ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 18.08.2017 | meniny má Elena/Helena  
ŽenaPríbeh ženy

Úprimnú sústrasť, neviem, čo povedať

 Kika Kováčiková   13.11.2016   5

Čítala som, že úprimná sústrasť sa neželá, ani nepraje. V jazykovednej poradni vám pripomenú, že toto spojenie nie je vhodné. Úprimnú sústrasť vyslovujeme, vyjadrujeme. Keď pozostalým kondolujeme, používame formuláciu „prijmite moju úprimnú sústrasť.“

A čítala som tiež, že kondolencie chce mať smútiaca rodina čo najskôr za sebou, aby mohli byť sami, so svojimi pocitmi a so svojimi slzami...

Sú to, s prepáčením, strašné blbosti. Aspoň pre mňa.

Ingimage

 

Neriešte gramatiku

Keď mi zomrel muž, bolo mi jedno, ako si kto dáva záležať na štylistike. Bolo by mi jedno, aj keby mi niekto zaželal „úprymnú“ sústrasť. Gramatika je to posledné, čo si všímate.

Nielen pozostalí, aj ľudia, ktorí vám kondolujú, to chcú mať čo najskôr za sebou. Je to pre nás prirodzené: nechceme vidieť iných plakať, nevieme, čo si s tým smútkom, s tou bolesťou počať. Ani s cudzou, ani s vlastnou.

Povedzte čokoľvek

Videla som mnohých, ktorí ku mne na pohrebe prichádzali s hrčou v krku, niektorým padali slzy po tvári až do topánok. Ľudia ťažko hľadali slová. Niektorí ich ešte stále nenašli.

Viem, že je veľa takých, ktorí na nás v tichosti myslia a modlia sa za nás. Nie je v tom úmysel, ale skôr strach, neistota, obavy, že nebudú vedieť, čo povedať.

Chcem vás povzbudiť, nie kvôli sebe, ale kvôli vám, nielen teraz, ale aj do budúcnosti, keď budete konfrontovaní so smrťou.

Vyjadriť úprimnú sústrasť, povedať hoci „je mi to ľúto,“ možno sú iba frázy, ale určite nie zbytočné. Ak sa vám nevie nič vydrať z hrdla, hoci len mlčte a stisnite ruku. Nikdy nie je nesprávny čas, nikdy nie je neskoro.

Ingimage

 

Nezostať s bolesťou sám

Kým sa ostatní lúčili s mužom na cintoríne, podišla ku mne bratrancova žena a bez slov ma z jednej strany podoprela. Možno cítila, že to potrebujem. Možno to potrebovala aj ona. Ale bol to pre mňa silný moment.

Musíte stáť nad hrobom so všetkou vašou bolesťou, tú z vás nesníme nik, ale veľa znamená, že ste na to nezostali sami.

Ako sa máš?

Dni idú a občas cítim, že sa ma ľudia zdráhajú opýtať na banality, napríklad „ako sa máš?“

Keď niekto zomrie, máme pocit, že sa to nehodí. Je nám viac než jasné, že určite sa má všelijako, len nie dobre. Čo ak sa ho spýtame, ako to zvláda a on sa pred nami zosype?

Nevieme ani, ako zakončiť rozhovor. „Majte sa pekne,“ rozlúčila sa so mnou jedna mamička, ktorá sa vzápätí zháčila, čo povedala. Až mi jej prišlo ľúto, v akých rozpakoch zostala.

Sú ľudia, ktorí na mňa radšej ani nepozrú. Nedívajú sa do mojich očí. Zo strachu pred mojim smútkom. Ja pred ním ujsť nemôžem a ani nechcem. Musím ho prežívať, aj keď občas vôbec neviem ako. Sú chvíle, kedy ma znova zastihne nepripravenú a zraniteľnú. Vtedy mi pomáha vedomie, že nie som so svojou bolesťou sama.

Ingimage

 

Napísalo mi veľa ľudí, pripravených kedykoľvek za nami prísť. Chodia k nám a venujú mi vždy silné objatie. Alebo nás zavolajú k sebe domov a dajú nám to najvzácnejšie, čo máme: čas.

Sú ľudia, ktorí sú ochotní pomôcť, keby som čokoľvek potrebovala. Odviezť deti zo školy, škôlky, keď prší. Ľudia, ktorí mi darovali oblečenie po deťoch. Ľudia, ktorí by radi pre mňa spravili niečo konkrétne, adresné.

Som až paralyzovaná všetkým tým dobrom, ktoré sa nám v týchto ťažkých dňoch dostáva. Nezostali sme tu sami, len so svojimi slzami. Je tu láska, je tu dobro. Je tu pokoj, je tu nádej a raz bude aj radosť. A všetkým vám za to ďakujem.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 36 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku
Kalea napísané 20.11.2016 23:44

Úprimnú sústrasť. Je mi to veľmi ľúto, Kika.

Kaťuša napísané 21.11.2016 14:12

napodobne....nie ste sama, sucitim s vami.

Kaťuša napísané 15.11.2016 12:15

....boze....ved toto cele je o mne....???...presiel presne 1 rok 3 mesiace a 15 dni odvtedy, co sa nam toto stalo. viem presne o com pises, to iste sa mi po smrti mojho manzela deje. ci uz na pohrebe (z nicoho nic podopretie od kamosky nad hrobom, viditelne hrce v krku rodiny a priatelov, neschopnost cokolvek povedat...), alebo aj teraz po vyse roku, ked sa nam ludia snazia s cimkolvek pomoct, ci uz postrazenim, alebo vyzdvihnutim deti zo skoly. male ale aj vacsie sluzby ci sluzbicky, kt. mi napovedia, ze v tom nie som uplne sama.

...a stale neviem, co sa odpoveda na otazku ako sa mas? po jej vysloveni sa dostavam do pomykova rovnako ako pytajuci sa...

mamusa napísané 15.11.2016 08:31

Takakika, dakujem, ze s nami zdielas svoju bolest a dodavas nam odvahu, velmi mi chybali tvoje clanky, tie naozaj z teba ako je tento, bala som sa, ze sa nieco stalo ked si ich nepisala a uz viem, ze stalo, horsie ako vsetky scenare co mi napadli, je mi to luto, velmi. Dakujem, ze opat pises, stojime pri tebe a chalanoch v modlitbach, inak nevieme.

Mamakk napísané 14.11.2016 20:18

Ach Takakika. Mam ta rada a tesim sa na kazde tvoje pismenko uz 7. rok. Je mi to velmi luto.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
Aby dieťa v škôlke neplakalo...
17.08.2017   27
Matky všeobecne veľmi ťažko znášajú situácie, keď dieťa plače a ony nemôžu nijako plač utíšiť. Nejedna z nás ráno odchádzala zo škôlky so slzami v očiach a výčitkami svedomia.
detske choroby
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
Interakciu liekov zistíme cez aplikáciu
16.08.2017   0
Slovenská lekárnická komora spustila na Slovensku prvú aplikáciu, umožňujúcu rýchle a zrozumiteľné vyhodnotenie rizika užívanej kombinácie liekov.
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.