Zo zákulisia školských jedální | Školák | Pred/Školák | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 23.09.2017 | meniny má Zdenka  
Pred/ŠkolákŠkolák

Zo zákulisia školských jedální

 Mária Kopčíková, Mária Kohutiarová   02.09.2013   4

Na jar minulého roku verejnosť zaregistrovala blog škótskej školáčky, ktorá v ňom začala uverejňovať fotky svojho každodenného obeda. Prvá fotografia - na nepríťažlivom tanieri nasypaná kukurica, kroketa, kus pizze a minimuffin. Nečudo, že školáčke Marthe sa to zdalo primálo a tak brala fotografiu ako dôkaz aj pre otca, ktorý sa stále čudoval, ako môže byť po obede v škole taká hladná.

Marthin blog vzbudil celosvetový novinársky aj kulinársky záujem. Napriek pokusu vedenia jej školy zakázať jej fotografovanie obedov, do dnešného dňa sa na blogu môžete dozvedieť, ako ďalej obedovala Martha, ale aj jej rovesníci v rôznych kútoch sveta. Tí jej totiž posielajú fotky zo svojho školského stravovania stále ďalej.

Školské stravovanie u nás

Predpokladáme, že väčšina z vás niekedy nejaké hromadné stravovanie zažila. Niekto spomína rád, niekto s istým napätím v žalúdku. Dnes už veľa z vás k vlastnej skúsenosti z detstva pridáva aj skúsenosť rodičovskú. Niekedy nám deti s nosom strčeným v hrnci po príchode domov hlásia, že v škole bol na obed humus alebo gebuzina. Inokedy si pochvaľujú a pýtajú ešte aj dupľu.

Občas máme ako rodičia pocit, že tie porcie by mohli byť väčšie, najmä po vzhliadnutí na priesvitno natretých desiatových chlebíkov v škôlke som mala ten výrazný pocit ... občas pri prečítaní jedálneho lístka zaveseného v inštitúcií my sami máme pocit, že pod týmto názvom by sme ten obed hádam nejedli ...

Na druhej strane je pohľad ľudí zodpovedných za školské stravovanie a utrápený pohľad vedúcej školskej jedálne, keď vyslovila otázku: „Povedzte mi, akú polievku vaše deti jedia, ja už neviem čo mám variť. Takmer všetku ju vylievame, tie deti akoby neboli na polievky vôbec zvyknuté.“ No, moje deti jedia polievky asi v piatich prevedeniach, no mňa doma neskontroluje žiadna inšpekcia, môžem si to dovoliť. Vedúca v školskej jedálni nie.

Čo ovplyvňuje fungovanie školskej jedálne?

Keďže v pondelok začína šk. rok, budú prvé rodičovské združenia, budete prihlasovať deti na obedy, desiate, nemusí sa vám vždy všetko pozdávať, tak vedzte, že v školských jedálňach (škôlky, školy, stredné školy) to funguje podľa nejakých pravidiel, predpisov, vyhlášok, tabuliek, všeobecne záväzných nariadení a ešte kadečoho iného.

Na Slovensku bolo v roku 2011 4239 zariadení šk. stravovanie v pôsobnosti 2 111 zriaďovateľov. Najviac z nich (1 972) je v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí, 93 je v súkromných rukách, 30 cirkevných a po 8 patrí pod krajské šk. úrady alebo VÚC (zdroj: MŠSR).

Limity podmienok školského stravovania upravujú ustanovenia §139 – 142 zákona č. 245/2008.

Školská jedáleň, ktorej zriaďovateľom je obec alebo samosprávny kraj, poskytuje stravovanie deťom a žiakom za čiastočnú úhradu nákladov, ktoré uhrádza zákonný zástupca vo výške nákladov na nákup potravín podľa vekových kategórií stravníkov v nadväznosti na odporúčané výživové dávky. Od januára tohto roku platí (podľa zákona č. 390/2011) to, že zriaďovateľ môže do tejto sumy začleniť aj príspevok  na úhradu režijných nákladov. V preklade teda – ak tak rozhodne zriaďovateľ – môžete v každomesačnom poplatku za stravu prispievať napr. na energie. To, ako je to vo vašej škole, zistíte u zriaďovateľa, pokiaľ je to obec – tak prijíma toto rozhodnutie všeobecne záväzným nariadením. V tomto čase už musí byť účinné.

