Biobazén - kúpalisko bez chémie | Prázdniny, víkendy, dovolenky | Keď je voľno | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 21.09.2017 | meniny má Matúš  
Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Biobazén - kúpalisko bez chémie

 Saša Húsková   12.07.2017   1

Poznáte ich? Kúpaliská s čistou vodou bez chémie sú vhodné pre všetky vekové kategórie, ako aj tehotné ženy či bábätká. Biobazénov máme na Slovensku už niekoľko. 

Foto: Biokúpalisko Snina

 

Predpona BIO v tomto prípade znamená, že sa kúpete vo vode bez akýchkoľvek chemických látok. Je čistená vodnými rastlinami a filtrovaná cez kamienky a štrk. Na Slovensku biokúpalísk nájdete viacero - Borovica na Záhorí, Biokúpalisko Snina, Krtko vo Veľkom Krtíši či Relax v Levoči.

Každý takýto bazén je rozdelený na plochu na plávanie a plochu na čistenie vody pokrytú rastlinami. Delia sa na dva typy, podľa používaných technológií.

Prírodné bazény majú výhody konvenčných bazénov, ale zároveň rešpektujú životné prostredie, ale aj naše zdravie. Bio-bazény pracujú na báze vlastného čistenia vody, čo zabezpečujú vodné rastliny vo filtračnej časti bazéna.

Foto: Biokúpalisko Snina

 

Voda ako bylinkový čaj

„Bio bazén je čistený rastlinami, vyzerá to ako kúpalisko, ale je to v podstate prírodné jazero, kde nie je použitá nijaká chémia,“ vysvetľuje František Vajarský, majiteľ Biobazénu Borovica, ktorý nájdete na Záhorí.

Bazén ma dve časti – okrajové čistiace a hlavnú kúpaciu. V čistiacej časti sú nasadené rôzne vodné rastliny, ako lekná, rôzne ťahavé, močiarne i filtračné rastliny, sú tu aj vodné slimáky, jesetery, mloky karpatské, či žabky – ktorí sa starajú o vyvážený ekosystém. Voda z čistiacej časti preteká do kúpacieho bazéna.

„Je to akoby ste sa kúpali v bylinkovom čaji,“ hovorí František Vajarský.

Vodu v bazéne podľa potreby dopúšťajú, alebo ochladzujú. Bazén v biokúpalisku Borovica môže byť otvorený maximálne 10 hodín denne, 14 hodín je potrebných na regeneráciu rastlín.

Lovenie rýb na kúpalisku?

Všetky spomenuté bazény sa nachádzajú v upravených areáloch, kde ľudia všetkých vekových kategórií nájdu priestor na oddych i zábavu.

V areáli biokúpaliska v Levoči si napríklad môžete okrem kúpania aj porybárčiť. Nachádzajú sa tu 3 jazierka – jedno slúži na chov rýb a rybárčenie, druhé na kúpanie a v treťom prebieha ohrev,  čistenie a filtrácia vody. Ulovené ryby si tu môžete rovno aj ugrilovať.

 

 

Foto: Biobazén Borovica

 

Cena/vstupné pre rodiny

  • V Biokúpalisku Sninské rybníky nájdete bazény pre plavcov i neplavcov. Sú tu tri rôzne hĺbkové pásma, vybláznia sa tu aj deti. Cena za celodenný lístok pre rodinu s jedným dieťaťom je 9 eur, pre rodiny s dvomi deťmi 11 eur a pri troch a viacerých deťoch vás bude celodenný vstup stáť 13 eur.
  • V Biokúpalisku Krtko vo Veľkom Krtíši sa dospelí okúpu za 3,50 eura a za deti od troch rokov zaplatíte 2,70 eura.
  • V areáli Kamenného mlynu v biobazéne Borovica zaplatíte za dospelého 6 eur (+ 5 eur ako depozit za čipový náramok) a za dieťa od 6 rokov 5 eur.
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Kirkuša napísané 12.07.2017 08:00

Je to predrazene.

Pre 4 clennu rodinu vyjde Bio bazen Borovica na Zahori 22,-/den. Tolko isto uz zaplati na madarskom kupalisku Lipot, ktore ma tiez prirodnu vodu vo velkom plaveckom bazene, ale okrem neho este x dalsich zazitkovych bazenov, velke prirodne plochy s potocikom a zakutiami, rozstrekovace hmly, saunu, tobogany od vymyslu sveta, umele vodopadiky a hriby, termalnu cast...skratka obrovsky areal so vsetkym moznym. Je to "trochu" nepomer, jeden bio bazen a vyzitie na skok od BA kde ma rodina co na cely den.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
Tekvicové smoothie (od 8 mesiacov)
19.09.2017   0
Tekvica môže byť jedna z prvých druhov zeleniny, ktorú ochutná vaše bábätko. Podávať ju môžete aj ako chutné smoothie.
detske choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   23
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Gastroenterológ radí
19.09.2017   0
Môže mať dieťatko alergiu na kozie mlieko? Stravujem svoje dieťa dostatočne, nemá málo mlieka? Na tieto a aj iné otázky odpovedá detská gastroenterologička MUDr. Mária Krajčírová, PhD.
Nie je soplík, ako soplík
15.09.2017   0
50% pacientov u pediatrov v tomto období sú „soplíky“, ktoré v zásade riešiť netreba. Rodičia často chápu soplíky ako problém, ktorý chcú „riešiť“, odstraňovať, dieťa ich zbavovať.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?