IT gymnázium, ktoré má pre svoje deti zamestnanie | Stredná škola - ako na ňu | Pred/Školák | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 23.09.2017 | meniny má Zdenka  
Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

IT gymnázium, ktoré má pre svoje deti zamestnanie

 eva/ redakcia   08.06.2015   1

Čo čakáme od školy,  kam posielame svoje 15. ročné deti ?

Priority detí sa stretajú väčšinou na úrovni – chcem tam mať kamarátov, športový klub, chcem aby ma bavila...a hlavne, nech to nie je ťažké. 

Sme už zvyknutí pozerať sa aj za nich - trošku ďalej. 

Ja by som si želala, aby mali moje deti po skončení školy zamestnanie. A našla som školu, ktorá mi dala odpoveď na to, čo čakám. 

 

IT hľadá ľudí

Napriek stále vysokému % nezamestnanosti,  IT firmy dnes hľadajú na Slovensku viac ako 10 000 zamestnancov, a toto číslo sa bude zvyšovať. Nejde vždy len o pozície pre najvyššie kvalifikovaných vysokoškolákov.

Aj spoločnosti DELL chýbajú kvalitní ľudia. A majú presnú predstavu o tom, koho by potrebovali, aké by mali mať zručnosti. A tak spolu s vedením Gymnázia Svätej Rodiny vytvorili profil absolventa, na ktorého po maturite čakajú. 

Pár otázok som položila riaditeľke Gymnázia na Gercenovej, Helene Jánošíkovej: 

Čo majú vaši študenti v rozvrhu iné, ako deti na bežných gymnáziách ?

Nový vzdelávací program, s ktorým sme začali len v tomto školskom roku,  je posilnený o hodiny informatiky a vyučovanie anglického a nemeckého jazyka. Oba jazyky sú najviac používané IT firmami nielen v rámci Slovenska. 

Našich študentov čakajú také témy  ako robotika, tvorba webových stránok, programovanie. Počas štúdia budú mať možnosť získať certifikát ECDL , Certifikat Microtic.  Okrem posilnenia informatiky obsahuje nový školský vzdelávací program aj vyučovanie tzv. soft skills  (tzv. mäkké zručnosti)  ako sú prezentačné zručnosti,  time management, zvládanie stresu,  komunikačné zručnosti   a pod. 

Dôležité je, že sa nemení učebný odbor. Gymnázium zostáva gymnáziom a všetky predmety sú vyučované v rozsahu stanovenom štátnym vzdelávacím programom pre gymnáziá.

Akým spôsobom sa spoločnost DELL zúčastňuje na vzdelávaní? Máte od partnera ľudí, vybavenie? 

Vyučovanie je plne v rukách  našich vlastných pedagógov. Takže „ vyučovanie“ v tej základnej forme nebude riešiť partner. 

Partnerstvo prebieha na báze budovania vzťahu s firmou, exkurzií, prednášok, spoločných študentských projektov. a tiež stáží v rámci predmetu Informatika. Ide teda skôr o stály konzulting, ako o „darovanie počítačov“ .

Kvalitné technologické vybavenie máme už zabezpečené z projektu Moderné gymnáziá v Bratislavskom kraji, ktorý je financovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Deň otvorených dverí na Gymnáziu Gercenova

 

Prečo budú pre zamestnávateľa vaši absolventi lepší, ako akýkoľvek iní „na inzerát“ ?

Každý nový, aj ideálne vybraný zamestnanec, potrebuje  po nástupe min 2 mesiace na zaškolenie, získanie tzv. „soft skills“ . Naši absolventi budú minimálne o tieto 2 mesiace „ lacnejší“.  

Zakomponovali sme konkrétne požadované zručnosti do ich vyučovania. Okrem informatiky a jazykov  sme doplnili učebné plány v občianskej náuke práve o požadované „soft skills“. 

Budú mať možnosť študenti v DELLe popri škole aj reálne pracovať? 

Napriek tomu, že sa špecializujeme,  naďalej zostávame gymnáziom. Nie sme odbornou školou, ktorá zabezpečuje povinnú prax. No máme rozdiskutovanú  možnosť stáží  počas školského roka.  

A  absolventi,  ktorí sa rozhodnú pokračovať v ďalšom štúdiu na vysokých školách, budú môcť vo firme aj pracovať na čiastočný úväzok. 

Čo ak sa študenti po maturite rozhodnú pre úplne inú oblasť , ako je IT?

V treťom ročníku si volia semináre podľa vlastných záujmov. Môžu si zvoliť biológiu a hlásiť sa na medicínu, alebo NOSku a ísť študovať na právo.  

 

Môžu teda pokračovať na ktorejkoľvek inej vysokej škole. Nový vzdelávací program je len  pridanou hodnotou, nie obmedzením.

 

Prídete sa pozrieť?  

Napríklad na Deň otvorených dverí 10. februára »»»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
KarinkaK napísané 23.11.2014 13:57

Toto znie uplne vyborne. Skoda, ze uz nie som v tom veku. Toto by som brala.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Hráme sa s gaštanmi
23.09.2017   0
Ak na prechádzke jesenným parkom nazbierate s deťmi gaštany, okrem vyrábania figúrok ich môžete využiť ako dekoráciu a poslúžia aj pre deti na hranie.
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?