ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
KariéraKariéra

Zrkadlenie na pracovnom trhu

 Mgr. Mária Rippová   04.10.2011   0

foto: isifa.com

Patríte k ľuďom, ktorí sa snažia zaradiť späť do pracovného procesu po dlhšej prestávke? Jednou zo skupín žien a mužov, pre ktorých by nasledujúce riadky mohli byť užitočné sú tí, ktorí sa chcú vrátiť po materskej/rodičovskej dovolenke späť do práce.

Návodov, inštrukcií a šablón ako písať životopis, ako podať ruku, ako sa pripraviť na pohovor, zaiste veľmi užitočných - nájdete všade také množstvo, až Vám z toho môže ostať úzko. Stretli sme sa s mnohými ľuďmi, ktorí pri všetkej snahe, inteligencii a rozhľade nedokázali, nemohli s uvedenými formálnymi postupmi pracovať. Zábrany sa ťažko popisujú na tak malom priestore. Boli a sú rôzne. Strata sebadôvery, protichodné  návody, „zaručené“ rady známych, množstvo informácií, vnútorný zmätok, nedostatočná podpora zo strany partnera, rodiny a mnohé ďalšie. Zamotaný kruh.

Zhrňme si stručne pár podstatných zásad - ako začať:

Ujasnite si, akú prácu chcete vykonávať, vyhľadajte si pracovné pozície, vyhľadajte si spoločnosti, pre ktoré by ste chceli a mohli pracovať.

Pri uchádzaní sa o prácu vystúpte z radu už v počiatočnej fáze reagovania na ponuku. Nespamujte! Ku každej pracovnej pozícii pristúpte unikátne- vyzdvihnite to podstatné vo vzťahu k nej v CV, motivačnom liste, aktualizujte dátumy. Nekopírujte vzory. Pripravte si oku lahodiace jednoduché dokumenty, ktoré budú ľudia na druhej strane radi čítať.Menej je viac.

Nepíšte 5 stranové životopisy, garantujem Vám že ich nikto nebude čítať. Stručne, jasne, vzbudiť zvedavosť (napríklad prostredníctvom motivačného listu) tak, aby Vás určite chceli spoznať.

Veďte si zoznam a priebeh jednotlivých výberových konaní (najlepšie je mať ho stále so sebou!).

Buďte pripravení na telefonáty kedykoľvek počas dňa (ak práve nemôžete hovoriť, stručne to vysvetlite volajúcemu, vyžiadajte si kontakt a ozvite sa späť). Telefonovať Vám môže potenciálny zamestnávateľ alebo sprostredkovateľ, môže ísť len o doplnenie údajov v životopise, o dohodnutie termínu schôdzky, niekedy aj o tzv.telefonický pohovor.

Iniciatíva a energia musí byť na Vašej strane. Preto pár dní po zaslaní žiadosti pokojne volajte do firmy, uistite sa, či dostali Vaše materiály v poriadku...zdôrazníte tým svoj záujem.

Buďte ústretoví v ladení termínu stretnutia vo firme, majte vopred premyslené, komu požičiate deti :-) preukážete tým organizačné schopnosti tak potrebné nielen pre daný moment, ale najmä pre Vašu každodennú rutinu v práci.

Nestavajte sa do pozície – som zúfalý/á, vezmem akúkoľvek prácu (aj keď práve môžete byť na vrchole zúfalstva, nechajte si to pre seba, pre svoje okolie, nie pre potenciálneho zamestnávateľa – chceli by ste Vy zamestnať zúfalca?!)

Ak ste hlboko zamotaní v kruhu myšlienok – zväčša negatívnych, ktoré Vás k cieľu neprivedú, skúste sa zastaviť, nadýchnuť sa, začať od znovu! A z vnútra. Sústreďte sa na to, čo skutočne chcete, môžete, musíte, sústreďte sa na danú úlohu, ale PRIMERANE, nie URPUTNE. Viete, že urputná snaha zväčša nikam nevedie. Ak si neviete poradiť, neváhajte osloviť odborníkov, nie je na tom nič čudné. Výsledky pri tomto druhu poradenstva  sú často prekvapivé pre všetky zúčastnené strany (vrátane poradcu)!

V priebehu akcie

  • Pozrite sa do svojho vnútorného zrkadla, hľadajte v sebe to, v čom ste silní a dobrí. Nezabúdajte na svoje sny, samozrejme v kontexte reality. Usmejte sa na seba, znie to ako klišé, ale majte sa primerane radi/y!
  • Spíšte, vyslovte svoje silné a slabé stránky, pomôže to pri ich uvedomení si. Ak márne pátrate hlavne po tých silných, požiadajte okolie o nastavenie zrkadla.
  • Myslite na svoje pracovné i súkromné (rodinné) úspechy. Máte za sebou niekoľko rokov manažérskej práce, čo si asi ťažko niektorá z Vás na prvý pohľad uvedomí!
  • Aj v tejto fáze nie je hanbou požiadať o odbornú pomoc.
  • Ak sa Vám dlhšie nedarí, zvážte výber pozícií, ktoré sú možno o úroveň nižšie, než je Váš vysnívaný sen. Treba začať, zvážiť reálne možnosti (aj skĺbenie starostlivosti o škôlkarov a prácu).

Keď ste zvládli začiatok a priebežnú sumarizáciu seba samých, budete mať pravdepodobne možnosť ísť sa predstaviť k potenciálnemu zamestnávateľovi osobne. Nabudúce vám ponúkneme pár zásad ktorých sa môžete držať pred, počas i po pohovore.

Autorka pracuje ako pracovný a organizačný psychológ v spoločnosti Jobpoint.

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
babetko
Dieťa/práca: je moje rozhodnutie správne?
18.11.2017   0
Zamestnávateľ vám bude klásť otázku, kedy sa opäť vrátite do zamestnania. Poprípade, čo ak ste sama podnikateľka a Vaša firma Vás aj naďalej bude potrebovať.
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.