ŽenaRozhovor s osobnosťou

Dáva tvár hline, jej vlastnú má v rukách psoriáza

 Eva Pavlíková   20.05.2020   0

Monika Batková je jemná, vnímavá a priateľská žena, akú by ste určite chceli za najlepšiu kamarátku.  Po živote v Petržalke sa pred 10 rokmi usadili s mužom, a dnes už troma deťmi na samote pod lesom. Žijú ten život z knižky, ktorú čítate večer deťom pred spaním. Na čistinke pri lese, kde sa pri domčeku pasú kone, a kam sa pri západe slnka príde pozdraviť srnka.  

 

Ale žiaden z našich svetov nie je len ideálny. Zvádza viacero bojov. Bojuje s hlinou, ktorú pretvára na krásne keramické veci.  Zápasí s prostredím, ktoré je nádherné, ale život v ňom nie je vždy ľahký. A do tretice s chronickým ochorením kože, ktoré  ju prenasleduje od detstva. 

Aká  bola cesta z Petržalského paneláka na samotu? Prečo?

Jedného dňa sme sa pozerali s manželom z balkóna nášho sídliskového bytu a zrazu sme si uvedomili, aké množstvo smetí leží po okolí na zemi. A to sme bývali v dobrej časti. Toto prostredie chceme pre naše deti?  Možno si poviete, stačilo tie smeti pozbierať. Aj sme veľa krát k zlepšeniu prostredia prispeli. Ale nebolo to stále ono. Spoločne sme sa zhodli, že niečo musíme urobiť...

A tak sme zbalili kufre a presťahovali sa do rodnej dediny manžela. Postupne prišla na rad kúpa pozemku, na ktorý manžel natrafil pri prechádzke. Na liste vlastníctva to síce  je uvedené ako  pozemok, ale bola to vlastne zarastená džungľa, do ktorej 30 rokov nik nevošiel. A tak sme postupne všetko čistili, a vytvorili si v tomto od civilizácie vzdialenom kútiku svoj domov. A neustále ho skrášľujeme.

Pribudli zvieratá, výsadba stromov, plodín a výborné domáce produkty pre našu rodinu. Ale aj veľa práce.

 

Čo je na živote v prírode to najťažšie, a čo to, čo máš najradšej?

Najradšej tu mám svoju rodinu. No a potom ticho a kľud. Chvíle, keď len tak hľadíš na stádo pasúcich sa zvierat, let vtákov...a pocit, že som niečo urobila preto, aby moje deti žili v lepšom, zdravšom prostredí.

No ale veru chrobákov, ktorých je tu neúrekom, všelijakých druhov,  tie moc rada nemám. Ale hádam sa tu nejako zmestíme :D 

Ako si sa dostala ku keramike a čo pre teba znamená ?

Keramika ma lákala už dávno, ale nebol ten správny čas. Vďaka dedinským deťom, pre ktorých sme chceli vytvoriť nejaké to zaujímavé trávenie voľného času, prišla myšlienka práce s hlinou.

Napísali sme  projekt a kolo hlinovania sa začalo. Urobili sme prvý kurz pre deti, kde vyrábali krásne výtvory z hliny. Neskôr kurz pre dospelých, kde som sa podučila aj ja. No a odvtedy je hlina v mojich každých voľných chvíľach. Ponúkam svoje výrobky aj na predaj a veľmi sa teším ak sa moja tvorba niekomu zapáči.

 

 

Kožné ochorenie - psoriaza. Ako vyzerá?

Kožné bunky sú príliš rýchle. Tvoria sa mnohonásobne rýchlejšie, ako koža zdravého človeka.

Červené fľaky po tvári a hlave, okolo očí, na čele, na tele. Všade, kde to je veľmi nápadné a viditeľné:) V lete, keď slniečko pomáha, ale na kúpalisko sa moc neodvážiš…

Psoriáza nie je iba kozmetický problém, ale pretrvávajúce, chronické a často stresujúce ochorenie, ktoré niekedy ovplyvní aj tie najjednoduchšie činnosti každodenného života (upratovanie, športovanie…).

Zdravý človek si ani nevie predstaviť, tie nepríjemné chvíľky, keď sa ti namiesto do očí pozerajú ľudia do vlasov, kde sa psoriáza schováva.

No ale, statočne bojujeme :)

Kedy to začalo?

Mala som asi 5 rokov. Svrbiace červené kruhové fľaky vo vláskoch hlásili nástup psoriázy. Moja mama ju mala tiež, tak bolo skoro jasné, o čo sa jedná. 

Od 9. rokov každý rok cez prázdniny na mesiac liečenie v Smrdákoch, neskôr v Trenčianskych Tepliciach.  Mazali nás  hrubou vrstvou  ako masť na chlieb:)  Keď to bolo horšie -  kortikoidy. Tie zabrali na chvíľu, Smrdáky na mesiac. A tak dokola.

 

V puberte to asi nebolo jednoduché. Predsa len tvár dievčaťa, ktoré sa chce určite páčiť...

V puberte sa stav choroby ešte zhoršil. Jasné, že na sebavedomí to nepridalo.  Bolo to zlé. Nemali sme vtedy také mejkapy, ako sú dnes. Vyvinula som si vlastnú metódu. Červené flaky na tvári som zakrývala tým, že som sa doma opaľovaľa horským slnkom. A bola som komplet červená ako paprika. Prišlo mi to menej strašidelné, ako mať len červené fľaky:)

Druhé rapídne zhoršenie prišlo po mojom druhom pôrode.  Teda, pri pôrode chlapca. Zaujímavé je, že pri oboch dievčatách sa stav nijako nezmenil. Bol to stresujúcejší pôrod, asi preto.

Ako funguješ s ochorením v priebehu bežného roka?

Sú pokojnejšie obdobia, a potom tie náročnejšie. Napríklad na jar, keď kvitne príroda, zobúdza sa aj moja pokožka - so svojim neduhom. Neskôr využívam slnečné lúče, ktoré pokožke pomáhajú dostať sa do kľudu.

 

Ako sa liečiš? Máš niečo, čo funguje?

Vyskúšala som už množstvo vecí.  Výborná je fototerapia. Vyhodila som už veľa peňazí za rôzne kozmetiky, ale nemám pocit, že by reálne niečo zmenili. Až na jednu, ktorú som objavila len pred dvoma rokmi. Značka SKIN-CAP určená na problémy so psoriázou a atopickým exémom. Má výborný šampón, ktorý mi pomáha vo vlasovej časti, a potom SKIN CAP - spray, ktorý na čas odstráni psoriázu na pokožke. Ale čo funguje úplne najviac, je nechať pracovať vlastnú imunitu tým, že sa vyhýbaš stresu.

Myslím, že so stresom to mám “vedecky otestované”.

Keď som bola 4 roky iba doma s deťmi, nebol tu ten bežný každodenný stres - vstať na budík, raňajky, desiata, na čas s deťmi do školy, do práce, potom zasa pre ne…. Cak, cak, cak .  Žila som v časovej slobode. Pre moju pokožku to bolo najkľudnejšie obdobie.

Akonáhle som nastúpila do práce, ktorú mám ale veľmi rada, je opäť psoriáza mojou súčasťou. No ale nevzdávam to, stále hľadám spôsob, ako sa od mojej „životnej” kamošky Psoriázy už na vždy odlúčiť :)

 

Nebyť v strese. To potrebujeme všetci. Tvoj recept?

Mojim koníčkom je práca s hlinou a výroba keramiky. Tam je moja dávka kľudu, a odbúravania stresu. Moju keramiku vyrábam s láskou a veľkou radosťou. Energia, ktorú v sebe má, by som želala zažiť každému. Postupne som sa naučila rôznym technikám, sčasti som už „pokorila” aj hrnčiarsky kruh. Dostala som sa po džbán, misy, čo je veľká výhra:)

Myslím si, že je ale v keramike vždy čo objavovať, vytvoriť niečo nové a to ma priťahuje najviac.

