ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Rodinka
inzercia

14.10.2013verzia pre tlač


S láskou pečieme poctivé koláče

Autor: Mária Kopčíková

Danka Hlavačková, mama troch dievčat, pochádza z Bratislavy. Napriek tomu - alebo práve preto - že vyštudovala ekonómiu a dlhé roky pôsobila vo sfére marketingu, začala pred dvomi rokmi podnikať v oblasti gastronómie. Založila pekáreň Home Bakery, kde sa zameriavajú na tradičné, poctivé koláče.

Čo je tvojim „ chlebíčkom“?

Môj „chlebíček“ nemá až tak ďaleko od reálneho chleba;-) U nás v HomeBakery pečieme sladké aj slané koláče – sú (aspoň pre nás) krásne, čerstvé, trošku krivé, no najmä poctivé – jednoducho také, aké by mali byť domáce koláče.

Na trhu je dosť „farebných jahodových dezertov bez jahôd“. My sa držíme toho, že používame tie najtradičnejšie suroviny – výlučne maslo, kvalitnú múku, aspoň 33% šľahačku, fantastický Gabikin mak z Jarnej, zháňame si vajíčka z voľného chovu aj ovocie od farmárov. Budúcu sezónu si plánujeme oficiálne vyrábať aj vlastný domáci džem!

Pamätáš si moment, kedy a kde vznikol nápad začať s podnikaním? S kým si svoje úvahy konzultovala (ak vôbec)? Radila si sa s niekým?

Podnikám už od roku 1999 – ale začala som v úplne inej branži – v marketingovej agentúre. Tá sa dá – aspoň z mojej skúsenosti - ťažko plnohodnotne robiť popri malých deťoch, a tak som z agentúry vystúpila.

Plánujúc resp. čakajúc tretie dieťa (už si presne nepamätám), mi ponúkla  Eva Pavlíková možnosť pracovať, pre vtedy ešte portál Babetko.sk, v oblasti obchodu a marketingu.

V Rodinke som prežila krásnych 5 rokov, ktoré mi dali veľmi veľa – zhmotnila som si IP adresy, unikátov, banery...a aj kolektív tatíčkov/mamičiek - spolupracovníčok okolo Rodinky je skvelý!

Ale ako Strelec večne hľadám výzvy a tá sa mi naskytla v roku 2011 – kedy som po prečítaní jedného článku prišla s nápadom podnikať v biznise môjmu srdcu blízkemu – pečeniu koláčikov ;-))) Tak som si bez váhania urobila rekvalifikačný kurz a začala hľadať priestor....

Máš svoju podnikateľskú múzu, radcu,  sprievodcu, inšpirátora ?

Prototyp podnikateľky, matky - „gumkáča“, ktorý zvláda všetko a skvele (aspoň navonok) je pre mňa Eva Pavlíková.

Fascinuje ma cieľavedomosť a intuitívnosť Steva Jobsa – absolútne veril svojim snom a podarilo sa mu ich splniť.

V mojej súčasnej branži bola inšpirátorkou česká „pekárka“ Ing. Hanka Šemíková, úžasné sú aj Martha Stewart, Nigella Lawson ....  Rovnako ma „dobehlo“ detstvo prežité v Prievoze pri mojej omame, ktorá piekla famózne koláče – keď sa pieklo, tak celý deň a veeeeľa pre široké príbuzenstvo, susedov.

Inšpiratívne sú aj filmy s Maryl Streep – It`s complicated alebo Julia&Julie, Čokoláda s Juliette Binoche.

Ako ďaleko je tvoje súčasné živobytie od tvojej profesie  „pred deťmi“? Čo  si vyštudovala?

Vyštudovala som VŠE – obchodnú fakultu – najviac sa mi páčil predmet tovaroznalectvo a marketing predaja, ale samozrejme som nevedela akým smerom sa vydať...

Vždy ma bavila práca s ľuďmi – po skončení štúdia som sa zamestnala v rakúskej leteckej spoločnosti, kde som vydržala štyri roky – rakúsko-uhorský byrokratizmus, medzinárodný reporting, pravidelné školenia v multikultúrnej spoločnosti, riešenie krízových situácii – bola to výborná škola.

Potom som začala pracovať v medzinárodnej agentúre na podporu predaja, kde som sa po pár rokoch stala spoločníkom..ale o tom som už písala – v mojom prípade som nevedela skĺbiť prácu po večeroch a cez víkendy s potrebami rodiny...a rodina je pre mňa najdôležitejšia.

Čo bolo pre teba najľahšie/najťažšie zrealizovať? Myšlienky sú fajn, ale ako sa prenášajú do praxe?

