Dojčím ekologicky. Mám hlien. Čo teraz?

Mária Kohutiarová 4

Aj napriek dodržiavaniu zásad ekologického dojčenia a pozitívneho nastavenia sa voči dieťatku a jeho potrebám je možné, že mamina bude pozorovať návrat hlienu alebo iné príznaky plodnosti. Sú spôsobené náročným spôsobom života, plným stresu a napätia, ktoré sa aj pri najlepšej vôli ľahko prenesú do psychiky matky. Avšak ani v takomto prípade nie je nutné zahodiť ekologické dojčenie ako výbornú možnosť prevencie pred nástupom skutočnej plodnosti.

Ako s hlienom?

Pokiaľ dojčiaca mama objaví prvý hlien, treba sa začať správať tak, ako v II. fáze cyklu – teda v tej najplodnejšej, a preventívne sa vyhnúť pohlavnému styku.  Ak výskyt hlienu pokračuje ďalšie tri týždne bez akýchkoľvek zmien či už kvalitatívnych alebo kvantitatívnych, manželia ho môžu považovať za súčasť ženinho obrazu neplodnosti v čase dojčenia až dovtedy, pokiaľ sa nezmení jeho kvalita.

Pre praktickú stránku života a vzťahu manželov to znamená, že tento hlien je neplodný a preto nie je dôvodom na abstinenciu –  pokiaľ teda nechcú mať manželia z vážnych dôvodov 100% istotu, že neotehotnejú. Za normálnych okolností však môžu počítať s tým, že s vysokou pravdepodobnosťou ani pri výskyte takéhoto hlienu počas ekologického dojčenia k neplánovanému počatiu nedôjde.

Ekologicky dojčiaca matka môže mať striedavý výskyt hlienu – objavuje sa z času na čas a potom zmizne. Ak hlien zmizne a nepríde k trvalému vzostupu bazálnej teploty, potom ide o prerušovaný výskyt hlienu. Pre manželov do praxe do znamená, že pokiaľ pri výskyte hlienu ekologicky dojčiacej matky zostáva teplota nízka (teda bazálna teplota nestúpa), môžu manželia od večera 2. dňa vysychania hlienu používať pravidlá pre I. fázu cyklu.

Pokiaľ prerušovaný výskyt hlienu trvá viac, ako 3 dni, neplodné obdobie I. fázy nastáva večer 4. dňa vysychania hlienu – teda jeho zmeny na hustý, lepkavý, strácajúci sa. Tieto pravidlá však nemožno použiť po nástupe prvej menštruácie!

Čo s  krvácaním?

Niektoré ženy dostanú prvé krvácanie cca v šiestich týždňoch po pôrode, ale potom sa menštruácia na dlhé mesiace stratí. Pokiaľ ide o jednorazové krvácanie, nie je to skutočná menštruácia, ale ide o krvavý výtok v dôsledku zmeny pôsobenia hormónov.

Pri prvom krvácaní alebo špinení je však dobré urobiť si záznamy plodnosti počas 6 týždňov – ak sa nevyskytnú žiadne ďalšie príznaky plodnosti, záznamy možno prerušiť a považovať toto obdobie za I. fázu cyklu a teda s vysokou pravdepodobnosťou neplodnú. Odporúča sa však naďalej sledovať hlienový príznak.

Definitívny koniec amenorhey

Kedy naozaj už skončí? Za jej koniec sa považujú minimálne dva dni krvácania po sebe alebo špinenie po 56. dni od pôrodu. Určite však každej žene, ktorá bude dojčiť ekologicky, poskytne prirodzeným spôsobom, bez zahlcovania sa chémiou s vedľajšími účinkami, dostatok času pokojného prijatia materstva a manželstva bez strachu a obáv.

foto: isifa.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Komentáre k článku

  1. Chcem reagovat na tento odstavec:

     

    „Pokiaľ dojčiaca mama objaví prvý hlien, treba sa začať správať tak, ako v II. fáze cyklu – teda v tej najplodnejšej, a preventívne sa vyhnúť pohlavnému styku. Ak výskyt hlienu pokračuje ďalšie tri týždne bez akýchkoľvek zmien či už kvalitatívnych alebo kvantitatívnych, manželia ho môžu považovať za súčasť ženinho obrazu neplodnosti v čase dojčenia až dovtedy, pokiaľ sa nezmení jeho kvalita.“

     

    Chcem sa spytat, ci sa maju manzelia preventivne vyhybat styku pocas troch tyzdnov? Takto som to pochopila a nezda sa mi to uplne v poriadku pre manzelsky zivot. Dakujem za odpoved.

    1. Lucia,
      možno trošku neskôr, ale predsa: to, či budete spolu alebo nie aj v takomto prípade, záleží od vašej situácie: či ste ochotní prijať pravdepodobnosť, že príde ďalšie dieťatko alebo máte vážne dôvody na to, aby ste tomu predchádzali. Tri týždne sú isto náročné, ale dajú sa nájsť aj iné spôsoby prejavov lásky ako je spojenie. Ak nakoniec – ak je tento stav trvalý, nič ste nestratili a všetko sa dá vynahradiť. Verte, tie tri týždne plné „naivnej romantiky“ budete chcieť potom – po vzájomnej dohode – vrátiť často naspäť.

  2. Vďaka dojčeniu som nemala menzes po prvom pôrode dva roky, po druhom pôrode rok. Teraz som rada, že moje telo sa pravidelne očisťuje aj počas dojčenia. Aj keď dcérka je v tých dňoch trochu nekľudná,cítim sa lepšie.

  3. Ja som si zial laktacnu amenorreu neuzila, menzes sa vratil po 10 tyzdnoch od porodu aj ked sa mi syncek takmer neodlepil od prsnika. Je to naozaj rozne u kazdej zeny..

Pridaj komentár