ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
KariéraBiznis po deťoch

Mama, ktorá mení papier na umenie

 Marcela Beňová   15.11.2017   1

Niektoré ženy v sebe dokážu nájsť silu a odvahu, aby opustili isté pracovné miesto, a vydajú sa za svojimi snami. To urobila aj Tatiana Dragošeková, mama dvoch detí, ktorá zanechala miesto učiteľky, aby sa mohla naplno venovať hand-made tvorbe.

Jej ručne vyrábané albumy, rodinné receptáriky a antistresové omaľovánky si získali množstvo priaznivcov nielen u nás, ale i v zahraničí.

 

Tatiana, kde sa začína príbeh vašich albumov a omaľovániek? Kedy sa vo vás prebudila chuť tvoriť?

Chuť tvoriť? Tak tú mám už od detstva. Vždy som mala blízko k umeniu, o tom je celý môj život. A to, čo teraz robím, milujem. Nápad vyrábať albumy a receptáriky prišiel ako blesk z jasného neba. Vedela som, že je to to pravé.

A prečo som sa rozhodla práve pre albumy, omaľovánky a receptáriky? Nerozhodla. Ako vravím, prišlo to samé od seba. Začali sme s kamarátkou pripravovať svadby a výzdoby sál. V čase, keď som bola tehotná, som ostala na s bábätkom na rizikovom. Vtedy sa ma kamarátka spýtala, či by som neskúsila vyrábať svadobné albumy. Pustila som sa do toho. Ešte v ten deň som si za peniaze zarobené zo zdobenia kúpila materiál za 80 eur. O výrobe albumov som v tej dobe nevedela vôbec nič.

 

Po akých výrobkoch je najväčší dopyt?

Veľmi často vyrábam napríklad receptáriky. Tie si zákazníčky objednávajú, aby mali kde uchovať rodinné recepty. Aby ich mohli odovzdať ako rodinné dedičstvo ďalším generáciám, napríklad starká ich venuje vnučkách. Často ich však kupujú aj dcéry svojim mamám. Receptárik je veľmi žiadaný, pretože ním odovzdávate kus histórie.

Medzi mladými mamičkami sú veľmi obľúbené baby boxy, do ktorých si rodičia odkladajú drobné spomienky na prvé mesiace bábätka. Schovávajú si napríklad náramky z pôrodnice, prvé vlásky, cumlík, obľúbenú hračku. Okrem toho si často objednávajú fotorámiky a detské leporelá.

Aké objednávky prichádzajú počas svadobnej sezóny?

Sú to najmä svadobné albumy, rozkladacie krabičky na svadobné účely, napríklad na peniaze. Nevesty si niekedy objednávajú DVD obaly na video zo svadby.

Za každým hand-made výrobkom je oveľa viac práce, než zákazník na prvý pohľad vidí. Čo všetko obnáša vytvoriť fotoalbum či omaľovánku pre dospelých?

Áno, za všetkým je obrovský kus práce. Teraz je to však už pre mňa naozaj malina, ak to môžem o výrobe albumu ako takého povedať. Začiatky však boli ťažké. Začínala som napríklad s polotovarmi. Teraz mám albumy v plátne a v štyroch väzbách. Zákazníkom viem teda umožniť výber podľa ich požiadaviek. Nechcela som tvoriť len klasickou scapbooking formou.

Túžila som ponúknuť zákazníkovi aj niečo iné. Nerada totiž robím to, čo všetci. Pokiaľ ide o scrapbooking, nehovorím nie, ale používam ho len výnimočne. Zákazníkom chcem ponúknuť produkt, ktorý by bol pre nich zaujímavý, príťažlivý, praktický a cenovo dostupný.

 

Akú techniku pri výrobe albumov a omaľovániek používate?

Moja technika je vlastne klasické kníhviazačstvo. Albumy sú viazané v plátne alebo vložené v doskách, ktoré sú balené podobne ako pri scrapbookingu, ale vnútro albumu tvoria klasické listy. Narozdiel od scrapbookingovej techniky používam viac listov a iné zdobenie.

Omáľovanky sú tematické- slovenské hrady, zámky a kaštiele. Tvorí ich 40 listov, 24x24cm, v tvrdej väzbe so špirálou. Najťažší na celej tvorbe bol výber hradov. Väčšina slovenských hradov sú totiž zrúcaniny, ktoré je ťažko identifikovať. Zámkov bolo len desať, ale kaštieľov máme našťastie veľa. Preto som sa snažila vybrať tie najkrajšie.

Potrebujeme aj my dospelí omaľovánky?

Keďže sú to antistresové omaľovánky, mali by pôsobiť proti stresu. A najmä upokojiť, priviesť na iné myšlienky.

Fotoalbum je pre mnohé rodiny srdcom rodiny. Čo fotografie znamenajú pre vás?

To, čo pre každého človeka- spomienky. A keďže ľudia zachytávajú len to najkrajšie zo svojho života- tak krásne spomienky. Aj keď žijeme v dobe sociálnych sietí, každý z nás si radšej zoberie do rúk album a listuje v ňom. Album je niečo, čoho sa dá dotknúť, dotvoriť vlastnými slovami, pripísať dátumy, poznámky. Je autentickejší než fotky v mobilnom telefóne či počítači. Práve preto musí byť každý album originálJ!

Kde získavate nápady a inšpirácie? Predsa len je v dobe internetu ťažké zostať originálnym tvorcom.

