ŽenaInšpirácie a motivácie

Predmenštruačný syndróm: emočne na dne, všetko na vás padá

 Michaela Galambošová   27.04.2021   0

„Presne viem, kedy má Iveta dostať menštruáciu,“ posťažoval sa minule známy. Otvoril tak tému, o ktorej sa až tak nehovorí.

Všetky ženy v produktívnom veku menštruujú. A neraz si povestne známe výkyvy nálad pár dní pred menštruáciou zlizne celá rodina.

Ako prežiť toto obdobie, ktoré je skúškou pre všetkých?

Shutterstock

 

Menej je viac

Od Mareka, Ivetinho muža, som sa dozvedela, že Iveta počas PMS upratuje ako o dušu spasenú. Všetko jej vadí a miesto toho, aby si oddýchla a spomalila, robí presný opak.

„Naposledy začala z pivnice vyhadzovať päťročné zaváraniny. Samozrejme, že som jej pri tom musel asistovať,“ dodáva.

Mnohé sa správame ako Ivety. Počas PMS máme pocit, že nám na hlavu padajú všetky povinnosti, a musíme mať spravené všetko hneď. Už včera bolo neskoro.
Preto je dôležité vytvoriť si nadhľad. Pivnica počká. Oveľa lepšie sa vám bude upratovať, keď sa do nej pustíte vtedy, keď na to budete mať naozaj chuť.

Niektoré štúdie ukázali, že ženy sú najproduktívnejšie počas ovulácie. Bola by to škoda nevyužiť.

»»» Možno si chcete prečítať článok: Je to tehotenstvo, alebo PMS? »»»

Doprajte si voľno

V mnohých zamestnaniach je možné využiť (ne)výhody home officu. Aj dnešná doba je tomu naklonená. Prípadne si zoberte jeden deň dovolenku.

Pokiaľ sa cítite emočne na dne, spravte si čaj, ostaňte v pyžame a pracuje z postele. Pokiaľ sa vám nedá uvoľniť v práci, pustite sa len do neodkladných povinností. V hre je naozaj veľa. Vaša vnútorná pohoda.

Skúste sa rozmaznávať. Prečítajte si aspoň pár strán z knihy, ktorá vám zdvihne náladu. Nebojte sa ani motivačnej literatúry. Aj nepríjemná doba predmenštruačného syndrómu môže byť doba, ktorá vás posunie dopredu.

Kto hľadá, ten nájde

Aj vy sa na blízkych pozeráte v čase PMS priveľmi kriticky? Marek tvrdí, že sa v Ivetinej prítomnosti bojí aj dýchať. Uvedomte si, že ste obklopení milujúcimi ľuďmi. Partnerom, deťmi, ktorí podvedome nasávajú váš model správania.

Hľadajte preto na nich drobné maličkosti a pochváľte ich. Pomôže vám to prepnúť pozornosť z totálnej negativity na niečo pekné a pozitívne. Hoci ide len o maličkosti.

Najmä pre partnerov môže byť obdobie PMS fakt náročné, pretože nevedia, čo majú od nás žien čakať. Skúsme im to uľahčiť.

Vysledujte sa

Každý mesiac vám pravdepodobne vadí to isté. Neumytý riad vo výlevke, kopec prachu za skriňou, pocit, že nikomu na vás nezáleží... Nestúpajte stále na tie isté hrable, ktorými mesiac čo mesiac dostávate do čela.

Ak si budete viesť denník, zistíte, že nemusíte reagovať rovnako na tie isté situácie. Myšlienky sa budú každý mesiac opakovať ako cez kopirák. Vy však na ne vôbec nemusíte reagovať.

Priznajte farbu

„Čo ti je?“ „Nič!“ Pri takejto odpovedi podráždenej ženy každý muž zbystrí pozornosť. Keď vidíte, že strácate pevnú pôdu pod nohami, nebojte sa priznať farbu.

Povedzte, že ste nervózna a partnerovi či deťom otvorene povedzte, čo potrebujete. Nedovtípia sa. Očakávania v takomto prípade nikam nevedú. Najviac vám pomôže otvorenosť.

Pomôžte si stravou a pohybom

Pri PMS pomáha pohyb. Nemusíte sa zničiť na bežiacom páse, no 30 minút aktivity spraví skutočný zázrak.

Nasaďte si magnézium, doprajte si dostatok živín a najmä dajte si pozor na nadmernú konzumáciu cukru. Aj tá môže byť zodpovedná za výkyvy nálady.

Určite to zvládnete!

»»» Možno si chcete prečítať aj : 4 kategórie príznakov PMS »»»

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.