ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Rodinka
inzercia

08.06.2015verzia pre tlač


IT gymnázium, ktoré má pre svoje deti zamestnanie

Autor: eva/ redakcia

Čo čakáme od školy,  kam posielame svoje 15. ročné deti ?

Priority detí sa stretajú väčšinou na úrovni – chcem tam mať kamarátov, športový klub, chcem aby ma bavila...a hlavne, nech to nie je ťažké. 

Sme už zvyknutí pozerať sa aj za nich - trošku ďalej. 

Ja by som si želala, aby mali moje deti po skončení školy zamestnanie. A našla som školu, ktorá mi dala odpoveď na to, čo čakám. 

 

IT hľadá ľudí

Napriek stále vysokému % nezamestnanosti,  IT firmy dnes hľadajú na Slovensku viac ako 10 000 zamestnancov, a toto číslo sa bude zvyšovať. Nejde vždy len o pozície pre najvyššie kvalifikovaných vysokoškolákov.

Aj spoločnosti DELL chýbajú kvalitní ľudia. A majú presnú predstavu o tom, koho by potrebovali, aké by mali mať zručnosti. A tak spolu s vedením Gymnázia Svätej Rodiny vytvorili profil absolventa, na ktorého po maturite čakajú. 

Pár otázok som položila riaditeľke Gymnázia na Gercenovej, Helene Jánošíkovej: 

Čo majú vaši študenti v rozvrhu iné, ako deti na bežných gymnáziách ?

Nový vzdelávací program, s ktorým sme začali len v tomto školskom roku,  je posilnený o hodiny informatiky a vyučovanie anglického a nemeckého jazyka. Oba jazyky sú najviac používané IT firmami nielen v rámci Slovenska. 

Našich študentov čakajú také témy  ako robotika, tvorba webových stránok, programovanie. Počas štúdia budú mať možnosť získať certifikát ECDL , Certifikat Microtic.  Okrem posilnenia informatiky obsahuje nový školský vzdelávací program aj vyučovanie tzv. soft skills  (tzv. mäkké zručnosti)  ako sú prezentačné zručnosti,  time management, zvládanie stresu,  komunikačné zručnosti   a pod. 

Dôležité je, že sa nemení učebný odbor. Gymnázium zostáva gymnáziom a všetky predmety sú vyučované v rozsahu stanovenom štátnym vzdelávacím programom pre gymnáziá.

Akým spôsobom sa spoločnost DELL zúčastňuje na vzdelávaní? Máte od partnera ľudí, vybavenie? 

Vyučovanie je plne v rukách  našich vlastných pedagógov. Takže „ vyučovanie“ v tej základnej forme nebude riešiť partner. 

Partnerstvo prebieha na báze budovania vzťahu s firmou, exkurzií, prednášok, spoločných študentských projektov. a tiež stáží v rámci predmetu Informatika. Ide teda skôr o stály konzulting, ako o „darovanie počítačov“ .

Kvalitné technologické vybavenie máme už zabezpečené z projektu Moderné gymnáziá v Bratislavskom kraji, ktorý je financovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Deň otvorených dverí na Gymnáziu Gercenova

 

Prečo budú pre zamestnávateľa vaši absolventi lepší, ako akýkoľvek iní „na inzerát“ ?

Každý nový, aj ideálne vybraný zamestnanec, potrebuje  po nástupe min 2 mesiace na zaškolenie, získanie tzv. „soft skills“ . Naši absolventi budú minimálne o tieto 2 mesiace „ lacnejší“.  

Zakomponovali sme konkrétne požadované zručnosti do ich vyučovania. Okrem informatiky a jazykov  sme doplnili učebné plány v občianskej náuke práve o požadované „soft skills“. 

Budú mať možnosť študenti v DELLe popri škole aj reálne pracovať? 

Napriek tomu, že sa špecializujeme,  naďalej zostávame gymnáziom. Nie sme odbornou školou, ktorá zabezpečuje povinnú prax. No máme rozdiskutovanú  možnosť stáží  počas školského roka.  

A  absolventi,  ktorí sa rozhodnú pokračovať v ďalšom štúdiu na vysokých školách, budú môcť vo firme aj pracovať na čiastočný úväzok. 

Čo ak sa študenti po maturite rozhodnú pre úplne inú oblasť , ako je IT?

V treťom ročníku si volia semináre podľa vlastných záujmov. Môžu si zvoliť biológiu a hlásiť sa na medicínu, alebo NOSku a ísť študovať na právo.  

 

Môžu teda pokračovať na ktorejkoľvek inej vysokej škole. Nový vzdelávací program je len  pridanou hodnotou, nie obmedzením.

 

Prídete sa pozrieť?  

Napríklad na Deň otvorených dverí 10. februára »»»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

Komentáre k článku
KarinkaK napísané 23.11.2014 13:57 answer email

Toto znie uplne vyborne. Skoda, ze uz nie som v tom veku. Toto by som brala.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia