Slovenky nie sú ochotné konzumentky antikoncepcie | Plodnosť ženy | Zdravie | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
ZdraviePlodnosť ženy

Slovenky nie sú ochotné konzumentky antikoncepcie

 Kristína Kováčiková   05.05.2015   12

Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NZCI) čoraz menej Sloveniek užíva tzv. "modernú" antikoncepciu.

V roku 2007 počet užívateliek antikoncepcie presiahol 400 tisíc, no odvtedy trend klesá, štatistiky evidujú prepad takmer o tretinu. Najmä hormonálna antikoncepcia už nie je pre ženy na Slovensku taká zaujímavá, ako tomu bolo v minulosti.

iStock

 

Moderná antikoncepcia nepočíta s prirodzenými metódami plánovania rodičovstva

NCZI disponuje iba údajmi, koľko žien užíva tzv. modernú antikoncepciu: hormonálnu antikoncepciu, vnútromaternicovú a inú antikoncepciu.

Pod „inou“ antikoncepciou sa podľa Petra Bublu z komunikačného odboru MZ SR vykazujú metódy s použitým mechanických prostriedkov (okluzívny pesar, pošvová diafragma), chemické prostriedky antikoncepcie (spermicídne vaginálne krémy, spreje, atď.).

V štatistikách NZCI nenájdeme informácie o tom, koľko párov používa na zabránenie počatia kondóm alebo prirodzené metódy antikoncepcie.

Moderná antikoncepcia v číslach

 

  • V roku 1990 používalo iba 2,2 % žien hormonálnu antikoncepciu a 10,6 % žien vo fertilnom veku antikoncepciu vnútromaternicovú (fertilný vek zn. medzi 15 – 49 rokov).
  • V roku 1996 prvýkrát prekročil počet užívateliek HAK hranicu 100 tisíc (HAK užívalo 7,8 % žien vo fertilnom veku). Záujem o vnútromaternicovú antikoncepciu začal oproti HAK klesať, prednosť tejto forme antikoncepcie dalo v tom roku iba 5,3 % žien.
  • V roku 2007 počet žien na Slovensku užívajúcich akúkoľvek antikoncepciu presiahol 400 000, z toho HAK užívalo viac ako 327 tisíc žien (23 % žien).
  • V roku 2013 užívalo akúkoľvek antikoncepciu vyše 273 tisíc žien, z toho HAK takmer 220 tisíc žien (16, 1 % žien vo fertilnom veku), vnútromaternicovú 47 tisíc (3,5 % žien), inú antikoncepciu takmer 7 tisíc žien.

zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií, publikácia Činnosť gynekologických ambulancií v SR 2013, publikácia Starostlivosť o ženu v SR 2004

 

Sme na úrovni rozvojových krajín

Ku klesajúcemu trendu užívania antikoncepcie na Slovensku sa pre denník SME vyjadril aj gynekológ Vladimír Cupaník, predseda sekcie antikoncepcie Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti, podľa ktorého sa vraciame do obdobia 80. rokov minulého storočia, kedy nás Svetová zdravotnícka organizácia považovala za krajinu bez antikoncepcie.

Thinkstock

 

Štatistiky nás podľa uvedených údajov radia medzi rozvojové krajiny. Ani v roku 2007, kedy užívalo hormonálnu antikoncepciu najviac Sloveniek v histórii, takmer 330 tisíc žien, sme sa nedostali na úroveň vyspelých krajín.

Češky nám majú ísť príkladom

V susednom Česku, ktoré dávajú za príklad mnohí odborníci, vrátane Cupaníka,  užíva hormonálnu antikoncepciu vyše 50 % žien. V roku 2012 patrilo Češkám dokonca prvenstvo v rámci krajín Európskej únie (52 %). Boli najochotnejšími konzumentkami HAK; predbehli Francúzsko (50 %), Belgicko (41%), či Nemecko (38 %).

Na brnenskej TedX konferencii o tom v rôznych súvislostiach rozprávala česká gynekologička Helena Máslová. Nezabudla zdôrazniť, že Česká republika má aj iné svetové prvenstvá: patrí ku krajinám s najnižšou pôrodnosťou na svete a majú tiež najväčšiu sieť centier asistovanej reprodukcie na počet obyvateľov.

Odhaduje, že ročne sa v Čechách vykoná 40 až 50 tisíc umelých oplodnení. Presnejšie dáta, koľko párov nie je schopných prirodzene počať dieťa, nemajú. Medzi najvyššou mierou užívania HAK a vysokou neplodnosťou vidí Máslová jasnú príčinnú súvislosť. A nebude to márny biznis, keď český minister financií Andrej Babiš investoval do tamojšej siete kliník reprodukčnej medicíny a v minulom roku bol na nákupoch aj u nás: stal sa väčšinovým majiteľom kliniky pre umelé oplodnenie Iscare.

 

Koľko peňazí sme ochotné dať za antikoncepciu

Na Slovensku antikoncepcia nie je hradená z verejného zdravotného poistenia, a preto si ju musia plne hradiť jej používateľky. Pre cenu antikoncepcie kritizujú vládu viaceré mimovládne organizácie na Slovensku, podľa ktorých sú z finančného dôvodu antikoncepčné prostriedky pre mnohé ženy na Slovensku nedostupné.

Podľa Ministerstva zdravotníctva SR je pojem „vysoká cena“ antikoncepcie subjektívny. Na svojej stránke napríklad uvádzajú vybrané ilustračné ceny antikoncepcie, ktoré sa pohybujú v rozpätí od 8,93 eur do 40,43 eur za trojmesačné balenie (r. 2011).

Ak by sa mala antikoncepcia hradiť z verejného zdravotného poistenia, výdavky by išli hore rádovo o niekoľko desiatok miliónov eur. Len pre porovnanie, Češky, ktoré sú nám dávané za príklad, obetujú podľa Máslovej na hormonálnu antikoncepciu až 4 miliardy českých korún ročne.

Thinkstock

 

Dezinformácie o antikoncepcii

Okrem ceny sú podľa mnohých odborníkov kľúčovým faktorom, ktorý u nás ovplyvňuje používanie antikoncepcie, aj dezinformácie o antikoncepcii. Za poklesom užívania HAK vidia antikampane na internetových diskusných fórach, zväčša anonymné. „Straší sa“ napríklad trombózami a inými nežiaducimi účinkami hormónov.

Predseda sekcie antikoncepcie Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Cupaník obhajuje veľa priaznivých účinkov HAK pre ženský organizmus, okrem iného uviedol pre SME, že jej užívanie napríklad znižuje riziko rakoviny tela maternice a vaječníkov až o polovicu oproti ženám neužívajúcim antikoncepciu.

Kombinované hormonálne antikoncepčné tablety sú pritom na zozname karcinogénov I.A.R.C.- Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny. Na pôde USA americký National Institute of Enviromental Health Sciences zaradil steroidné estrogény do skupiny dokázaných karcinogénov (pozri: HA. Nežiaduce účinky)

Spojené štáty americké so silnou onkologickou lobby dáva za príklad aj česká gynekologička Helena Máslová v rozhovore pre české Lidovky, kde zakázali hormonálnu substitúciu v klimaktériu a od roku 2012 do roku 2014 zaznamenali 15 % pokles výskytu rakoviny prsníka.

Svetová zdravotnícka organizácia vydala už v roku 2011 prehlásenie, že sa nemá predpisovať hormonálna substitúcia v klimaktériu a že lekári by mali byť oveľa opatrnejší.

Thinkstock

 

Sú populárnejšie prirodzené metódy antikoncepcie?

Podľa Heleny Máslovej sa trend obracia aj v Čechách. Kým v minulosti častokrát od svojich klientok počula, že po vysadení antikoncepcie sa partner s nimi rozišiel, dnes sa čoraz viac mužov pozerá na užívateľky HAK kriticky, ako keby napríklad fajčili.

Trend používania tzv. modernej antikoncepcie je v posledných rokoch negatívny, zároveň NZCI nemá dostupné informácie o tom, akú inú formu antikoncepcie volia páry. Štatistiky predaja kondómov neexistujú.

Je možné aj to, že čoraz populárnejšie sú prirodzené metódy plánovania rodičovstva, a to nielen pri plánovaní tehotenstva, ale aj ako ochrana pred neželaným počatím.

zdroje:

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
kati napísané 22.05.2017 00:36

Klesajúca spotreba HAK na Slovensku? A aký problém? A prečo by mal štát dotovať HAK? Veď na Slovensku pôrodnosť klesá už niekoľko rokov. Tak nech slovenský národ nevymrie! zwinker

klepaka napísané 03.01.2016 11:21

Toto je nejaký objednaný článok?

