ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 19.08.2017 | meniny má Lýdia  
ŽenaVzťahy

Kurz pre muža: Čo s nespokojnou ženou (7)

 Mgr. Kamil Bartko   27.04.2015   29

Sen väčšiny mužov - spokojná a šťastná žena - je neraz ohrozený “neznámym nepriateľom”.

Manželkina spokojnosť je silnou motiváciou pre nejedného muža. Pre spokojnosť ženy, je muž schopný vzdať sa mnohých vecí, ktoré má rád. Pre spokojnosť ženy urobí veci, ktoré by predtým nikdy neurobil. Prečo? 

 

Lebo spokojná a šťastná žena vie naplniť jeho potreby. A možno, že práve spokojná a šťastná žena je aj samotná potreba muža. Kto vie? Ale ako uspokojiť ženu? Čo ju robí spokojnou? To sú tažké otázky nie len pre muža, ale aj pre samotnú ženu.

Aby bola spokojná, alebo aby nebola nespokojná ?

Možno, že to nie je tak. Možno, že sa muž až tak nestará, aby bola žena spokojná, ale aby nebola nespokojná. V čom môže byť rozdiel? No v tom, že to prvé je systematické a to druhé krízové.

Nespokojnú ženu uspokojiť, nie je ľahké a preto muž urobí veci v ktorých sa až tak nemusí cítiť slobodný. V podstate hasí oheň, aby nevznikli ešte väčšie škody. Možno, že by stálo za to aspoň čiastočne predchádzať týmto stavom, keď žena prežíva nespokojnosť. Ani nie tak z obavy, ale skôr z rozhodnutia, z L…


Nespokojnosť  je len vrchol ľadovca ...

Nespokojnosť ženy môže byť ako vrchol ľadovca, a hladina mora skrýva celú Horu.

Horu potrieb, ktoré nie sú naplnené. Áno, nenaplnené potreby môžu spôsobiť, že žena prežíva nespokojnosť. Čiže ak chceme spokojnú ženu, potrebujeme sa zamerať na to, ako jej naplňujeme potreby. 

Mnohí muži si povedia: “…..veď, zarábam, obetujem sa pre rodinu, keď prídem domov, urobím stojku, aby všetky peniaze vypadli, aj kamarátov som dal na vedľajšiu koľaj, aj tie moje koníčky už zanedbávam, len aby som bol doma….”

Možno, že by ste ešte pokračovali, a možno, že máte iné veci, ktoré robíte pre rodinu, respektíve pre manželku. Nuž, aj tu je rozdiel. Peniaze, či živobytie - to je viac menej pre rodinu, ale je to aj pre manželku?

Je to pre rodinu. Ale je to pre manželku? 

Aj čas ktorý trávime v rodine, s deťmi, je v podstate oddanie sa rodine, ale je to aj pre manželku? Aké sú potreby vašej manželky? Čo z toho čo robíte, je iba pre ňu. Čo z toho jej hovorí, že ju milujete pre ňu samú? Sú ženy, pre ktoré sa môžete rozkrájať, prevziať nejaké z povinnosti, a napriek tomu nemusí cítiť, že je to prejav vašej lásky k nej.

Čo jej hovorí zrozumiteľne, že je milovaná? - skutky, slová uistenia, rozprávanie a trávenie času v dvojke, pozornosti….? Akému jazyku lásky rozumie vaša polovička? (Ak neviete o čom hovorím, prečítajte si Garyho Chapmana - Päť jazykov lásky, skvelá knižka).

Matematická rovnica

Aby sme si to vedeli predstaviť, siahnem po matematike. Spokojnosť či nespokojnosť ženy by sa dala vypočítať aj matematickou rovnicou. Predpokladom zistenia výsledku je spoznať premenné. 

 

Dajme tomu, že poznáme desať premenných. Rovnica bude vyzerať takto:

A x B x C x D x E x F x G x H x I x J = X (spokojnosť/nespokojnosť ženy)

Každá premenná predstavuje nejakú potrebu manželky a jej číselná hodnota predstavuje v akej miere je naplnená potreba.