Pokiaľ je zriaďovateľom školskej jedálne niekto iný, treba sa práve u tohto zriaďovateľa domáhať spôsobu, ako bola vypočítaná cena stravnej jednotky.

U jedného zriaďovateľa by ste sa preto nemali stretnúť s rôznou výškou sumy, za jeden obed. Ako sme už vyššie uviedli, cena sa odvíja jednak od nákladov na potraviny podľa vekových kategórii – vždy však v rámci jednej obce by malo byť stanovené rovnaké pásmo pre všetky školy v pôsobnosti obce. Ministerstvo školstva uvádza, že „vzhľadom na skutočnosť, že v rámci Slovenskej republiky sú rozdielne cenové relácie v dodávkach potravinových komodít, z ktorých sa strava v zariadeniach školského stravovania pripravuje“, je potrebné mať viacej pásem, z ktorých si zriaďovateľ môže vybrať.

Cenu stravnej jednotky by nemal určovať len zriaďovateľ, návrhy by mali podávať aj vedúca šk. jedálne v spolupráci s riaditeľom školy. Ako sa vypočítava cena lístka si môžete prečítať napr. tu. Je to síce starší zdroj, ale vo svojej podstate stále platný.

Ak je šk. jedáleň v zriaďovateľskej pôsobnosti obce, nemá právnu subjektivitu. Vedúca školskej jedálne správne spadá pod úsek šk. stravovania a ten zase pod riaditeľa školy. Finančné záležitosti, rozpočet jedálne a priebežné čerpanie prostriedkov má teda v rukách vedenie školy. Je preto potrebné, aby vedenie školy a vedúca šk. jedálne dobre komunikovali a spolupracovali. Len potom je napr. možné, aby škola dokázala prostredníctvom ponuky služieb šk. jedálne získať nejaké financie navyše (a ideálne ich vrátiť späť jedálni na jej rozvoj). Každý krok a hockako dobrý nápad zo strany šk. jedálne musí odobriť a odsúhlasiť vedenie školy (napr. prenájom priestorov a uvarenie jedla pre rodinné oslavy ...).

Aj sumy pre diétne stravovanie detí alebo pre deti na športových školách upravujú normatívy MŠSR.

Variť v škole nemožno hocičo

Okrem toho, že vedúca šk. jedálne má limity finančné, sú tu ešte limity týkajúce sa výživových hodnôt, vhodnosti jedál, množstva surovín ... Navyše, nie všetko, čo by deti chceli a čo možno aj doma jedávajú, je možné v školskej jedálni ponúknuť.

O tom, ako treba zostavovať jedálne lístky, hovorí vyhláška č. 330/2009 Z.z. (čítať prílohu vyhlášky). Hovorí sa v nej aj to, že školská jedáleň je povinná vyhovieť vášmu dieťaťu a variť mu diétnu stravu podľa potreby. Tiež povoľuje zriadenie školského bufetu ako alternatívy voči chýbajúcej školskej jedálni alebo nemožnosti podávať stravu v budove či v blízkom dosahu školy.

Podľa tejto vyhlášky platí, že v rámci jedného týždňa majú mať deti dve hlavné mäsové jedlá, jedno jedlo so zníženou dávkou mäsa s nadstavením (odporúča sa nadstavenie napr. sójou, ovsenými vločkami alebo zemiakmi), dve hlavné jedlá múčne a zeleninové, ktoré sa majú podávať hlavne v pondelok. K zeleninovým jedlám sa odporúčajú výdatné strukovinové a zeleninové polievky (ktoré však väčšina detí nemusí) s obsahom mäsa alebo mlieka. Prívarky sa odporúčajú podávať 2x do mesiaca, zemiaky 2-3 x týždenne, zelenina denne vo forme šalátu  alebo oblohy k hlavnému jedlu. Ryby, obilniny a strukoviny majú byť na jedálnom lístku raz týždenne, rovnako ako múčniky z tvarohu, mlieka a ovocia.

Samozrejmosťou je pitný režim v podobe pitnej vody, nesladeného čaju, minerálky či mlieka, ako aj tmavý chlieb.

Čo sa v škole variť nesmie?

