ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 19.08.2017 | meniny má Lýdia  
ŽenaVzťahy

Kurz pre muža: Ako sa postarať o ženu (4)

 Mgr. Kamil Bartko   27.04.2016   23

Ktorý muž nechce bodovať u svojej manželky? No taký, ktorý už zažil veľa sklamaní, a povie si:

„.....už to nemá význam, ju neuspokojí asi nikto. Spravím to, raz ono, a aj tak mi to ofrfle či skritizuje. Nič jej nie je dobré! Kto sa má v nej vyznať?...“

foto: ingImage

 

A tak, muž po niekoľko ročných pokusoch to vzdá skôr, než by prišiel na to, v čom je problém. Žena veľmi rýchlo pochopí, že ak chce prežiť, musí sa o seba postarať sama. A ako tak roky plynú, z manželov sa stanú „spolubývajúci“, ktorí majú spoločné deti, úvery a ďalších pár drobností. 

Vzájomná diskvalifikácia

Niektorí o tom hovoria ako o ochabnutí v láske,  alebo manželská kríza. Ja tomu hovorím vzájomná izolácia a diskvalifikácia.

Prečo? Jednoducho preto, že z jedného sa stáva dva. Ľudia, ktorí sa chceli zjednotiť v jedno sa osamostatnili a každý z nich si hľadá vlastnú cestu, ako prežiť v manželstve, popri tom druhom. Dve indivíduá! Už si prešli fázou očakávania, kde jeden mal očakávania na toho druhého, aby sa oňho postaral, ale nejako to nefungovalo. A preto teda, urobil „krok vpred“ – prestal už očakávať, a radšej sa o seba postaral sám. A tak, dvaja ľudia, žijú pri sebe úplne osamotení.

 

Ako teda z toho von?

Toto chceme? Určite nie! Ako teda z toho von? Veľmi jednoducho. Skúsim nadviazať na to čo už bolo povedané v predchádzajúcich troch kurzoch pre muža, ako aj na kurzoch pre ženu.


Som tu pre teba

Základ je nastaviť sa, na to, že vašou starosťou je starosť o vašu manželku. Jej je prirodzenejšie sa starať o iných ako vám, preto je dôležité, aby ste si vy vytvorili návyky starostlivosti o manželku.

Tým, že chodíte do práce, ste sa ešte nepostarali o manželku, postarali ste sa o živobytie pre vás všetkých. To nestačí. Chce to viac. Chce to činnosti, ktoré sú veľmi dôležité iba pre vašu manželku – napĺňanie jej potrieb. 

 

Čo potrebuješ?

Kto z nás môže povedať, že pozná svoju manželku? Veď mi nepoznáme ani seba samých a nie to ešte manželku!

Posudzujeme toho druhého na základe toho čo vidíme a počuje z vonku. Prehodnotíme to, dáme tomu nejaký pre nás logický význam a úmysel a – je to tu – máme vytvorený obraz našej manželky. Lenže mám pre vás zlú správu - tento obraz manželky je úplne iný človek, ako ten, s ktorým žijete! Človeka spoznávame len z časti a len z časti sa nám dáva spoznať. Manželku máme možnosť spoznávať, a máme na to celý život, aby sme ju spoznávali a aj to nám bude málo, aby sme ju spoznali úplne. 

Preto odporúčam, aby to, čo si myslíme, že potrebuje naša manželka, sme zahodili za hlavu, a radšej sa jej spýtajme. Buďme zvedaví a majme pre ňu veľké ucho. Ono, aj to čo potrebuje vaša manželka sa časom mení, a preto treba byť pozorný, aby sme neprehliadli nejaké zmeny. 

 

Menej a pravidelne je viac

Možno, že máme predstavu, že musíme urobiť pre ženu niečo výnimočné. To je omyl! Môže sa za tým skrývať taká mužská ješitnosť - túžba oslniť a zažiariť – a to je skôr naša potreba, ako potreba manželky.

Druhý nedostatok je to, že to nemáme často po ruke. Ísť na drahú dovolenku, aby sme urobili radosť manželke je nákladné a často sa to aj minie účinku. Alebo jej kúpiť nejaký fajnový darček, môže vyzerať, ako myslíte na manželku, a nakoniec si to vaša manželka ani neocení. To čo máme po ruke sú práve tie malé prosby s pomocou, ktorými nás oslovia. Nebuďme hluchí, lebo potom to budeme musieť dolovať z našich manželiek, že s čím potrebujú pomôcť. 

Ak sa vám podarí si s manželkou nastaviť pravidelný čas na komunikáciu – predovšetkým dialóg – máte tam veľký priestor na poznávanie túžob a potrieb vašej manželky. Už len to správne uchopiť do rúk, a môžete pracovať na šťastí vašej manželky.

Sú muži, ktorí tvrdia, že  sa starajú o manželku, ale ona si to vôbec neváži. No ak, by sa naozaj starali, tak by ich manželky určite neboli nešťastné a frustrované. Muži, skúmajte, či sa naozaj staráte o svoje manželky podľa jej vzoru, alebo podľa vzoru svojho.  

 

Ešte príbeh na koniec:

Boli dve veľmi pekné sestry - dvojičky. Jedna sa vydala za obuvníka a tá druhá za kráľa. Ako tak roky plynuli, sestra ktorá žila s kráľom chradla a tá u obuvníka rozkvitala do krásy.

Keď si to kráľ všimol, že obuvníkova žena je krajšia ako tá jeho, vymenil si ich. A po rokoch, obuvníkova vymenená žena rozkvitla do krásy a tá kráľa vädla. Prizval si teda kráľ obuvníka a vyzvedal sa, ako a čo robí, že tie ženy pri ňom rozkvitajú.

Obuvník sa zamyslel a povedal: „...kráľu, neviem ti povedať, čo zvláštne robím. Snáď len to, že takto každý deň po práci, si sadneme, a rozprávame sa až do večera....“ 

 

 

O autorovi

Mgr. Kamil Bartko, terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Vaše otázky rád zodpovie v Manželskej a rodinnej poradni na rodinka.sk .

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 22 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku
mmonika napísané 27.04.2016 12:38

nauc syna zaspavat samého a venuj sa manzelovi , uz je aj tak zlozvyk na svete

Ivan napísané 21.03.2015 21:23

skuste uspavat syna spolu a vsetko sa zmeni zwinker

xenia napísané 18.03.2015 23:20

Trefa do cierneho! Moj manzel pravidelne zaspi vecer pri telke, kym uspavam syna, a potom mi da bozk na dobru noc a odchadza do spalne sam... A ja uvazujem kde robim chybu Cry

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   4
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.