ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
KariéraBiznis po deťoch

Podnikanie mám v krvi

 Mária Kopčíková   21.10.2013   0

Mária Rippová, mama Matúša a Kristínky, pochádza z Bratislavy, ale má moravské korene. Vyštudovala psychológiu a od roku 1998 pracuje v oblasti ľudských zdrojov. V roku 1999 založila a odvtedy aj vedie personálnu spoločnosť Jobpoint.

Čo je tvojim „chlebíčkom“

Pohybujem sa v oblasti HR, v personálnom poradenstve, kariérnom poradenstve...

Pamätáš si moment, kedy a kde vznikol nápad začať s podnikaním? S kým si svoje úvahy konzultovala (ak vôbec)? Radila si sa s niekým?

Podnikanie mám v krvi, bola to moja túžba od detstva, raz mať firmu a môcť „robiť veci podľa seba“... máme to v rodine. V momente, kedy som prišla o prácu na full time, bolo rozhodnutie založiť firmu už neotrasiteľné. Bol pri mne môj realistický manžel, ale po úvodnej panike sa hneď pustil do pomáhania a veril mi.

Máš svoju podnikateľskú múzu, radcu,  sprievodcu, inšpirátora?

Od rodičov som sa naučila ako tisíckrát spadnúť a vždy znovu vstať, i keď to nie je jednoduché...vedieť sa poučiť z pádov, múdrieť pri neúspechoch a nájsť v nich výzvy.

Ako ďaleko je tvoje súčasné živobytie od tvojej profesie  „pred deťmi“? Čo  si vyštudovala?

Som psychologička, moje povolanie je teda blízko, až na to, že podnikaniu ma škola nenaučila, to sa snáď ani nedá.

V HR biznise sa pohybuješ takmer 15 rokov, skús trošku čitateľom priblížiť, o čom je tvoja každodenná práca? Čo všetko sa skrýva pod tým, že vyberáme ľuďom prácu, práci ľudí ...?

Moja práca spočíva v komunikácii s klientmi, ktorí riešia rôznorodé personálne otázky (výbery ľudí, hodnotenie tímu, motiváciu zamestnancov, vzdelávanie a podobne), v porozumení, konzultácii zadania, hľadania riešení, stretávania sa s množstvom ľudí, ich hodnotenia a porovnávania štruktúry, ktorú chceme riešiť, s ich profilom. Ďalej kariérne poradenstvo – od žiakov strednej školy, cez dospelých až po ľudí v predpenzijnom veku. Je to hľadanie ciest, pomoc rôzneho druhu.

 

Ďalej manažujem tím ľudí, organizujem prácu, termíny, kontrolujem ich výstupy – resp. často spolu prechádzame výstupy, aby boli čo najlepšie. Rozvíjame nové smery, v ktorých môžeme byť užitoční.

A potom bežná agenda, ako je kontakt s financmajstrom, účtovníkom, marketing firmy.

Čo bolo pre teba najľahšie/najťažšie zrealizovať? Myšlienky sú fajn, ale ako sa prenášajú do praxe?

Pri prenose myšlienok do praxe je dôležitá silná sebamotivácia, systematickosť, dôslednosť – pri malých deťoch to nie je vždy jednoduché, najmä keď príde jeseň a choroby a tak...

Kto ti pri realizácií tvojho sna najviac pomohol?

Manžel, rodičia, paradoxne i deti :-) a tiež kolegovia, ktorí postupne pribúdali.

Čo je najväčším benefitom tvojej práce?

Sloboda a možnosť organizovať si čas. Možnosť byť nablízku rodine a deťom a nemusieť okolo toho nikomu nič vysvetľovať ani prosiť o tieto chvíle, ktoré sú zmyslom môjho života....a to že robím prácu, ktorá ma napĺňa a baví.

Čo považuješ za úspech, osobný aj pracovný?

Spokojnú rodinu a úspešnú firmu budovanú popri maličkých deťoch.

Ako vnímaš svoje pôvodné rozhodnutie začať podnikať s odstupom času?

Stále sú veci, ktoré prekvapujú (napríklad platobná disciplína klientov, niektoré podivné praktiky v podnikateľskom prostredí) ... keď sa nakopí viac takýchto momentov v krátkom čase, vtedy si položím otázku, či by mi nebolo lepšie v stabilnom zamestnaní. Ale benefitov je stále viac ako prekážok, aspoň mojimi očami. A viem vstávať :-)

Ako by si pomenovala možné riziká, ktoré čakajú na začínajúce podnikateľky?