Napríklad:

A - diskusia =3

B - slová lásky = 0,1

C - dobrý otec = 10

D - nežnosti = 0,3

E - intimita = 1000

F - pomoc v domácnosti = 3

G - pozornosti = 1

H - pozorné počúvanie bez radenia = 0

I - finančné zabezpečenie = 100

J - výlety, dobrodružstvo = 40

atď.


Teraz, keď to dáme do rovnice, zistíme, ako je spokojná manželka.

3 x 0,1 x 10 x 0,3 x 1000 x 3 x 1 x 0 x 100 x 40 = 0

 

Je toto možné ?!

Veď ten chlap v príklade sa tak snažil a výsledok rovnice spokojnosti ženy je veľká nula. 

A takto je to nie len so ženami, ale s každým. Hoci skoro všetky potreby budú naplnené aj na 1000% a jedna bude na nule, výsledok našej spokojnosti bude na bode mrazu. Stačilo by, aby v príklade, ktorý som uviedol bolo H= 0,01, a výsledok by bol väčší ako nula, tj. 108 000. Neveríte? Prepočítajte si to.

Preto je dôležité poznať všetky kľúčové potreby manželky (pre ženy to platí taktiež voči svojím mužom) a naplniť ich aspoň čiastočne, aby výsledok nebol nulový.

Odmenou nám bude spokojná a príjemná žena.

O autorovi

Mgr. Kamil Bartko, terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Vaše otázky rád zodpovie v Manželskej a rodinnej poradni na rodinka.sk .


Pozvánka

Na jeseň pripravujeme víkendový zážitkový seminár pre ženy . Viac informácií a program : Zážitkový kurz pre ženu: Ako komunikovať s vlastným mužom.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku
Mariana napísané 13.01.2016 22:57

Skvelý článok! A pravdivý. Čítala som aj ten o piatich jazykoch lásky a tiež bol super.

toud napísané 27.04.2015 22:12

Z rovnice vypliva ,ze neurobit "nic" je presne take iste ako sa pre spokojnost zeny roztrhat a vysledok je aj tak nulovy.

Problemom je ,ze v uvedeny priklad pre A, B, C... je prilis idealisticky. Hodnoty pre A, B, C atd. su casto premenne, hodnota 0 sa vyskytuje viac ako jeden krat a urovne nikdy nie su na rovnakych poziciach.

Muzi mame radi ak sa nam poziadavky pre spokojnost predkladaju priamo bez zbytocnych reci a nie pricasto. Pravdepodobnost ,ze dostanete nieco k naslednej spokojnosti je vacsia ked si o to poziadate ako ked nic nepoviete. Takmer vsetci muzi nevieme citat myslienky.

KamilBartko napísané 30.04.2015 10:58

Toud, pointa rovnice je trošku v inom ako ste to zhodnotil vy. Dôležité je napĺňať všetky kľúčové potreby aspoň čiastočne ako len niektoré predimenzovať. Premenné sú uvedené ako príklad. Dôležité je rozprávať sa s partnerkou o vzájomných potrebách, túžbach, porozumieť. Milovať ženu jej jazykom. To isté platí aj pre ženy voči mužom. Viem, že muž to má rád, keď má veci priamo, ale pozrite sa čo to znamená to priamo. Predovšetkým je to niečo čo sa dá stihnúť rýchlo, najlepšie medzi dvermi, popri tom, ako si vybavím maily, a hlavne, aby ma tým nezaťažovala. So ženami so rozpráva ináč ako s mužom. Muži si vybavia veci rýchlo a bez zbytočných rečí. Ale ruku na srdce, málokedy zájdu k hlbším témam ako je politika, práca, či technické záležitosti. ááá zabudol som, ešte šport. A kopec ďalších tém, ktoré sú o výmene informácii, ale dialóg, to určite nie je. Áno, muži nevedia čítať myšlienky, ale čo vedia, je urobiť si čas na svoje manželky a počúvať ich s pozorným uchom, bez výčitiek, obviňovania, radenia, či prerušovania. Všetko dôležité sa dozvieme s počúvania. Poznám mužov, ktorí sa trošku posnažili v počúvaní a napĺňaní potrieb, a dostali oveľa viac ako sami dali. A to je princíp lásky.

Bartko

Letitia napísané 27.04.2015 10:00

Perfektné. Tá rovnica nemá chybu. Vďaka! smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   4
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.