ŽenaInšpirácie a motivácie

Predmenštruačný syndróm: emočne na dne, všetko na vás padá

 Michaela Galambošová   27.04.2021   0

„Presne viem, kedy má Iveta dostať menštruáciu,“ posťažoval sa minule známy. Otvoril tak tému, o ktorej sa až tak nehovorí.

Všetky ženy v produktívnom veku menštruujú. A neraz si povestne známe výkyvy nálad pár dní pred menštruáciou zlizne celá rodina.

Ako prežiť toto obdobie, ktoré je skúškou pre všetkých?

Shutterstock

 

Menej je viac

Od Mareka, Ivetinho muža, som sa dozvedela, že Iveta počas PMS upratuje ako o dušu spasenú. Všetko jej vadí a miesto toho, aby si oddýchla a spomalila, robí presný opak.

„Naposledy začala z pivnice vyhadzovať päťročné zaváraniny. Samozrejme, že som jej pri tom musel asistovať,“ dodáva.

Mnohé sa správame ako Ivety. Počas PMS máme pocit, že nám na hlavu padajú všetky povinnosti, a musíme mať spravené všetko hneď. Už včera bolo neskoro.
Preto je dôležité vytvoriť si nadhľad. Pivnica počká. Oveľa lepšie sa vám bude upratovať, keď sa do nej pustíte vtedy, keď na to budete mať naozaj chuť.

Niektoré štúdie ukázali, že ženy sú najproduktívnejšie počas ovulácie. Bola by to škoda nevyužiť.

»»» Možno si chcete prečítať článok: Je to tehotenstvo, alebo PMS? »»»

Doprajte si voľno

V mnohých zamestnaniach je možné využiť (ne)výhody home officu. Aj dnešná doba je tomu naklonená. Prípadne si zoberte jeden deň dovolenku.

Pokiaľ sa cítite emočne na dne, spravte si čaj, ostaňte v pyžame a pracuje z postele. Pokiaľ sa vám nedá uvoľniť v práci, pustite sa len do neodkladných povinností. V hre je naozaj veľa. Vaša vnútorná pohoda.

Skúste sa rozmaznávať. Prečítajte si aspoň pár strán z knihy, ktorá vám zdvihne náladu. Nebojte sa ani motivačnej literatúry. Aj nepríjemná doba predmenštruačného syndrómu môže byť doba, ktorá vás posunie dopredu.

Kto hľadá, ten nájde

Aj vy sa na blízkych pozeráte v čase PMS priveľmi kriticky? Marek tvrdí, že sa v Ivetinej prítomnosti bojí aj dýchať. Uvedomte si, že ste obklopení milujúcimi ľuďmi. Partnerom, deťmi, ktorí podvedome nasávajú váš model správania.

Hľadajte preto na nich drobné maličkosti a pochváľte ich. Pomôže vám to prepnúť pozornosť z totálnej negativity na niečo pekné a pozitívne. Hoci ide len o maličkosti.

Najmä pre partnerov môže byť obdobie PMS fakt náročné, pretože nevedia, čo majú od nás žien čakať. Skúsme im to uľahčiť.

Vysledujte sa

Každý mesiac vám pravdepodobne vadí to isté. Neumytý riad vo výlevke, kopec prachu za skriňou, pocit, že nikomu na vás nezáleží... Nestúpajte stále na tie isté hrable, ktorými mesiac čo mesiac dostávate do čela.

Ak si budete viesť denník, zistíte, že nemusíte reagovať rovnako na tie isté situácie. Myšlienky sa budú každý mesiac opakovať ako cez kopirák. Vy však na ne vôbec nemusíte reagovať.

Priznajte farbu

„Čo ti je?“ „Nič!“ Pri takejto odpovedi podráždenej ženy každý muž zbystrí pozornosť. Keď vidíte, že strácate pevnú pôdu pod nohami, nebojte sa priznať farbu.

Povedzte, že ste nervózna a partnerovi či deťom otvorene povedzte, čo potrebujete. Nedovtípia sa. Očakávania v takomto prípade nikam nevedú. Najviac vám pomôže otvorenosť.

Pomôžte si stravou a pohybom

Pri PMS pomáha pohyb. Nemusíte sa zničiť na bežiacom páse, no 30 minút aktivity spraví skutočný zázrak.

Nasaďte si magnézium, doprajte si dostatok živín a najmä dajte si pozor na nadmernú konzumáciu cukru. Aj tá môže byť zodpovedná za výkyvy nálady.

Určite to zvládnete!

»»» Možno si chcete prečítať aj : 4 kategórie príznakov PMS »»»

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
PODKÁST
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Najdivnejšie tehotenské povery
24.09.2021   0
„Nesmieš si kupovať kočík pred narodením bábätka.“ Jedného by až striaslo, ako mu môže niekto priať smrť bábätka len preto, že podľahne nákupnému ošiaľu.
Prečo v tehotenstve zvraciame
20.09.2021   0
Najčastejšie sa s nevolnosťou možno stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
babetko
Gaštankovia. Postavičky a zvieratká z gaštanov
21.09.2021   0
Aj vy radi zbierate gaštany? Urobte si s deťmi ZOO s gaštanovými zvieratkami alebo príjemnú jesennú dekoráciu do Vašej obývačky.
Obdobie 4. – 6. mesiaca - najharmonickejšie v 1. roku bábätka
20.09.2021   0
Väčšina detí má už stabilizované vitálne funkcie ako sú trávenie, vylučovanie, ale aj vzťah k priestoru – ku gravitácii, a základné sociálne vzťahy, väzbu k rodičom a ostatným blízkym príbuzným.
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
detské choroby
Deti od 3 mesiacov a závažné príznaky covid-19: kedy volať 112
21.09.2021   0
Bábätko od 3 mesiacov - ktoré príznaky si treba všímať v súvislosti s covid-19? Kedy urýchlene ísť na urgentný príjem alebo volať 112?
Novorodenec a covid-19: závažné príznaky, kedy volať 112
21.09.2021   0
Aké príznaky covid-19 sa objavujú u najmenších detí? Červená znamená ihneď volať 112, oranžová znamená kontaktovať pediatra, zelená by sa mala dať zvládnuť bez akútneho zásahu lekára.
Cukrovka v detskom veku
20.09.2021   3
Detská cukrovka (diabetes mellitus) so sebou stále prináša strach z nepoznaného. No dnešná medicína, jej výskumy a skúsenosti lekárov pomáhajú rodičom a deťom vysporiadať sa s touto diagnózou a prekonať obavy z budúcnosti.
zvery
5 najčastejších mýtov o výcviku psov
20.09.2021   7
„Ak si chcete získať psí rešpekt, musíte ho fyzicky napomínať a byť dominantný.“
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?