Mám to šťastie alebo nešťastie(?), že  moje činy predbiehajú myšlienky tzn. Keď sa mi niečo zapáči idem za tým a chcem to rýchlo. A určite mám ( teda dúfam) šťastie na ľudí okolo seba.

Veľmi mi pomáha moja spoločníčka Ľubka – je z inej (mladšej) generácie a má na veľa vecí iný pohľad/nadhľad. A prax? To  sú kolegovia, ktorý podnikateľský zámer zhmotňujú – bez mojich kolegýň (a kolegu!), ktorí denne pracujú ako včeličky – by sa to nedalo.

Kto ti pri realizácií tvojho sna najviac pomohol?

Rodina. Úplne najdôležitejším článkom je podpora manžela – veľmi si ju cením!

Podporujú ma aj deti – najmä dve staršie dcéry, ktoré už aj reálne pomáhajú. S mužom sa smejeme – tak  takto vyzerá  „rodinný podnik“;-))) Chodia pomáhať na trhy (Dobrý trh, Trh v Starej tržnici, kde sa zúčastňujeme), zlepujú linecké koláčiky alebo chodia „iba“ umývať riady do pekárne. Tá najmenšia je o to aktívnejšia v degustáciách.

Čo je najväčším benefitom tvojej práce?

Sloboda? Možnosť rozhodovať o svojom živote, čase – možnosť tráviť tých x prázdnin so svojimi deťmi.

Na druhej strane je to extrémna zodpovednosť, aby bolo každý mesiac na zaplatenie miezd, odvodov, daní, nájomného a iného „výpalného“ ;-))

Sú za tým odpracované víkendy, sviatky, večery, bezsenné noci, kde na to vziať...

Čo považuješ za úspech? (osobný/ aj pracovný)

Osobný – určite rodina.

Pracovný – že môžem robiť to čo ma baví; som obklopená ľuďmi, ktorých som si sama vybrala a ktorých beriem ako svoju „rodinu“ – síce snívam o tom, že raz zarobíme „balík“ , ale neviem si predstaviť mať manufaktúru kde sa nebudeme navzájom poznať. 

Najdôležitejšia je ROVNOVÁHA- jin-jang, má dať - dal, práca – čas na oddych…

Ako vnímaš svoje pôvodné rozhodnutie začať podnikať s odstupom času?

Podnikať je fajn. Podnikať v oblasti gastronómie na Slovensku je už menej fajn- súvisí s tým veeeľa byrokratických príkazov, zákazov, nariadení, stále mám pocit, že na niečo zabúdam. Zaujímavé je to, že v okolitých krajinách je táto sféra omnoho viac o dopyte a ponuke. Na Slovensku je podnikateľ ten ZLÝ  – treba mu „naložiť“.

Ako by si pomenovala možné riziká, ktoré čakajú na začínajúce podnikateľky?

Legislatíva, legislatíva....Z osobného hľadiska treba zvážiť priority – či je to rodina alebo business... u mňa víťazí rodina s vedomím, že deti raz vyrastú.. Čiže pomaly ďalej zájdeš.

Máš nejaký odkaz pre žienky domáce, ktoré uvažujú o vlastnom podnikaní a stále zvažujú nejaké pre a proti?

Správne (si) voľte ...vo všetkých aspektoch ;-))

Čo robíš, keď sa nestaráš o deti, o rodinu, o manžela a o prácu (ak ťa napadne že nič iné nestíham, tak pridaj k tomu, čo by si chcela robiť, ale ešte nebolo kedy).

Cestujem. Sme tri matky, zhodou okolností „podnikateľky“- každý mesiac šetríme eurká a 1 x  za rok a pol  vyrážame za „dobrodružstvom“- na cca 10 dní niekde na poznávací zájazd. Je to neuveriteľný relax – bez detí, bez muža....odporúčam!

Ak sa niekto spýta tvojich detí, čím je ich mama, ako odpovedajú?

Konečne v tom majú jasno: mama je pekárka!

Foto: Jena Simkova

Vizitka:

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

pehava napísané 15.10.2013 11:08 answer email

Dani, smekám...a niekedy aj ja by som mala chuť oblízať, umyť a natierať kolíáčiky... :-) ale mňa to ťahá trošku inakým smerom, ale už chodím na rozumy ku kamoškám, ktoré sa tomu marketingu /to teda vyštudované nemám ale nakoniec nemám vyštudované ani to, čo robiť chcem a viem) rozumejú...

Karin napísané 16.10.2013 11:12 answer email

Ake tajuplne. tak prezrad-

Dana napísané 16.10.2013 15:46 answer email

Držím palce! Už sme vo veku žeby sme mali robiť čo nás baví, nie?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia