ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Vaginálny relaxačný syndróm – laserové omladenie pošvových stien

 MUDr. Jakub Daniš, gynekológ   11.02.2018   0

Vaginálny relaxačný syndróm, alebo uvoľnenie pošvových stien je problémom najmä mladých žien po pôrode, ale veľké percento žien nim trpí s pribúdajúcimi rokmi, najmä v období perimenopauzy. Uvoľnené svalstvo, väzivá a fascie panvového dna sa podpisujú nielen pod zhoršenie intímneho partnerského života, ale aj zníženie sebavedomia a celkovo zhoršenia psychickej a fyzickej pohody. 

shutterstock

Čo je dôvodom vaginálneho relaxačného syndrómu

Hlavnou príčinou uvoľnenia pošvových stien (vaginálneho relaxačného syndrómu) je strata optimálnej štrukturálnej formy vagíny spojená s preťažením vaginálneho kanála počas pôrodu alebo prirodzeným starnutím. Na vzniku sa tak významne podieľa oslabenie panvového dna následkom pôrodov a gynekologických operácií, ale dôvodom môže byť aj obezita, namáhavá fyzická práca a v neposlednom rade aj genetická dispozícia každej ženy.

Kedy riešiť rejuvenizáciu

Vaginálna rejuvenizácia je riešením, ak máte problém s uvoľnením pošvových stien (tzv. vaginálny relaxačný syndróm), trpíte suchosťou pošvy (tzv. vaginálna atrofia), alebo tiež ľahkou alebo strednou formou inkontinencie moču. Vaginálna rejuvenizácia je však vhodná aj v prípade, ak máte estrogén – dependentnú formu karcinómu (endometriálny karcinóm alebo karcinóm prsníka) alebo pozitívnu rodinnú anamnézu pre uvedenú formu karcinómu.

Vek tu však nehrá žiadne limity, obmedzenie môže byť len medicínske. Hoci niektorí odporúčajú riešiť problém cvičením na posilnenie svalov panvového dna, táto metóda nemusí mať výraznejší a hlavne dlhodobejší efekt.

Invazívna, teda chirurgická liečba závisí od nálezu, zväčša si vyžiada hospitalizáciu, dlhú rekonvalescenciu a ojedinelé nie je ani riziko komplikácií. Súčasná moderná medicína však pozná bezpečné, bezbolestné a najmä vysokoúčinné laserové omladenie pošvy, ktoré sa robí fototermálnym zúžením vaginálneho kanála pomocou remodelácie kolagénu. 

Vyšetrenie a liečba

a/ Predpoklady ošetrenia

1.     Ošetrenie nemôžete podstúpiť počas menštruácie alebo gravidity a neodporúča sa ani počas laktácie.

2.     Na ošetrenie nie je potrebný výmenný lístok, treba sa však objednať.

3.     Rejuvenizácia vagíny si nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu pred samotným výkonom.

4.     Nevyhnutnosťou pred ošetrením je však predchádzajúce gynekologické vyšetrenie, ktoré vám potvrdí negatívny výsledok onkocytologického steruz krčka maternice (nie staršie ako 12 mesiacov) a negatívnu kultiváciu z pošvy a moču (nie staršiu ako 2 týždne).

b/ Ako ošetrenie prebieha

1.     Samotné ošetrenie trvá približne 20 minút v závislosti od realizovanej procedúry (IncotiLase, IntimaLase, RenovaLase).

2.     Rejuvenizácia vagíny je nebolestivý výkon, pri ktorom nie je potrebná žiadna anestézia.

3.     Na vaginálnu rejuvenizáciu sa používa YAG laser, pričom v súčasnosti je najnovším a najbezpečnejším laserom na trhu 2940nm Er:YAG laser so špeciálnym programom SMOOTH, ktorý je zameraný na oblasť genitálu.

4.     Do pošvy sa zavedie špeciálne gynekologické zrkadlo a následne laserový nástavec.

5.     Laserové lúče následne zahrievajú vrstvy sliznice, čím dochádza k okamžitému skráteniu kolagénových vlákien a naštartovaniu tvorby nových. V mieste ošetrenia pociťuje len krátkodobé teplo.

6.     Postup je bezbolestný, bez rezania, poškodenia sliznice, stehov či krvácania

c/ Rekonvalescencia a dodržanie pravidiel

Ošetrenie si nevyžaduje žiadnu hospitalizáciu. Vzhľadom na neinvazívny charakter môžete už bezprostredne po ošetrení odísť domov a vrátiť sa k bežnej dennej aktivite. Nie je potrebná žiadna práceneschopnosť, napriek tomu sa odporúča na 24 hodín po ošetrení vyhýbať sa nadmernej fyzickej aktivite a rovnako sa odporúča 7-dňová sexuálna abstinencia.

d/ Aké sú účinky liečby

Pôsobením laserových lúčov dochádza k fototermálnemu zúženiu vaginálneho kanála pomocou remodelácie prítomného kolagénu. Laserová rejuvenizácia sa zameriava nielen na vaginálne steny, ale aj na vchod do pošvy, tzv. introitus. K spevneniu dochádza teda po celej dĺžke pošvy vrátane introitu a predstavuje tak moderný spôsob neinvazívneho riešenia vaginálneho relaxačného syndrómu, vaginálnej atrofie a v neposlednom rade inkontinencie moču.

