5 tipov, kam na školský výlet

Mária Kopčíková 0

Možno si poviete, že toto je téma pre pedagógov, že to je ich téma a miesto majú vybrať oni – ak sa teda s deťmi na nejaký výlet rozhodli ísť.

No v zásade by dohoda o tom, kam s deťmi, na koľko a za koľko ísť mala prebehnúť medzi všetkými tromi zúčastnenými stranami – pedagógom, deťmi i rodičmi. Tak, aby výlet bol pre deti zaujímavý, aby aspoň nejakou zložkou nadväzoval na prebraté učivo a aby bol časovo i finančne únosný.

Zdroj: ingimage.com

Pri tejto téme som si spomenula na náš koncoročný výlet v asi 6. ročníku ZŠ, kedy sme z nášho mestečka vyrazili smer Žilina – Martin. Pred výletom dostal každý z nás za úlohu vypracovať itinerár cesty, teda čo by sme v danej lokalite mohli vidieť zaujímavé, čo sa tam nachádza a kade vlastne pocestujeme.

Vrátiac sa tridsať rokov dozadu, musím povedať, že to bolo celkom zaujímavé, byť vlastne vopred pripravení, pričom samozrejme sme v tom čase na literatúre a dejepise preberali nejaké súvisiace dejinné udalosti a literárne osobnosti.

Takže napr. na Martinskom cintoríne sme boli v obraze (aspoň ako tak), čo za osobnosti tam odpočívajú.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Čo o organizovaní školských výletov hovoria predpisy? 

Neviem, ako by reagovali dnešné deti, keby si vopred  mali sami pripraviť plán cesty. Samozrejme závisí od motivácie a zrejme celého prístupu pedagógov i rodičov.

V dnešnej dobe je veľmi moderné, pohodlné a tiež o dosť drahšie nechať si všetko naplánovať a zorganizovať nejakou cestovkou. Takže niekedy ani samotný pedagóg nevie, kam presne sa počas výletu deti dostanú, čo uvidia a čo budú mať šancu zažiť. Ale to je iná téma.

Kam sa teda na koncoročný výlet môžu deti vybrať?

Ponúkame len niekoľko tipov, pretože na Slovensku máme veľa krásnych a zaujímavých miest. Počet zaujímavých lokalít rastie, ak zvážite ako voľbu pre výlet blízke zahraničie.

Zvážiť podľa mňa treba vek detí, výdrž napr. pri chôdzi, záujem väčšiny (či radšej pôjdy na hrady a zámky alebo do tropicária ….), vzdialenosť o miesta, kde žijete, aby ste pri jednodennom výlete nestrávili 7 hodín len na ceste busom…

 Hrady, zámky, kaštiele

Spišský hrad, Červený kameň, Trenčiansky hrad, kaštieľ vo Sv. Antone – hradov a zámkov máme na Slovensku veľa, treba si len vybrať 🙂

  Múzeá v prírode 

Mlyny na Malom Dunaji, skanzeny (Orava, Pribylina, Bardejovské kúpele), Vlkolínec, Čičmany, Vychylovka.

 Zaujímavosti

– napr. Brankovský vodopád, obydlia v Brhlovciach, mincovňa v Kremnici, výroba papiera PETRUS, Múzeum starovekých kultúr v Piešťanoch a múzeum a loď HYPERBOREA, žrebčín v Topoľčiankach a arborétum v Mlyňanoch, Skalica a Baťov kanál, Slovenský orloj na  Kysuciach.

  Regionálne združenia

– ktoré podporujú udržiavanie tradícií a deti sa majú šancu oboznámiť s tým, ako žili naši predkovia.

  • Gazdovský dvor v Turej Lúke – Okrem stálych expozícií krojov, náradia a nástrojov, tu nájdete aj skutočného gazdu s gazdinou, ktorí sa o dvor starajú. Môžete sa tak stať súčasťou bežného života v poľnohospodárskej usadlosti v rokoch 1900-1950.
  • Združenie VYDRA v Čiernom Balogu – programy na výletoch sú zážitkové aktivity pre deti inšpirované miestnymi tradíciami a remeslami, počas ktorých je hra a práca príjemnou školou. Podporujú environmentálnu výchovu, odohrávajú sa v lone prírody, na čerstvom vzduchu a sú plné dobrodružstva.

  Blízke zahraničie

– ak máte z miesta vášho bydliska/školy blízko za hranice, možno vás oslovia tieto lokality:

  • Archeoskanzen Modrá – blízko Uherského Hradišťa, žije každodenným životom, náučnými programami, pokusnými tavbami kovov, výrobou keramiky, neustálym archeologickým výskumom. 
  • Archeologický park Carnuntum – Rímske mesto neďaleko Bratislavy je dnes najväčším archeologickým náleziskom v Rakúsku a jedinečným strediskom antickej kultúry.
Zdroj: ingimage.com
  • Tropicarium v Budapešti – v Tropicariu uvidíte tropické a oceánske živočíchy, exotické vtáctvo, najmenšie opice sveta (15 – 20cm, tzv. hodvábne opice ), aligátory, žraloky, hady, jaštery, pavúky a pod.
  • Poľské Zakopané – pri vymenovávaní zaujímavosti v poľskom Zakopanom nemožno zabudnúť na tú najobľúbenejšiu atrakciu – pozemná lanovka Gubalowka. V jej konečnej stanici nájdete úžasný výhľad na celé okolie.
  • SEEGROTTE – najväčšie podzemné jazero v Rakúsku – peši i počas plavby motorovou loďou odhalíte  labyrint jaskynných systémov, chodieb a kvapľových hál v najväčšom podzemnom európskom jazere. 

   Ak stále hľadáte vhodnú lokalitu na výlet, nechajte sa inšpirovať v našej sekcii „po Slovensku“»»»

Pointou by pre mňa bolo,

aby výlet bol zmesou niečoho poučného, zaujímavého, ale aj aktívneho, teda že by sa na výlete mohli niečo pozrieť v múzeu či v nejakej regionálnej expozícii, niečo pochodiť na krátkej túre v blízkej prírode a dozvedieť sa tiež, aké významné osobnosti v danej lokalite žili. Osobne by som napr. jednodenné výlety lokalizovala do menšieho územia a v danej oblasti sa snažila nájsť rôzne zaujímavé možnosti.

V každom prípade, nech sú koncoročné výlety pre vaše deti odmenou a užijú si ich v spokojnosti.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 2,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár