Kurz pre muža: Tri čarovné slová (8) | Vzťahy | Žena | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
ŽenaVzťahy

Kurz pre muža: Tri čarovné slová (8)

 Mgr. Kamil Bartko   11.05.2015   29

Ako už len slová môžu byť čarovné? A môže niečo zmeniť nejaké slovo, keď je všetko okolo nás aj tak riadne “zavarené” ? Môže nejaké slovo zmeniť situáciu, či dokonca zmeniť môj život k lepšiemu? Môžem nejakými slovami ovplyvniť napätie, ktoré prežívam voči svojej žene?

 

Poznám chlapíka, ktorý je dvakrát ženatý s tou istou ženou. Keď som sa ho spýtal, ako je to možné, odpovedal:

“… to iba vďaka trom zázračným slovám sa mi podarilo obnoviť manželstvo so svojou ženou…”.

Jeho životný príbeh mi pripomenul obrázok žaby, ktorá bola ulovená bocianom. Ako zápasila v jeho zobáku, rukami mu škrtila krk. Bol som veľmi zvedavý aké sú to slová, a priznám sa, že keď mi ich povedal, nevedel som sa s nimi stotožniť, a myslel som si, že to hovoril manželke zo zúfalstva, lebo chcel za každú cenu zachrániť vzťah, ako tá žaba svoj život. Po rokoch som pochopil, že som sa mýlil.

 

Slová, slová…

Sem slovo, tam slovo. Je to niečo, čo máme hneď po ruke/ teda na jazyku. Len si niečo zmyslím a poviem si čo chcem, kedy chcem, ako chcem. To, že rozprávame, čo rozprávame, ako rozprávame berieme ako samozrejmosť. A tak samozrejmé sa po čase stáva obyčajné, a obyčajné pomaly za niečo čomu prestávame prikladať nejakú dôležitosť. 

Nachádzame sa v rýchlom víre problémov, úloh, nárokov ako aj požiadaviek, ktoré treba riešiť. Najprv ich začneme riešiť v našich hlavách, predstavách a očakávame, čo prinesie situácia, ostatní ľudia, ako aj ďalšie faktory, ktoré nemáme v rukách.

Žijeme rýchlu dobu, v ktorej sa treba rýchlo rozhodovať. A tak, na zvládanie vecí okolo nás vynakladáme veľa úsilia - rozhodujeme sa, vytvárame postoje, analyzujeme, posudzujeme, hodnotíme, hľadáme, konáme, ovládame sa, prežívame, trpíme, smútime, zúrime, unikáme, atď…

 

A pritom všetkom už neostáva sila a energia na to, aké slová používame. Neprikladáme im dôležitosť, ani už nevnímame, že aj samotné slovo má svoj vlastný účinok.

Ale všetci nejako cítime, že máme problém v komunikácii

Slovo má veľkú moc. Slovo môže budovať aj ničiť. Slovo môže priniesť pokoj ako aj vyvolať vojnu. Dokonca záleží aj na umiestnení čiarky vo vete. To slová vyvolávajú lásku ako aj nenávisť. To slovo vytvára postoj a je základným kameňom naších rozhodnutí. Niekedy slová počujeme a niekedy, keď chýbajú, domyslíme si ich, a inokedy si ich dotvoríme a inokedy zasa inak pochopíme. Ale je to slovo, ktoré formuje náš svet.

Nový začiatok je v našom jazyku

Prečo o tom píšem? Lebo verím, že mnoho problémov, ktoré sú v manželstve by sa vyriešili, ak by sme častejšie používali slová, ktoré nesú v sebe pokoj, lásku a úctu. Myslíme si, že problém je hlboko v našej manželke a že pokiaľ sa nezmení, tak sa problémy neporiešia.

Omyl! Začiatok zmeny partnerky nie je v nej, ale v našom jazyku - v naších slovách.

Ďakujem chlapíkovi z úvodu, že mi ukázal na svojej skúsenosti, že slová majú veľkú moc. To slová spôsobili, že zachránil stratené. A myslím si, že nie hocijaké slová - slová, ktorých podstata je v podpore toho druhého. Myslieť na toho druhého chce veľa sebazaprenia, ale na začiatok by postačili aj …

 …. TRI ČAROVNÉ SLOVÁ …., ktoré fungujú stopercentne.

Chcete ich vedieť? Vylúštite si ich….

“….ŠAM UDVARP KIČÁLIM !!!…..”

O autorovi

Mgr. Kamil Bartko, terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Vaše otázky rád zodpovie v Manželskej a rodinnej poradni na rodinka.sk .


Pozvánka

Na jeseň pripravujeme víkendový zážitkový seminár pre ženy . Viac informácií a program : Zážitkový kurz pre ženu: Ako komunikovať s vlastným mužom.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
eva kollarova napísané 11.05.2015 19:03

P. Bartko, mate pravdu.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?