Strach zo zlyhania a zo školy | Vychovávame deti | Vychovávame | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 21.09.2017 | meniny má Matúš  
VychovávameVychovávame deti

Strach zo zlyhania a zo školy

 Mária Kopčíková   13.09.2017   0

Báli alebo boja sa vaše deti ísť do školy? Už ste riešili podobnú situáciu? Dôvodov môže byť veľa – od nepohody v triede, nesympatie s učiteľom cez vzťahy s rovesníkmi až po problémy s učením, vďaka ktorým chodenie do školy nie je ničím príjemným, pretože ma denne konfrontuje s mojimi nedostatkami, „zlyhaniami“.

Shutterstock

 

S pribúdajúcim vekom si deti čoraz viacej uvedomujú svoje postavenie v spoločnosti – ich postavenie v rodine je zvyčajne jasné, no v školskej triede, medzi kamarátmi si svoje miesto musia nájsť a niekedy si ho aj musia vydobyť.

Jedným z predpokladov toho, aby dieťa zvládlo sociálny tlak a vedelo mu aj odolávať, je jeho rodinné zázemie.

Rodina je dôležitá

To, aký sebaobraz získalo v rodine – či ho napr. od narodenia podrobujú veľkému tlaku a stále sú ním nespokojní (lebo neskoro začalo chodiť, neskoro rozprávať, nekreslí primerane pekne, nechce sa mu tancovať, hrať tenis, učiť sa jazyk v 4 rokoch ....) alebo naopak dieťa doma dostáva maximálnu podporu, veciam sa pripisuje primeraná dôležitosť.

Deti potrebujú veriť vlastným silám a schopnostiam. A k tomu im výrazne môžeme pomôcť my rodičia.

 

Dychové cvičenia

Poznáte to „predýchaj to“. Hlboké uvoľnené dýchanie nám pomôže upokojiť sa, pozrieť na veci z iného uhla pohľadu.

Ak sme vystrašení, dá nám čas na to, aby sme premysleli ďalšie kroky. Ak je naše dieťa pred písomkou alebo skúšaním rozrušené, naučme ho pár dychových cvikov, aby ich vedelo samo urobiť aj v škole.

Shutterstock

 

Je to vlastne taká jednoduchá relaxácia, niečo ako krátky detský autogénny tréning. Cieľom je, aby dieťa samé zvládlo vlastné upokojenie, keď sa ocitne v stresovej situácii.

Dieťaťu môžeme hovoriť napr.: zavri oči, polož si ruku na bruchu a sústreď sa na dýchanie. Dýchaj zhlboka. Cítiš ako vdychuješ vzduch? Teraz zľahka vydýchni. Nemusíš nič robiť, len pokojne dýchať. Pomysli si na more s obrovskými vlnami. Pri výdychu počuješ šum mohutnej vlny, pri nádychu je všetko pokojné a vlna sa vracia do mora. Tvoje dýchanie má silu mora. Vlna doráža na breh a hučí a zase sa upokojí. Výdych je veľká vlna, nádych zasa ticho medzi vlnením. Nazbieraj pokoj a silu pri nádychu a každým výdychom sa zbav úzkosti a strachu.

Citové hodiny

Niekedy z detí len veľmi ťažko dostaneme informáciu o tom, ako sa cítia. Hovoríte u vás doma o vašich pocitoch, kedy ste smutní, unavení, nahnevaní, veselí, šťastní?

Deti zrkadlia nás samých a pokiaľ im nebudeme prirodzeným vzorom, tak sa to budú učiť ťažko. U starších detí sa pridávajú rôzne obavy, zábrany, zahanbenia... Dieťaťu môžeme pomôcť tak, že spoločne zostrojíme citové hodiny, aby sme vždy vedeli ako sa má, čo ho trápi, z čoho sa teší.

Shutterstock

 

Z kartónu vyrežeme kruh i hodinové ručičky. Kruh rozdelíme na políčka a tieto vyfarbíme každé inou farbou, pričom každá predstavuje nejaký pocit. Dieťa si samo povie, koľko má byť políčok, aké farby použijeme a tiež to, ktorá farba ktorému pocitu patrí.

Hodiny dáme na viditeľné miesto v detskej izbe a dieťa ich môže použiť na to, aby nám aj bez slov dalo najavo, ako sa cíti. Je už potom na našom umení, ako sa dieťaťa pýtame na dôvody, ktoré vedú k jeho aktuálnemu prežívaniu.

Učiteľ v pyžame

Deti niekedy majú obavy z učiteľa – z rôznych dôvodov. A vyučovanie preň môže potom byť trápením. Niekedy stačí málo, keď sa s deťmi rozprávame o tom, prečo sa boja – a zistíme, či sa stala nejaká konkrétna situácia - konflikt medzi dieťaťom a učiteľom, alebo je proste pedagóg menej usmievavý a dieťa len má pocit, že je zlý alebo neprístupný.

Dieťaťu môžeme vysvetliť, že aj učiteľ je len človek, má svoje problémy ako my všetci a nie vždy musí mať náladu na usmievanie.

Knižka 55 rád, keď sa dieťa bojí ponúka milý tip, ako sa vysporiadať so strachom z učiteľa. Dieťa si môže predstaviť  daného človeka v pyžame, ako stojí pred katedrou a niečo píše na tabuľu.  Alebo prísnu pani učiteľku si predstaví v natáčkach – isto stratí veľa zo svojho prísneho výrazu a dieťaťu sa uľaví.

Shutterstock

 

Samozrejme, je potrebné zistiť  čo najskôr, ak niečo nie je v poriadku a naše dieťa každé ráno s obavami kráča ku školským dverám.

A celý problém sa nedá vyriešiť spomenutými tromi aktivitami. Sú to len tipy, ako byť citlivý voči signálom dieťaťa a ako mu dať najavo, že jeho strachy a obavy sú pre nás dôležité, že nad nimi nemávneme rukou.

Spracované podľa: Stiefenhofer, M.: 55 rád, keď sa dieťa bojí

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
Tekvicové smoothie (od 8 mesiacov)
19.09.2017   0
Tekvica môže byť jedna z prvých druhov zeleniny, ktorú ochutná vaše bábätko. Podávať ju môžete aj ako chutné smoothie.
detske choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   23
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Gastroenterológ radí
19.09.2017   0
Môže mať dieťatko alergiu na kozie mlieko? Stravujem svoje dieťa dostatočne, nemá málo mlieka? Na tieto a aj iné otázky odpovedá detská gastroenterologička MUDr. Mária Krajčírová, PhD.
Nie je soplík, ako soplík
15.09.2017   0
50% pacientov u pediatrov v tomto období sú „soplíky“, ktoré v zásade riešiť netreba. Rodičia často chápu soplíky ako problém, ktorý chcú „riešiť“, odstraňovať, dieťa ich zbavovať.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?