Monika napísané 06.05.2015 12:55

Aaach, vďaka za našu rozvojovosť! Mám strach o každú ženu užívajúcu HAK, ja sama sa s jej následkami vysporiadavam už niekoľko rokov, čo mi toľko škody narobila v tele počas mnohých rokov jej užívania. Škoda, že kedysi sa toľko nevedelo o nepriaznivých účinkoch.

krasna napísané 05.05.2015 23:59

Nech sa Cupaik & co aj poseru. Pokojne ma nazvyte bigotnou, s rozvojovym zmyslanim,... podstatne je len jedno: som zdrava a schopna priviest na tento svet deti, co je ovela viac ako dokaze spravit cela jeho banda aj keby sa postavila na hlavu. Cool

Zuzana napísané 05.05.2015 19:20

Je super že na Slovensku menej žien užíva HAK lebo tým pádom ju i ženy čo by ju nikdy nevzali nemusia prijmat v pitnej vode...HAK skutočne znižinu rakovinu vaječníkov ktorá nie je velmi častá ale výrazne zvyšuje riziko rakoviny prsníka, ktorá je najviac vyskytujucou sa rakovinou u žien...Nehovoriac o tom že HAK naní úplne celú ženu a nie len to, podla mňa aj celú spoločnosť.

Zuzana napísané 05.05.2015 19:22

mení celú ženu

Mimi napísané 05.05.2015 09:10

Ja som po 3. dieťati premýšľala nad telieskom, ale potom som si to rozmyslela. Moja doktorka to prijala ako fakt a ani trošku netlačila. Som za to rada, inak by som ju asi vymenila.

Michaela napísané 05.05.2015 07:49

Verim, ze HAK ma aj priaznive ucinky, ale naco do seba pchat kopec hormonov, ked ... aby som mala "peknu plet"?

Na poslednej prehliadke u gynekologa (po sestonedeli) na mna doktor tlacil s antikoncepciou. Na moje viacere NIE mi nakoniec zahlasil: no ako chcete, ale NIE ZE MI SEM ZAS PRIDETE TEHOTNA!

Vidno, ze doktori v tom maju jasno. Ale zeny tiez :-)

Ivka napísané 05.05.2015 07:26

Tento clanok ma velmi pobavil svojim pristupom k HAK. A dufam, ze zeny na Sk budu dalej patrit k "rozvojovym" krajinam.

Gretchen napísané 05.05.2015 09:26

Ivka, bolo by skvele, aby zeny u nas, čo sa HAK tyka, boli nadalej na urovni rozvojovych krajin. HAK určite nie je bez negativnych ucinkov a dosledkov. Ale každa žena je za seba a svoje telo zodpovedna sama, takze sa v konecnom dosledku rozhodne, ci do seba chce desatrocia svojho plodneho zivota pchat hormony, alebo sa bude riadit niecim inym. Zaujimave je, zepan Cupanik upozornuje na poztivny efekt, co sa tyka znizovania pravdepodobnosti zhubneho ochorenia pri uzivani HAK, ale ze nespomenie, ze rovnako pozitivny ucinok ma napr dojcenie, pocas ktoreho sa nadopujeme hormonami vlastnymi ... to len tak BTW ... lekari tiez v tomto smere nie su "bez viny" - čo sa tyk uzivania liekov vo vseobecnosti. NIelen HAK. Nebudme naivne, ze z toho nieco nemaju ...

Ivka napísané 05.05.2015 10:03

Samozrejme, ze je to na kazdej jednej zene, ako sa rozhodne, ale uprimne, ta masaz mozgov zo strany gynekologov moze mat velky vplyv na to rozhodovanie.. Co je paradox, aj gynekologovia k tomu maju vascinou jasny postoj, ktory vychadza z roznych "zaujmov".. Ja som chodila kedysi k jednemu, co vyhlasil, ze najvacsie zlo pachane na zenach je HAK, tampony a sprchovacie gely.. Mne neostava nic ine,ako s nim suhlasit :-) A kludne nech som oznacena za zenu z 18. storocia :-) A samozrejme, som chodila aj k takemu, co sa snazil mi natlacit HAK aj ked som kojila.. Confused

Renka napísané 05.05.2015 13:02

Mňa "pobavil" článok SME, z ktorého sú tu odcitované perly pána Cupaníka, rozvojová krajina, krajina bez antikoncepcie, to jeho "bohužiaľ," ako reagoval na klesajúci trend užívania antikoncepcie. Z celého smečkárskeho článku som mala pocit, že Slovenky sú zúfalo nemoderné, lebo do seba nepchajú tabletky a dôvod je jasný, podľahli anonymným strašiakom na internetových fórach.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?