ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 19.08.2017 | meniny má Lýdia  
ŽenaVzťahy

Kurz pre manželov: Náklonnosťou k sexualite

 Mgr. Kamil Bartko   06.06.2016   36

Dáva vám logiku tvrdenie:  čo je dôležité pre jedného, pre druhého to nemusí byť dôležité? Asi áno. Ako je to ale medzi manželmi? Tam je to trošku ináč. Väčšinou chceme po tom druhom, aby vnímal za dôležité to, čo je pre mňa dôležité. A keď sa to nedarí, vyhlásime:

My sme úplne iní. Nehodíme sa k sebe!!!

 

Podmieňujeme uspokojenie našej potreby tým, že ten druhý prijme náš pohľad na to, čo je dôležité. Keď sa tak zamýšľam - dvaja sa stretnú a chcú šťastie pre toho druhého, ale po čase zmeníme taktiku -“… chcem, aby mi bolo dobre pri tom druhom!” 

Ako je možné, že z dvoch “altruistov” sa postupne stávajú dvaja egoisti?

Lebo predpokladáme, že pre toho druhého sú dôležité tie veci, ktoré sú dôležité aj pre mňa. To nám dáva istotu, že sa bude myslieť na tie dôležité veci, ktoré sú pre mňa dôležité.  - a to je omyl!

Sme rozdielni od špiku kosti a ducha. Nie len ako ľudia, ale aj ako muž a žena. A to predpokladá, že každí má iné preferované potreby.

Ako sme v predchádzajúcom dieli rozoberali 10 najčastejších potrieb, skúsime sa pozrieť na prvú dvojicu potrieb.

Náklonnosť a sexuálne uspokojenie

Väčšina žien preferuje náklonnosť a väčšina mužov sexuálne uspokojenie. Väčšina žien dokáže fungovať bez sexu, dokonca v tom ani nemusí vidieť význam. Väčšina mužov dokáže fungovať bez prejavov nežnosti, láskavosti, romantiky. Dokonca v tom ani nemusia vidieť význam.

Na prvý pohľad vidíme, že žena sa nemusí cítiť naplnená a uspokojená sexom, ako aj muž sa nemusí cítiť naplnený a uspokojený náklonnosťou. 

 

Ako je to v manželstvách?

Žena v intímnom spojení s manželom nemusí vnímať prejav lásky manžela a muž nemusí vnímať prejav lásky manželky, keď sa k nemu pritúli, čo ho pohladí. Po čase sa môže stať, že budú odmietať prejavy lásky toho druhého, lebo pre neho to nie sú prejavy lásky, ale nelogické činnosti. Odmietanie prejavov sa po čase začne vnímať, ako odmietanie toho druhého. A tu začína príbeh vzájomnej prázdnoty a frustrácie.

Ako z toho von? 

Jednoducho! Prestaneme myslieť na seba a začneme myslieť na toho druhého. Veď toto je povaha lásky - myslieť na toho druhého.

Muž pokiaľ má túžbu urobiť šťastnou ženu - naučí sa - nechá sa naučiť od svojej ženy, ako má byť nežný, láskavý, pozorný…. Žena, pokiaľ chce urobiť muža šťastným naučí sa kvôli mužovi vychutnávať intímne spojenie. Ináč muži - náklonnosťou k intimite - je kľúč, ktorý dáva logiku obidvom. 

Predpokladám, že princípom vzájomného napĺňanie je darovanie - ja ti dám lásku podľa tvojej logiky. Aj ja ti dám lásku podľa tvojej logiky. Budem robiť nelogické činnosti preto, lebo sú logické pre teba. Aj ja budem robiť nelogické činnosti, lebo sú logické pre teba.

“….a aby som vedel ako ťa napĺňať, rozprávaj mi o tom!…”

 

Fantázie majú muži, aj ženy

Tak ako muži aj ženy majú fantázie o tom, ako by chceli tú svoju potrebu naplniť. Tieto fantázie je potrebné rozmeniť na drobné v pravidelných rozhovoroch. Toto je prvý krok. 

Druhým krokom je naučiť si vychutnávať chvíle, keď napĺňam toho druhého. Žena má veľkú úlohu pomôcť mužovi, aby sa stával jemnejším, citlivejším, pozornejším, romantickejším… Muž má veľkú úlohu naučiť ženu vychutnávať si intimitu.

Aj v jednom aj v druhom sa pre oboch skrýva neuveriteľná sila a energia na cestu životom, aby sme zvládali ťažkosti života, ako aj prežívali šťastie a pokoj. Naučiť neznamená tlačiť, ale citlivo a jemne sprevádzať, veľa sa pýtať a veľa si o tom rozprávať.

Takto si môžeme byť darom, jeden pre druhého.

O autorovi

Mgr. Kamil Bartko, terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Vaše otázky rád zodpovie v Manželskej a rodinnej poradni na rodinka.sk .

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku
Jzoko mrkvicka napísané 11.07.2016 10:12

Co ma intimita medzi partnermi spolocne so znasilnenim ?

A co ma milovanie medzi partnermi spolocne s odbavovanim sa na zene ?

 

Stredoveke mas myslenie bohuzial ty a bolo by dobre naucit sa porozumiet kontextu ako celku skor jak vypustit takyto blud.

Alexandra napísané 27.06.2016 18:09

Pre muža je prejavom lásky sex....?

V tom ostatnom nevidia význam.

 

Takže ak sa na žene uspokojí, tak to vlastne robí z čírej lásky a mala by si vážiť.

Hmmm, to potom aj tí, čo znásilňujú musia tie ženy strašne milovať.

 

No, nech žije stredovek...

 

 

Rolleyes

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   3
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.