ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 19.08.2017 | meniny má Lýdia  
Keď je voľnoVeľká Noc

Veľkonočné ráno

 Mária Kohutiarová   16.04.2017   0

Milujem rána. A to napriek tomu, že trpím pondelkovým syndrómom sedem dní v týždni. Napriek tomu, že mám problém otvoriť čo len jedno oko do funkčného stavu a vystrčiť spod periny prst. Rána sú proste niečím, na čo vždy skočím.

Výzva

Ráno znamená pre mňa začatý adrenalín: čo prinesie deň, do ktorého vstávam? Chuť nových začiatkov, otázniky, na ktoré nie je odpoveď, naštartovaný organizmus a hlad nie len raňajkový. Vstať znamená dať zelenú životu a novej šanci. 

 

Ráno. Čo by bolo, ak by sme nemohli vstať, čo ako nepatríme k ranostajom? Čo by s nami urobilo, keby nemohol vstať vedľa nás niekto, koho máme radi? Čo s nami urobí, keď ráno prinesie nepríjemný zážitok, skrat, nepokoj, chorobu?

Ráno je proste vždy dôležité – pre celý deň. Zachytiť prvé lúče slnka, kvapky dažďa na okne, spev vtákov, muchu na parapete, nový puk muškátu na balkóne, strapatú šticu mojich drobcov za stolom – a vdychovať tie symboly života naplno.

Ráno je pre mňa vždy výzva: čo urobíš? Aká budeš? Kam kráčaš? Komu sa daruješ?

 

... kameň je odvalený...

Ale toto ráno, kedy znovu a znovu so zatajeným dychom vnímame beh Magdalény k hrobu, je inak dôležité: pre tento deň, pre tento týždeň, pre rok, celý život, a nielen môj.

Kameň tam nie je! Hrob je prázdny!

Ráno, ktoré prináša adrenalín nadšenia a neuveriteľných zmien, ktorých dosah bude trvať dlhšie, ako ľudstvo samo. Ježiš nie je mŕtvy! Všetko, čo hovoril, je pravda!

Stretnutie s Ním v to veľkonočné ráno zaplní všetky diery, zapláta všetky pochybnosti, odpovie na všetky potmehúdske, vo vnútri skryté otázky, ktoré sa ani nepatrilo vypovedať. Toto ráno dá viac nádeje, viac sily, viac optimizmu, viac chute ako x-balení farmaceutických životabudičov. 

V tomto ráne dostáva všetko svoj skutočný zmysel: predovšetkým môj život a jeho naplnenie, moja jedinečnosť a to, čo budem robiť, až tu na zemi nebudem...?

Odvalený kameň znamená priveľa: niet už ničoho, čo by Boh nevedel premôcť. Návrat k Otcovi do neba je istý na betón. Nikdy nie som sama a nič ma nemôže dostať, ak som s Ním, ak s Ním žijem, ak s Ním trpím, ak je vo mne.

V toto veľkonočné ráno sa treba riadne nadopovať radosťou a skákať, rovnako ako ja, keď si púšťam starý spirituál The angel roll de stone.

 

Moje pády, moje večné začiatky, moje pochybnosti, moje oškreniny na duši, moje bolesti, smútky a čokoľvek, čím som bola naplnená, má svoj zmysel. A s Ním v tandeme vždy vyhrávam. On vyhráva. 

Odteraz. Od tohto rána. Od tohto okamihu, kedy príliš veľký kameň mojich aj tvojich ťárch v mojom aj tvojom hrobe je odvalený... 

Prichádza Život. Navždy.

Pre mňa. Pre teba. Pre každého. Preto každé ráno myslím napriek syndrómu pondelkov na toto Magdalénino ráno v záhrade Nikodémovho hrobu a vstávam. 

Niet už nikdy čo stratiť.

 

Krásnu veľkonočnú nedeľu.

Mária Kohutiarová

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   3
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.