Riziká sú nepomenovateľné, nepredvídateľné a stále prítomné (nielen u začínajúcich). Napríklad nedostatočná vytrvalosť a neodhadnutie vlastných síl, to sa nedá dopredu odhadnúť. Hlavne netreba isť do podnikaní s úmyslom len čisto komerčným, to málokedy zafunguje a už vôbec nie v dlhodobom horizonte... Skôr je potom človek sklamaný.

Maminy podnikateľky, ktoré spovedáme v tomto seriály, všetky zaradom hovoria, že podnikať na Slovensku nie je jednoduché, zmienila si to aj ty. Čo z toho celého podnikateľského prostredia si už "prestala riešiť"?

Nedá sa povedať, čo som prestala riešiť, samozrejme ma trápi, že podnikatelia sú na chvoste záujmu a riešia sa úplne iné témy. Trápi ma, že keď si niekto objedná prácu, ty ju urobíš v najlepšej kvalite, tak ti potom nezaplatia. A keď sa ideš domôcť svojich práv na súde, tak firma už neexistuje, ešte sa ti vysmejú to tváre a musíš zaplatiť  súdne trovy, hoci ty si v tom celom celkom nevinne. Alebo neustály tlak na znižovanie cien a zachovanie kvality.

Je to skôr o spôsobe, akým sa s tým človek vyrovnáva, a či to prerastie zdravé rozmery. Beriem to tak, že teraz je to moja cesta. Možno o pár rokov tiež budem niekde zamestnaná a budem s tým spokojná ...

Máš nejaký odkaz pre žienky domáce, ktoré uvažujú o vlastnom podnikaní a stále zvažujú nejaké pre a proti?

Nie každý je na podnikanie typ. Je dobré to dopredu zvážiť, konfrontovať s ľuďmi, ktorí poznajú Vás a aj Vaše možnosti. Nenechať sa odradiť závisťou a neúspechmi. Vytrvať, ale nie „cez mŕtvoly“ – je lepšie si po čase, keď to nejde povedať, nebolo to pre mňa a bez pocitu sklamania a prehry ísť jednoducho ďalej a inou cestou!

Do rozbehu biznisu je vhodnejšie sa pustiť, keď je aspoň jeden stabilný príjem v rodine – pridá to na pokoji.

Keď chceme rozbehnúť biznis, obklopte sa ľuďmi, ktorí vám môžu pomôcť v jednotlivých odborných oblastiach – nemusíte byť odborník na finančné plánovanie, na marketing, účtovníctvo ... vybudujte si už pri rozbehu sieť kvalitných poradcov a subdodávateľov.

Čo robíš, keď sa nestaráš o deti, o rodinu, o manžela a o prácu (ak ťa napadne že nič iné nestíham, tak pridaj k tomu, čo by si chcela robiť, ale ešte nebolo kedy)

Chcela by som viac cestovať po svete, ale skôr som sa pri prečítaní otázky schuti zasmiala.

Keďže ťa poznám, a viem, že máš dobrý drive, a že si veľmi akčná žena, kde si dobíjaš baterky? Ako často máš chvíľku pre seba?

Baterky  dobíjam poctivo naplánovaným relaxom, niekedy aj sami s mužom bez detí, niekedy všetci. A máme doma veľkú spoločnú záľubu, kvôli ktorej sme úplne zrušili TV  a odsťahovali ju zo spoločenskej časti domu – vyrábame a zdobíme mydlá.

Tiež relaxujem v záhrade, takmer denne chodím na prechádzky, aby som si vyvetrala hlavu. Tú chvíľku pre seba si nájdem len preto, že dobre plánujem, ale je to náročné.

Ak sa niekto spýta tvojich detí, čím je ich mama, ako odpovedajú?

Riaditeľka a psychologička! A sú veľmi pyšní, lebo vedia, že je to aj ich firma.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
babetko
Dieťa/práca: je moje rozhodnutie správne?
18.11.2017   0
Zamestnávateľ vám bude klásť otázku, kedy sa opäť vrátite do zamestnania. Poprípade, čo ak ste sama podnikateľka a Vaša firma Vás aj naďalej bude potrebovať.
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.