Rada si samozrejme pozerám aj výrobky na internete, páčia sa mi krásne a vkusné veci. Tým to ale končí. Nerada totiž niekoho kopírujem, alebo tvorím predpísaný koncept. Preto sa aj úspešne vyhýbam rôznym kreatívnym akciám, kde sa učia postupy, zdobenia. Všetko je tam potom na jedno kopyto.

Ja som sa veľa vecí naučila sama, pokus-omyl. A tak to má byť. V človeku sa tvorba viac zakorení, príde na nové a skvelé veci. Nákresy si nerobím, nápady na zdobenia vznikajú v priebehu výroby. Veľkú zásluhu na tom majú aj zákazníci, ktorí ma svojimi požiadavkami posúvajú tam, kam by som sa sama nedostala. V podstate je celá tvorba o pochopení, spolupráci a neustálej komunikácii so zákazníkmi. Talent- to je dar od Boha- a treba ho aj správne používať.

 

Než ste začala vyrábať albumy a omaľovánky, pracovali ste v školstve. Dá sa vôbec osemhodinový pracovný čas a stabilné zamestnanie porovnať s povolaním umelca?

Mala som klasickú prácu, učila som 13 rokov na troch základných školách. Takže mám čo porovnávať. Práca učiteľa je v spoločnosti aj v médiách veľmi osočovaná. Nie je náročná na čas, ale na psychiku. V zamestnaní som pociťovala neistotu, zlé vzťahy, slabé finančné ohodnotenie. Všetko, čo sa urobilo navyše, sa vnímalo ako samozrejmosť.

Po trinástich rokoch som prestávala veriť, že ešte niečo v živote dokážem. Našťastie som spoznala iných ľudí, iné myslenie. Teraz mám prácu, ktorú milujem, vlastný pracovný čas, veľkú podporu, pochvaly od zákazníkov, obrovskú motiváciu posúvať sa ďalej. Znie to ľahko, ale je za tým veľa práce na sebe, budovaní si dobrého mena, odhodlanie opustiť pohodlie zamestnania.

Hand-made je dnes značkou, ktorá predáva originalitu a skutočné remeslo. Aké je tajomstvo úspechu, ak chce umelec preraziť vo veľkej konkurencii?

Byť sám sebou, nekopírovať, nedať sa strhnúť davom. Práve naopak- vybočiť z neho, ponúknuť niečo iné, svoje. A je dôležité vážiť si ľudí a za všetko byť vďačný. Za radu, pomoc, názor, ale aj kritiku. A najdôležitejšie je nevzdať sa! Ja som niekde na začiatku tejto cesty...

Je nejaký profesionálny sen, ktorý si chceš ešte splniť?

Môj sen je robiť celý život, to čo milujem. Chcem svoju prácu dostať ďalej do zahraničia. Momentálne mám okrem slovenských zákazníkov aj objednávky z Rakúska a Nemecka a moje omaľovánky putujú do Ameriky, Anglicka, Talianska a Chorvátska.

Túžim mať najmä spokojných zákazníkov, úspešnú firmu a stále nové a nové produkty. Čo mi ešte chýba?


Vizitka:

Tatiana Dragošeková (39) vyštudovala učiteľstvo výtvarnej výchovy, dejepisu a dejín umenia na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Výrobe albumov a antistresových omaľovániek sa venuje tri roky. Spoločne s priateľom vychováva dcéru a syna. Viac o jej albumoch a omaľovánkach nájdete na www.handmadetatiana.sk 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku
Nina napísané 15.11.2017 12:21

Super talentovaná žena zwinker smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
Rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa
16.02.2018   6
Po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa je možné poberať rodičovský príspevok, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Pozrite si prehľad chorôb a stavov, ktoré vyžadujú osobitnú starostlivosť, resp. vylučujú schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie a vykonávať zárobkovú činnosť.
Zašitie krčka maternice – serkláž
14.02.2018   2
Krčok maternice je tá zázračná bránka, ktorá sa otvára, keď dieťatko prichádza na svet. Ak sa však začne otvárať alebo skracovať dlho pred termínom pôrodu, ak sa lekári obávajú potravu alebo predčasného pôrodu, prichádza na rad jeho zašitie – serkláž. Mnohé ženy, ktoré to čaká prvýkrát, sa tohto zákroku obávajú. Niet sa však čoho. Na otázky odpovedá MUDr. Karol Javorka, gynekológ – pôrodník.
babetko
Nepokojnému bábätku rajský plyn?!?
21.02.2018   0
Ak je vášmu dieťaťu ťažko, má bolesti, je mu zle - ako by ste ho tíšili? Čo by vám napadlo ako úplne prvé? Objať ho, pohojdať v náručí alebo dať tabletku od bolesti? Ale mu dať rajský plyn ...
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
20.02.2018   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Zavádzanie tuhej stravy v kocke
19.02.2018   0
Pokiaľ sa vaše dieťatko nachádza vo veku 4 – 5 mesiacov, veríme, že nasledujúce riadky vám prídu vhod a prevedú vás základnou osnovou postupného pridávania inej stravy, než mliečnej.
detské choroby
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
13.02.2018   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
zvery
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.
Kone pomáhajú formovať naše osobnosti
11.02.2018   0
Každý jazdec snáď zažil pád z koňa a následný strach z ďalšieho jazdenia, no zväčša to prekoná, pretože kone majú v sebe niečo, čo žiadne iné zviera dať človeku nemôže.