ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
KariéraBiznis po deťoch

S láskou pečieme poctivé koláče

 Mária Kopčíková   14.10.2013   3

Danka Hlavačková, mama troch dievčat, pochádza z Bratislavy. Napriek tomu - alebo práve preto - že vyštudovala ekonómiu a dlhé roky pôsobila vo sfére marketingu, začala pred dvomi rokmi podnikať v oblasti gastronómie. Založila pekáreň Home Bakery, kde sa zameriavajú na tradičné, poctivé koláče.

Čo je tvojim „ chlebíčkom“?

Môj „chlebíček“ nemá až tak ďaleko od reálneho chleba;-) U nás v HomeBakery pečieme sladké aj slané koláče – sú (aspoň pre nás) krásne, čerstvé, trošku krivé, no najmä poctivé – jednoducho také, aké by mali byť domáce koláče.

Na trhu je dosť „farebných jahodových dezertov bez jahôd“. My sa držíme toho, že používame tie najtradičnejšie suroviny – výlučne maslo, kvalitnú múku, aspoň 33% šľahačku, fantastický Gabikin mak z Jarnej, zháňame si vajíčka z voľného chovu aj ovocie od farmárov. Budúcu sezónu si plánujeme oficiálne vyrábať aj vlastný domáci džem!

Pamätáš si moment, kedy a kde vznikol nápad začať s podnikaním? S kým si svoje úvahy konzultovala (ak vôbec)? Radila si sa s niekým?

Podnikám už od roku 1999 – ale začala som v úplne inej branži – v marketingovej agentúre. Tá sa dá – aspoň z mojej skúsenosti - ťažko plnohodnotne robiť popri malých deťoch, a tak som z agentúry vystúpila.

Plánujúc resp. čakajúc tretie dieťa (už si presne nepamätám), mi ponúkla  Eva Pavlíková možnosť pracovať, pre vtedy ešte portál Babetko.sk, v oblasti obchodu a marketingu.

V Rodinke som prežila krásnych 5 rokov, ktoré mi dali veľmi veľa – zhmotnila som si IP adresy, unikátov, banery...a aj kolektív tatíčkov/mamičiek - spolupracovníčok okolo Rodinky je skvelý!

Ale ako Strelec večne hľadám výzvy a tá sa mi naskytla v roku 2011 – kedy som po prečítaní jedného článku prišla s nápadom podnikať v biznise môjmu srdcu blízkemu – pečeniu koláčikov ;-))) Tak som si bez váhania urobila rekvalifikačný kurz a začala hľadať priestor....

Máš svoju podnikateľskú múzu, radcu,  sprievodcu, inšpirátora ?

Prototyp podnikateľky, matky - „gumkáča“, ktorý zvláda všetko a skvele (aspoň navonok) je pre mňa Eva Pavlíková.

Fascinuje ma cieľavedomosť a intuitívnosť Steva Jobsa – absolútne veril svojim snom a podarilo sa mu ich splniť.

V mojej súčasnej branži bola inšpirátorkou česká „pekárka“ Ing. Hanka Šemíková, úžasné sú aj Martha Stewart, Nigella Lawson ....  Rovnako ma „dobehlo“ detstvo prežité v Prievoze pri mojej omame, ktorá piekla famózne koláče – keď sa pieklo, tak celý deň a veeeeľa pre široké príbuzenstvo, susedov.

Inšpiratívne sú aj filmy s Maryl Streep – It`s complicated alebo Julia&Julie, Čokoláda s Juliette Binoche.

Ako ďaleko je tvoje súčasné živobytie od tvojej profesie  „pred deťmi“? Čo  si vyštudovala?

Vyštudovala som VŠE – obchodnú fakultu – najviac sa mi páčil predmet tovaroznalectvo a marketing predaja, ale samozrejme som nevedela akým smerom sa vydať...

Vždy ma bavila práca s ľuďmi – po skončení štúdia som sa zamestnala v rakúskej leteckej spoločnosti, kde som vydržala štyri roky – rakúsko-uhorský byrokratizmus, medzinárodný reporting, pravidelné školenia v multikultúrnej spoločnosti, riešenie krízových situácii – bola to výborná škola.

Potom som začala pracovať v medzinárodnej agentúre na podporu predaja, kde som sa po pár rokoch stala spoločníkom..ale o tom som už písala – v mojom prípade som nevedela skĺbiť prácu po večeroch a cez víkendy s potrebami rodiny...a rodina je pre mňa najdôležitejšia.

Čo bolo pre teba najľahšie/najťažšie zrealizovať? Myšlienky sú fajn, ale ako sa prenášajú do praxe?

