ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Vaginálny relaxačný syndróm – laserové omladenie pošvových stien

 MUDr. Jakub Daniš, gynekológ   11.02.2018   0

Vaginálny relaxačný syndróm, alebo uvoľnenie pošvových stien je problémom najmä mladých žien po pôrode, ale veľké percento žien nim trpí s pribúdajúcimi rokmi, najmä v období perimenopauzy. Uvoľnené svalstvo, väzivá a fascie panvového dna sa podpisujú nielen pod zhoršenie intímneho partnerského života, ale aj zníženie sebavedomia a celkovo zhoršenia psychickej a fyzickej pohody. 

shutterstock

Čo je dôvodom vaginálneho relaxačného syndrómu

Hlavnou príčinou uvoľnenia pošvových stien (vaginálneho relaxačného syndrómu) je strata optimálnej štrukturálnej formy vagíny spojená s preťažením vaginálneho kanála počas pôrodu alebo prirodzeným starnutím. Na vzniku sa tak významne podieľa oslabenie panvového dna následkom pôrodov a gynekologických operácií, ale dôvodom môže byť aj obezita, namáhavá fyzická práca a v neposlednom rade aj genetická dispozícia každej ženy.

Kedy riešiť rejuvenizáciu

Vaginálna rejuvenizácia je riešením, ak máte problém s uvoľnením pošvových stien (tzv. vaginálny relaxačný syndróm), trpíte suchosťou pošvy (tzv. vaginálna atrofia), alebo tiež ľahkou alebo strednou formou inkontinencie moču. Vaginálna rejuvenizácia je však vhodná aj v prípade, ak máte estrogén – dependentnú formu karcinómu (endometriálny karcinóm alebo karcinóm prsníka) alebo pozitívnu rodinnú anamnézu pre uvedenú formu karcinómu.

Vek tu však nehrá žiadne limity, obmedzenie môže byť len medicínske. Hoci niektorí odporúčajú riešiť problém cvičením na posilnenie svalov panvového dna, táto metóda nemusí mať výraznejší a hlavne dlhodobejší efekt.

Invazívna, teda chirurgická liečba závisí od nálezu, zväčša si vyžiada hospitalizáciu, dlhú rekonvalescenciu a ojedinelé nie je ani riziko komplikácií. Súčasná moderná medicína však pozná bezpečné, bezbolestné a najmä vysokoúčinné laserové omladenie pošvy, ktoré sa robí fototermálnym zúžením vaginálneho kanála pomocou remodelácie kolagénu. 

Vyšetrenie a liečba

a/ Predpoklady ošetrenia

1.     Ošetrenie nemôžete podstúpiť počas menštruácie alebo gravidity a neodporúča sa ani počas laktácie.

2.     Na ošetrenie nie je potrebný výmenný lístok, treba sa však objednať.

3.     Rejuvenizácia vagíny si nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu pred samotným výkonom.

4.     Nevyhnutnosťou pred ošetrením je však predchádzajúce gynekologické vyšetrenie, ktoré vám potvrdí negatívny výsledok onkocytologického steruz krčka maternice (nie staršie ako 12 mesiacov) a negatívnu kultiváciu z pošvy a moču (nie staršiu ako 2 týždne).

b/ Ako ošetrenie prebieha

1.     Samotné ošetrenie trvá približne 20 minút v závislosti od realizovanej procedúry (IncotiLase, IntimaLase, RenovaLase).

2.     Rejuvenizácia vagíny je nebolestivý výkon, pri ktorom nie je potrebná žiadna anestézia.

3.     Na vaginálnu rejuvenizáciu sa používa YAG laser, pričom v súčasnosti je najnovším a najbezpečnejším laserom na trhu 2940nm Er:YAG laser so špeciálnym programom SMOOTH, ktorý je zameraný na oblasť genitálu.

4.     Do pošvy sa zavedie špeciálne gynekologické zrkadlo a následne laserový nástavec.

5.     Laserové lúče následne zahrievajú vrstvy sliznice, čím dochádza k okamžitému skráteniu kolagénových vlákien a naštartovaniu tvorby nových. V mieste ošetrenia pociťuje len krátkodobé teplo.

6.     Postup je bezbolestný, bez rezania, poškodenia sliznice, stehov či krvácania

c/ Rekonvalescencia a dodržanie pravidiel

Ošetrenie si nevyžaduje žiadnu hospitalizáciu. Vzhľadom na neinvazívny charakter môžete už bezprostredne po ošetrení odísť domov a vrátiť sa k bežnej dennej aktivite. Nie je potrebná žiadna práceneschopnosť, napriek tomu sa odporúča na 24 hodín po ošetrení vyhýbať sa nadmernej fyzickej aktivite a rovnako sa odporúča 7-dňová sexuálna abstinencia.

d/ Aké sú účinky liečby

Pôsobením laserových lúčov dochádza k fototermálnemu zúženiu vaginálneho kanála pomocou remodelácie prítomného kolagénu. Laserová rejuvenizácia sa zameriava nielen na vaginálne steny, ale aj na vchod do pošvy, tzv. introitus. K spevneniu dochádza teda po celej dĺžke pošvy vrátane introitu a predstavuje tak moderný spôsob neinvazívneho riešenia vaginálneho relaxačného syndrómu, vaginálnej atrofie a v neposlednom rade inkontinencie moču.

 Rejuvenizácia dokáže nielen bezbolestne a rýchlo zregenerovať vaginálnu sliznicu, ale rovnako je výhodou, že zvýši aj jej pružnosť a vlhkosť, ako aj imunitu voči vaginálnym infekciám. Liečba nespôsobuje žiadne poškodenia sliznice a nehrozia ani nežiaduce efekty či komplikácie.

Kto je oprávneným špecialistom na takéto ošetrenie

Zákrok môže realizovať len lekár so špeciálnym certifikátom na vykonávanie tohto laserového ošetrenia.

Aká je účinnosť liečby

Efekt vaginálnej rejuvenizácie sa plne rozvíja v priebehu jedného mesiaca po výkone, pričom výsledok sa dostaví už po 1 ošetrení. Na dosiahnutie optimálneho výsledku je vhodné, aby ste ošetrenie opakovali 2 až 3-krát v jednomesačných odstupoch, až do dosiahnutia maximálnej kolagénovej remodelačnej kapacity. Účinnosť metódy je 12-18 mesiacov v závislosti od individuálnych predpokladov.

Výhody liečby vaginálnym laserom

Tradičné chirurgické plastiky pošvy prinášajú aj riziká ako poškodenia močovej rúry, či močového mechúra, môžu spôsobiť bolesti pri pohlavnom styku a časté sú antibiotiká a obmedzovanie bežnej činnosti až na niekoľko týždňov. Vaginálny laser je šetrnejšia a podstatne efektívnejšia metóda. Výsledky sú vynikajúce bez ohľadu na vek.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Nepremeškajte novorodenecké fotenie! Neopakovateľné zábery vás budú tešiť celý život
18.10.2018   0
Či už ste fotenie s bábätkom dostali ako darček k pôrodu, alebo ste sa preň rozhodli sami, inšpirujte sa tipmi fotografky Vandy Golianovej, vďaka ktorým sa krásnymi zábermi budete môcť pochváliť aj po rokoch.
Mlieko v tehotenstve. Zaobídete sa bez neho?
15.10.2018   0
Vápnik je dôležitým prvkom pri samotnom raste bábätka počas vnútromaternicového vývinu a pôsobí aj ako prevencia pri riziku predčasného pôrodu.
Zubné preukazy pre lepšiu starostlivosť o detský chrup obdržia mamičky už v pôrodnici
09.10.2018   0
Od mája tohto roku preto každý novorodenec dostane v pôrodnici zubný preukaz, ktorý bude slúžiť na zaznamenávanie dôležitých údajov o stave chrupu dieťaťa.
babetko
Som najhoršia matka na svete
22.10.2018   3
Zobudíte sa ako matka roka, a ešte pred deviatou prídete o titul aj medailu.
22 vyčítaniek pre deti
20.10.2018   0
Jeden, dva, tri, povedz mi to ty... Poďte s nami "počítať" a "rýmovať." Máme pre Vás 22 vyčítaniek, ktoré sa môžete naučiť spolu s deťmi. Takmer isto spoznáte medzi nimi také, ktoré ste sa naučili v detstve aj Vy :)
Samko je hyperaktívne dieťa. Deti ho neznášajú
20.10.2018   5
Bonbónikom na torte je svokra, ktorá len sucho skonštatuje : “Veru si si ho zle vychovala, moja milá, mala by si mu občas poriadne priložiť“. (A muž je vtedy iba ticho a to strašne bolí...)
detské choroby
Drogy - prečo vzniká závislosť
20.10.2018   0
Príznaky závislosti od drog môžeme rozdeliť na psychické, ktoré sa odohrávajú v našej mysli, a fyzické, ktoré pociťujeme na tele.
Detská imunita, prevencia, chrípka
19.10.2018   1
Na svete ročne pribúda asi 6 000 nových látok, ktoré v prírode vôbec neexistovali. Časť z nich ostáva v laboratóriách, ale veľká časť sa najmä v podobe kozmetických prípravkov, liekov, priemyselných produktov a odpadov dostáva do životného prostredia. Vplyvom narušeného resp. zmeneného životného prostredia dochádza k vzniku nedostatočnej imunitnej odpovedi –organizmus sa nevie brániť ani proti banálnej infekcii mikroorganizmami.
Dojčenie predčasne narodených detí
15.10.2018   0
Keď sa dieťatko narodí pred plánovaným termínom pôrodu, zväčša sú s tým spojené komplikácie. Dieťa môže byť umiestnené v inkubátore a odlúčené od maminy.
zvery
Aký múdry je váš pes?
19.10.2018   0
Psi dokážu pozoruhodné veci. Potom čo dostanú niekoľko inštrukcií vedia zháňať ovce do košiara, vodiť nevidiacich cez preplnené ulice miest, odhaliť prítomnosť rakoviny a iných chorôb v tele človeka, nájsť stratených alebo zavalených ľudí, zistiť prítomnosť výbušniny alebo drog.
5 x vedeli ste, že morské prasiatka....
14.10.2018   0
Morské prasiatko sa po anglicky povie „guinea pig“ – preto si mnohí myslia, že pochádza z Guinei. Ale je to naozaj tak?
Čo chovať vo veľkej záhrade? Napríklad lemura!
06.10.2018   0
Lemur je naozaj priateľským a veľmi spoločenským tvorom, spolužitie s ľuďmi mu vôbec neprekáža.