 Rejuvenizácia dokáže nielen bezbolestne a rýchlo zregenerovať vaginálnu sliznicu, ale rovnako je výhodou, že zvýši aj jej pružnosť a vlhkosť, ako aj imunitu voči vaginálnym infekciám. Liečba nespôsobuje žiadne poškodenia sliznice a nehrozia ani nežiaduce efekty či komplikácie.

Kto je oprávneným špecialistom na takéto ošetrenie

Zákrok môže realizovať len lekár so špeciálnym certifikátom na vykonávanie tohto laserového ošetrenia.

Aká je účinnosť liečby

Efekt vaginálnej rejuvenizácie sa plne rozvíja v priebehu jedného mesiaca po výkone, pričom výsledok sa dostaví už po 1 ošetrení. Na dosiahnutie optimálneho výsledku je vhodné, aby ste ošetrenie opakovali 2 až 3-krát v jednomesačných odstupoch, až do dosiahnutia maximálnej kolagénovej remodelačnej kapacity. Účinnosť metódy je 12-18 mesiacov v závislosti od individuálnych predpokladov.

Výhody liečby vaginálnym laserom

Tradičné chirurgické plastiky pošvy prinášajú aj riziká ako poškodenia močovej rúry, či močového mechúra, môžu spôsobiť bolesti pri pohlavnom styku a časté sú antibiotiká a obmedzovanie bežnej činnosti až na niekoľko týždňov. Vaginálny laser je šetrnejšia a podstatne efektívnejšia metóda. Výsledky sú vynikajúce bez ohľadu na vek.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Život osamelej mamičky? Tieto veci vás čakajú po návrate z pôrodnice
15.08.2018   0
Očakávate príchod dieťaťa, na ktoré budete po pôrode sama?
Bratislavské mamičky sa môžu tešiť. Nová pôrodnica v Boroch sľubuje nadštandardnú starostlivosť
14.08.2018   0
Do roku 2021 má v Bratislave v Boroch stáť nová nemocnica, ktorej súčasťou budú aj moderné priestory pôrodnice.
V Nemocnici Zvolen dostanú bábätká chobotničky od dobrovoľníkov
13.08.2018   0
„Chobotničky sú prednostne určené predčasne narodeným bábätkám a bábätkám so srdcovými chybami,“ vysvetľuje MUDr. Oľga Švecová, primárka detského oddelenia Nemocnice Zvolen
babetko
Rodičia, nepokazte deťom nástup do škôlky!
15.08.2018   0
Ak aj vaše dieťa nastupuje od septembra do škôlky, vyhnite sa chybám, ktoré skomplikujú nový začiatok nielen jemu, ale aj vám.
Súťaž o najnovší smartfón pre seniorov od značky DORO
15.08.2018   0
Ak chcete potešiť svojich rodičov najnovším smartfónom Doro 8035, ktorý je šitý na mieru pre seniorov, zapojte sa do našej súťaže.
Prečo je pre dieťa dôležité vedieť si zaviazať šnúrky na topánkach
14.08.2018   0
Kedysi bolo ojedinelé dieťa, ktoré si v prvej triede nevedelo šnúrky zaviazať. Dnes je to v podstate naopak. Je takmer zázrakom, ak to prváci vedia. Nie je to ich chybou – tak ako veľa iných vecí v ich životoch ...
detské choroby
9 domácich liekov na bolesť bruška
15.08.2018   0
Bolesť bruška môže byť spôsobená úzkosťou, strachom, infekciou, refluxom, laktózovou intoleranciou či prejedením ... ako ju riešiť?
Zápal očných spojiviek u detí
13.08.2018   0
Pri konjunktivitíde sa dieťa stáva menej pohyblivé, neochotne vstúpi do denného svetla, čo mu spôsobuje bolesť očí. Často býva spočiatku zapálené len jedno oko a keď sa nezačne s liečbou, „nakazí“ sa aj druhé oko.
Obličky a vylučovacia sústava
08.08.2018   0
Prehľad vylučovacou sústavou a obličkami s názornými ilustráciami.
zvery
Zaujímavosti zo sveta koní – ktoré sú najväčšie a najmenšie?
09.08.2018   0
Ste milovníkom koní? Vysoké majestátne zvieratá, ktoré už na prvý pohľad vzbudzujú rešpekt. Majú však aj svojich mini a maxi príbuzných.
Pitný režim u mačky
07.08.2018   0
Je dostatočne hydratovaná? Koľko krát za deň má močiť? Ako prijmem svoju mačku, aby pila viac vody? Čo mám sledovať?
Príznaky, kedy navštíviť veterinárnu pohotovosť aj v noci
04.08.2018   0
Ak máte vážne obavy, neváhajte a napriek neskorej hodine navštívte zverolekára. V akútnych prípadoch je otvorená veterinárna pohotovosť.