Iba tri päťdesiat | Vychovávame deti | Vychovávame | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
VychovávameVychovávame deti

Iba tri päťdesiat

 Mária Kohutiarová   12.04.2012   0

foto: isifa.com

Dnes som kontrolovala mojej štvrtáčke úlohy. Čosi kamsi odbehla, tak ako ona – skok sem, chichot, dupot, dohadovanie sa s chlapcami a zrazu bola späť.

Vysmiata ako slniečko a v ruke pracovný zošit z matiky. Položila mi ho s nebeským úsmevom na stôl a vraví: „Mama, musím si to zalepiť“.

To, že lepíme furt nešťastné učebnice z „hajzľového“ jemne drevitého papiera, s lepenou väzbou, to je už štandard. Ale teraz išlo o iné: Anna mala krížom pretrhnutú stranu uprostred pracáku.

„A to je čo?“ Pýtam sa v podozrení, ktoré vo mne evokuje jej spôsob „manipulácie“ s učebnicami a školským pomôckami.

„No už som to nepotrebovala, tak som to šla dať preč a ono sa to pretrhlo.“

„A ako si to dávala preč?“

Ja viem, vyzerá to ako krížový výsluch a tak to aj bolo. Ale moja intuícia sa potvrdila: rozšafne zdrapený pracovný zošit za onú pôvodne celú stranu sa pokúšala prehodiť od stola na posteľ. No a „hlúpa“ strana sa nevedela rozhodnúť, či má ísť s celým zošitom na posteľ alebo ostať pri majiteľke.  Výsledok – je známy.

Zvážnela som:

„Anna, čo si to urobila? Vieš dobre, že s tým nesúhlasím, aby ste takto zaobchádzali s knihami...“

Slniečko oproti pohaslo, ale predsa sa len pokúsilo o obhajobu:

„To nie je kniha, iba zošit.“

„To je jedno, aj to sa musí tlačiť, je s tým robota a ocko za to musí zaplatiť. Vieš koľko to stojí?“

Anna zaujala výstražný postoj:

„Viem. Videla som, keď prišli. Stojí to iba tri eurá päťdesiat.“

„Uhm,“ pokračujem, „tak len tri eurá aj čosi. Ale – tvoj ocko na tieto peniaze musí celý deň pracovať. A tebe je to „len“ – vari nevidíš, aký príde domov unavený? Skús to zarobiť ty...“

Rozjašené oči sú vážne, Annine ruky pomaly prikrývajú hambiacu sa tvár.

„No a – spočítaj, čo všetko si môžeš napríklad kúpiť za tie peniaze: ja donesiem za to domov mlieko, chlieb, pečivo plus maslo alebo jogurty. Dosť na to, aby sme celý deň mali čo jesť, nie? Tak je to len tri päťdesiat?“

Anna sa potichučky šuchtá do svojej izby, hlava sklonená, ja hundrajúc lepím tú nešťastnú stranu.

Možno je to pre niekoho len tripäťdesiat... ale aj to sú peniaze a nepadajú zo stromu.

Ako si môžu deti vážiť veci, keď sa budú pohybovať v slovíčku „len“?

Teraz je to len jedno číslo pred desatinnou čiarkou, ale s jedlom rastie chuť – čo ako to len bez brzdenia rodičov bude za chvíľu mať tri čísla pred čiarkou?

Najprv treba odstreliť aj to malé číslo z mysle detí, a potom aj to slovíčko „len“ či „iba“ v súvislostiach, kde nemajú čo robiť...

Určite to nebude žiadna rodičovská chyba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?