Mám to šťastie alebo nešťastie(?), že  moje činy predbiehajú myšlienky tzn. Keď sa mi niečo zapáči idem za tým a chcem to rýchlo. A určite mám ( teda dúfam) šťastie na ľudí okolo seba.

Veľmi mi pomáha moja spoločníčka Ľubka – je z inej (mladšej) generácie a má na veľa vecí iný pohľad/nadhľad. A prax? To  sú kolegovia, ktorý podnikateľský zámer zhmotňujú – bez mojich kolegýň (a kolegu!), ktorí denne pracujú ako včeličky – by sa to nedalo.

Kto ti pri realizácií tvojho sna najviac pomohol?

Rodina. Úplne najdôležitejším článkom je podpora manžela – veľmi si ju cením!

Podporujú ma aj deti – najmä dve staršie dcéry, ktoré už aj reálne pomáhajú. S mužom sa smejeme – tak  takto vyzerá  „rodinný podnik“;-))) Chodia pomáhať na trhy (Dobrý trh, Trh v Starej tržnici, kde sa zúčastňujeme), zlepujú linecké koláčiky alebo chodia „iba“ umývať riady do pekárne. Tá najmenšia je o to aktívnejšia v degustáciách.

Čo je najväčším benefitom tvojej práce?

Sloboda? Možnosť rozhodovať o svojom živote, čase – možnosť tráviť tých x prázdnin so svojimi deťmi.

Na druhej strane je to extrémna zodpovednosť, aby bolo každý mesiac na zaplatenie miezd, odvodov, daní, nájomného a iného „výpalného“ ;-))

Sú za tým odpracované víkendy, sviatky, večery, bezsenné noci, kde na to vziať...

Čo považuješ za úspech? (osobný/ aj pracovný)

Osobný – určite rodina.

Pracovný – že môžem robiť to čo ma baví; som obklopená ľuďmi, ktorých som si sama vybrala a ktorých beriem ako svoju „rodinu“ – síce snívam o tom, že raz zarobíme „balík“ , ale neviem si predstaviť mať manufaktúru kde sa nebudeme navzájom poznať. 

Najdôležitejšia je ROVNOVÁHA- jin-jang, má dať - dal, práca – čas na oddych…

Ako vnímaš svoje pôvodné rozhodnutie začať podnikať s odstupom času?

Podnikať je fajn. Podnikať v oblasti gastronómie na Slovensku je už menej fajn- súvisí s tým veeeľa byrokratických príkazov, zákazov, nariadení, stále mám pocit, že na niečo zabúdam. Zaujímavé je to, že v okolitých krajinách je táto sféra omnoho viac o dopyte a ponuke. Na Slovensku je podnikateľ ten ZLÝ  – treba mu „naložiť“.

Ako by si pomenovala možné riziká, ktoré čakajú na začínajúce podnikateľky?

Legislatíva, legislatíva....Z osobného hľadiska treba zvážiť priority – či je to rodina alebo business... u mňa víťazí rodina s vedomím, že deti raz vyrastú.. Čiže pomaly ďalej zájdeš.

Máš nejaký odkaz pre žienky domáce, ktoré uvažujú o vlastnom podnikaní a stále zvažujú nejaké pre a proti?

Správne (si) voľte ...vo všetkých aspektoch ;-))

Čo robíš, keď sa nestaráš o deti, o rodinu, o manžela a o prácu (ak ťa napadne že nič iné nestíham, tak pridaj k tomu, čo by si chcela robiť, ale ešte nebolo kedy).

Cestujem. Sme tri matky, zhodou okolností „podnikateľky“- každý mesiac šetríme eurká a 1 x  za rok a pol  vyrážame za „dobrodružstvom“- na cca 10 dní niekde na poznávací zájazd. Je to neuveriteľný relax – bez detí, bez muža....odporúčam!

Ak sa niekto spýta tvojich detí, čím je ich mama, ako odpovedajú?

Konečne v tom majú jasno: mama je pekárka!

Foto: Jena Simkova

Vizitka:

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Dana napísané 16.10.2013 15:46

Držím palce! Už sme vo veku žeby sme mali robiť čo nás baví, nie?

pehava napísané 15.10.2013 11:08

Dani, smekám...a niekedy aj ja by som mala chuť oblízať, umyť a natierať kolíáčiky... :-) ale mňa to ťahá trošku inakým smerom, ale už chodím na rozumy ku kamoškám, ktoré sa tomu marketingu /to teda vyštudované nemám ale nakoniec nemám vyštudované ani to, čo robiť chcem a viem) rozumejú...

Karin napísané 16.10.2013 11:12

Ake tajuplne. tak prezrad-

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.