Tá dávka adrenalínu, po otvorení pece, nazrieť, či sa výrobky podarili :D

Tento pocit z hliny majú určite aj deti, keďže s nimi pracujem aj počas letných  táborov na našej farme. Organizujeme aj školské výlety, kde z jednou činností je práve hrnčiarstvo. Deti si vychutnávajú okamžiky, keď sa im beztvará hmota, mení na ozajstný pohár či misku. Užívajú si aj krásneho prostredia a rôznych aktivít, ktoré pre nich s manželom pripravujeme.

V mojej práci s keramikou mám sen, aby sa tu, na našej farme, zrodila moja hrnčiarska dieľna. Kde budem môcť tvoriť v každej voľnej chvíľke, možno i ďalej odovzdávať skúsenosti.

Okrem rodinného  života na samote, troch detí, milovanej keramiky, si aj učiteľkou. Tak ako to teraz pandemicky zvládaš?

Áno, mám úžasné deti v triede tretiakov.  Na začiatku karantény som verila, že je to iba na krátko, že to rýchlo prejde. Nechcela som deti doma zaťažovať, dávala som im len málo úloh. Neskôr bolo nutné nabehnúť aj na to online vyučovanie. Nie je to ono, ale deti sa tešia, že sa vidíme. Učivo si zopakujeme, prezradíme zopár domácich tajomstiev, poukazujeme si obľúbené hračky. Najviac deťom chýba to spoločné každodenné rozprávanie sa. O všetkom čo ich teší, trápi.

Okrem toho mám doma 17 ročnú dcéru, ktorá funguje so svojou školou samostatne online. Niekedy je potreba sa poradiť, porozprávať. S dvoma školáčikmi zo základnej školy je ale práce viac.

Pre jednu ženu celkom dosť povinností naraz: učenie „školských” detí, domácnosť, príprava domácich produktov syra a chlebíka a ešte šiestacka matika! No a tak k učeniu zasadol aj tatko. Takto spoločnými silami sa to snáď zvládne! :)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Moja skúsenosť s diastázou
23.01.2021   1
Diastáza ohrozuje celé držanie tela, čo znamená, že postupne strácame oporu v brušnom svalstve a prenášame ju na driekovú oblasť a zaťažujeme lopatky a krčnú chrbticu. Chrbát nás bolí, hrbíme sa a panva vystupuje neprirodzene dopredu. Takýmto postojom len prispievame k tomu, aby bruško viac vytŕčalo.
Tehotenstvo sa dá vyčítať v očiach
20.01.2021   0
„Niečo je na tebe iné. Tvoje oči nejako žiaria. Ty budeš určite tehotná!“ Táto situácia je omnoho častejšia ako by ste si mohli myslieť.
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
babetko
Viac ako polovica rodičov sa môže o svoje predčasne narodené dieťa starať až niekoľko týždňov po pôrode
22.01.2021   0
Po predčasnom pôrode je najväčšou psychickou záťažou odlúčenie dieťaťa od rodičov
10 viet, kvôli ktorým som sa cítila ako najhoršia matka, lebo som nekojila
21.01.2021   0
Neboli ste pri mne, keď som plakala, lebo som nemohla kojiť svoje dieťa. Nemôžete vedieť nič o tom že som sa cítila ako najhoršia matka v dejinách.
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
detské choroby
Sezam patrí k najzdravším potravinám aj najväčším alergénom
21.01.2021   0
Alergia na sezam patrí medzi najrozšírenejšie alergie a spoločne so pšenicou, mliekom, vajciami a arašidmi patrí medzi veľkú osmičku alergénov, ktoré pacientov potrápa najčastejšie. Veľkou vhodou preto je, že podľa európskej legislatívy sa musí sezam na obaloch potravín aj v jedálnych lístkoch označovať.
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?