Stopku v školských jedálňach majú hlavne – čo sa týka materských škôl – údené mäsá, deti na základných školách už ich majú povolené. Zakázané sú napríklad aj mleté a sekané mäsá, zabíjačková kaša, tlačenka, biftek, výrobky s rôsolom alebo s aspikom, tepelne nespracované vajcia, vnútornosti okrem pečene a sŕdc, nadmerne slané ryby či tepelne neošetrené mlieko a výrobky z neho.

Nátierky sa musia podávať najneskôr do 3 hodín od výroby, mlieko a mliečne výrobky nesmú byť po dátume expirácie, mäkké salámy a údeniny sa musia spotrebovať v deň nákupu, rovnako ako vajíčka, cestoviny, ryža a zemiaky. Tak často diskutované rastlinné maslo je dovolené používať do nátierok, na to konto deti v škôlke nemôžu mať vyprážané jedlá., majonézy nehrozia v jedálnom lístku dokonca pre deti do 14 rokov.

Váha a veľkosť porcie nie je tiež odhadom „oka“ pani kuchárky pri okienku – má svoje parametre, ktoré si môže rodič či učiteľ skontrolovať priamo v jedálni, najlepšie u vedúcej školskej jedálne – čo je dobré v prípade, ak vaše dieťa stále tvrdí, že všetko zje a porcia je vraj malá.

Nuž, ak sa rozhodnete riešiť niečo s čím ste boli vo vašej školskej jedálni nespokojní, ale chcete niekoho pochváliť, podeľte sa s nami. Radi uverejníme.

Spracované s použitím zdrojov Ministerstva školstva SR. Článok bol konzultovaný s pracovníkmi obvodných školských úradov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
mmonika napísané 03.09.2013 00:42

napiste mi ,ci niekto platite vyssiu reziu ako 8 euro, t.j. poplatok ,ktory je navyse k obedom a plati sa ,aj ked dieta cely ,esiac nechodi na stravu

Michaela napísané 02.09.2013 12:16

Ja som zasa bola svedkom toho, ako samotne kucharky znehodnotia detom jedlo. Vcelku chutne jedlo- kuracie prsia na prirodno so zemiakovou kasou poleju nejakou hnusnou mastnou vodou, v ktorej sa robilo maso. Je to odporne a ani sa necudujem, ze to tie deti nechcu. Ked som to zbadala, az sa mi prevratil zaludok a to som absolutny vsezravec a moje dieta s jedlom problemy nema. Confused Ked som sa ozvala, tak mi veduca povedala, ze to maju vo vyhlaske. Oznamila som jej, nech mi tu vyhlasku ukaze, kde sa pise, ze chutne jedlo treba poliat mastnou vodou. Uz nereagovala...

Sisi napísané 02.09.2013 12:08

Kedze boli prazdniny, tak mi vacsina jedal, ktore ma zarazali v jedalnicku skolky, vypadla z hlavy smile Napada mi len natierka z plesnoveho syra.. A cudujem sa, preco zakazali nosit ovocie od rodicov do triedy vramci ovocnych dni. Deti, ktore nejedavali ovocie sa vplyvom ostatnych naucili to ovocie jest :(

Dana napísané 05.09.2012 08:03

Ja chodím synovi podávať inzulín ku obedu. A myslím, že obed je vcelku fajn. Vacsina jedal je jeditelna, casto maju ku obedu salaty, obcas kompot. Vzhladom na navyky ostatnej populacie mi to pride dostatocne. Trochu mi vadi take prehnane dochucovanie, ja korenim malo. Doma sa tiez stravujeme zdravsie. Myslim si vsak, ze p. veduca zvolila zlatu strednu cestu, snazi sa vpašovať detom do jedla aj zdravsie suroviny..

Teraz nedavno som bola varit na erko tabore a musim potvrdit, ze mnohe zdrave jedla deti nejedia - taka brokolica, ovsene vlocky, ci privarok z tekvice je pre nich jedlo nechutne. Sad Skoda! Este tak zeleninove salaty, ci nakrajanu zeleninu k jedlu vacsina z nich zjedla, ale zeleninove jedla boli nepopularne.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Hráme sa s gaštanmi
23.09.2017   0
Ak na prechádzke jesenným parkom nazbierate s deťmi gaštany, okrem vyrábania figúrok ich môžete využiť ako dekoráciu a poslúžia aj pre deti na hranie.
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?