsmej číta na Instagrame Zuzana Fialová na pokračovanie Pipi Dlhú Pančuchu.

Tvoríme

8. Ak máte trochu hliny v kvetináčoch a semienka z minulého roka, skúste s deťmi niečo zasadiť. Aj keby nič nevyrástlo, polhodinka s hlinou dokáže s detskou (aj dospeláckou) psychikou zázraky.

9. Zostali vám vaječné škrupiny z rannej praženice? Poukladajte ich do papierového obalu, zasaďte do nich semienka žita a polejte. Do Veľkej noci máte o výzdobu postarané.

10. Vyrábajte spolu veľkonočnú výzdobu a pohľadnice. Aj keby ste ich mali mať len vystavené doma. Máločo deti ocenia tak ako udržiavanie tradícií.

11. Postavte s deťmi bunker. Alebo ich nechajte zariadiť si skrýšu na netradičnom mieste, napríklad v šatníku.

12. Vyrobte si zážitkový kufrík. Stačí dať dokopy niekoľko kancelárskych papierov a dierkovačom spraviť otvory, ktorými prevlečiete šnúrky. Deťom dajte za úlohu, aby zaznamenávali každodenné aktivity.

13. Vyrobte si domáci sliz. Bude z toho neporiadok a bude to super. Kedy, keď nie teraz cez karanténu?

Shutterstock

 

14. Šperkárka Petra Toth na sociálnych sieťach pripravuje pre deti tvorivé dielničky. Mamičky si môžu zadarmo stiahnuť obrázok na výrobu papierového náhrdelníka či bábiky v kroji, ktoré si deti vystrihnú a vymaľujú.

15. Obľúbená aktivita u nás doma je vyrábanie domčekov z papierových škatúľ. Čím je výsledok škaredší, tým väčšia je radosť z procesu. Zo sady čajov z Vianoc vyrobíte aj celé mestečko.

 

Učíme sa

16. Využite voľno na zvládnutie praktickej zručnosti. Každý škôlkar si môže natrénovať čistenie mrkvi, zemiakov, miešanie cesta či vyrábanie posýpky. Moje deti sa napríklad učia zvládnuť kávovar, aby som konečne dostávala kávu do postele.

17. Urobte poriadok v hračkách, starých knižkách, detských šatníkoch a teniskách z minulého roka.

18. Máte doma scrabble, na ktoré maximálne padá prach? Funguje aj ako pomôcka pri učení písmenok a skladaní slov.

19. Pečte sušienky, bábovky a bublaniny, aby ste konečne spotrebovali semienka kúpené v záchvate snahy o zdravú stravu a tých 30 kíl zavarených marhúľ. Na väčšinu receptov vám bude stačiť hladká múka:-).

Prečítajte si aj: Silné ženské seriály, ktoré sa oplatí vidieť

 

20. Česká televízia učí deti, ktoré sú doma. Program UčíTelka je určený všetkým školopovinným a veľa sa naučia aj slovenské deti.

21. Hoci sedieť pri telke všeobecne neprospieva, deti v každom veku, ale aj rodičia, budú uchvátení z dokumentu Planéta Zem. Neuveriteľný seriál, ktorý mapuje život v prírode naprieč celým svetom má už aj pokračovanie.

22. Louvre, Britské múzeum či Metropolitné múzeum umenia v New Yorku ponúkajú online prehliadky.

23. Na internete sú dostupné online kurzy pre deti, kde sa môžu zábavnou formou naučiť základy programovania, lego robotiky, hru na gitare či vyskúšať školu tanca. Mnohé z kurzov sú zdarma.

24. Ak už máte doma všetky knihy prečítané, stiahnite si ich online. Na internete nájdete všetko - od klasických rozprávok až po diela z povinného čítania.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
28.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.