ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Vaginálny relaxačný syndróm – laserové omladenie pošvových stien

 MUDr. Jakub Daniš, gynekológ   11.02.2018   0

Vaginálny relaxačný syndróm, alebo uvoľnenie pošvových stien je problémom najmä mladých žien po pôrode, ale veľké percento žien nim trpí s pribúdajúcimi rokmi, najmä v období perimenopauzy. Uvoľnené svalstvo, väzivá a fascie panvového dna sa podpisujú nielen pod zhoršenie intímneho partnerského života, ale aj zníženie sebavedomia a celkovo zhoršenia psychickej a fyzickej pohody. 

shutterstock

Čo je dôvodom vaginálneho relaxačného syndrómu

Hlavnou príčinou uvoľnenia pošvových stien (vaginálneho relaxačného syndrómu) je strata optimálnej štrukturálnej formy vagíny spojená s preťažením vaginálneho kanála počas pôrodu alebo prirodzeným starnutím. Na vzniku sa tak významne podieľa oslabenie panvového dna následkom pôrodov a gynekologických operácií, ale dôvodom môže byť aj obezita, namáhavá fyzická práca a v neposlednom rade aj genetická dispozícia každej ženy.

Kedy riešiť rejuvenizáciu

Vaginálna rejuvenizácia je riešením, ak máte problém s uvoľnením pošvových stien (tzv. vaginálny relaxačný syndróm), trpíte suchosťou pošvy (tzv. vaginálna atrofia), alebo tiež ľahkou alebo strednou formou inkontinencie moču. Vaginálna rejuvenizácia je však vhodná aj v prípade, ak máte estrogén – dependentnú formu karcinómu (endometriálny karcinóm alebo karcinóm prsníka) alebo pozitívnu rodinnú anamnézu pre uvedenú formu karcinómu.

Vek tu však nehrá žiadne limity, obmedzenie môže byť len medicínske. Hoci niektorí odporúčajú riešiť problém cvičením na posilnenie svalov panvového dna, táto metóda nemusí mať výraznejší a hlavne dlhodobejší efekt.

Invazívna, teda chirurgická liečba závisí od nálezu, zväčša si vyžiada hospitalizáciu, dlhú rekonvalescenciu a ojedinelé nie je ani riziko komplikácií. Súčasná moderná medicína však pozná bezpečné, bezbolestné a najmä vysokoúčinné laserové omladenie pošvy, ktoré sa robí fototermálnym zúžením vaginálneho kanála pomocou remodelácie kolagénu. 

Vyšetrenie a liečba

a/ Predpoklady ošetrenia

1.     Ošetrenie nemôžete podstúpiť počas menštruácie alebo gravidity a neodporúča sa ani počas laktácie.

2.     Na ošetrenie nie je potrebný výmenný lístok, treba sa však objednať.

3.     Rejuvenizácia vagíny si nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu pred samotným výkonom.

4.     Nevyhnutnosťou pred ošetrením je však predchádzajúce gynekologické vyšetrenie, ktoré vám potvrdí negatívny výsledok onkocytologického steruz krčka maternice (nie staršie ako 12 mesiacov) a negatívnu kultiváciu z pošvy a moču (nie staršiu ako 2 týždne).

b/ Ako ošetrenie prebieha

1.     Samotné ošetrenie trvá približne 20 minút v závislosti od realizovanej procedúry (IncotiLase, IntimaLase, RenovaLase).

2.     Rejuvenizácia vagíny je nebolestivý výkon, pri ktorom nie je potrebná žiadna anestézia.

3.     Na vaginálnu rejuvenizáciu sa používa YAG laser, pričom v súčasnosti je najnovším a najbezpečnejším laserom na trhu 2940nm Er:YAG laser so špeciálnym programom SMOOTH, ktorý je zameraný na oblasť genitálu.

4.     Do pošvy sa zavedie špeciálne gynekologické zrkadlo a následne laserový nástavec.

5.     Laserové lúče následne zahrievajú vrstvy sliznice, čím dochádza k okamžitému skráteniu kolagénových vlákien a naštartovaniu tvorby nových. V mieste ošetrenia pociťuje len krátkodobé teplo.

6.     Postup je bezbolestný, bez rezania, poškodenia sliznice, stehov či krvácania

c/ Rekonvalescencia a dodržanie pravidiel

Ošetrenie si nevyžaduje žiadnu hospitalizáciu. Vzhľadom na neinvazívny charakter môžete už bezprostredne po ošetrení odísť domov a vrátiť sa k bežnej dennej aktivite. Nie je potrebná žiadna práceneschopnosť, napriek tomu sa odporúča na 24 hodín po ošetrení vyhýbať sa nadmernej fyzickej aktivite a rovnako sa odporúča 7-dňová sexuálna abstinencia.

d/ Aké sú účinky liečby

Pôsobením laserových lúčov dochádza k fototermálnemu zúženiu vaginálneho kanála pomocou remodelácie prítomného kolagénu. Laserová rejuvenizácia sa zameriava nielen na vaginálne steny, ale aj na vchod do pošvy, tzv. introitus. K spevneniu dochádza teda po celej dĺžke pošvy vrátane introitu a predstavuje tak moderný spôsob neinvazívneho riešenia vaginálneho relaxačného syndrómu, vaginálnej atrofie a v neposlednom rade inkontinencie moču.

 Rejuvenizácia dokáže nielen bezbolestne a rýchlo zregenerovať vaginálnu sliznicu, ale rovnako je výhodou, že zvýši aj jej pružnosť a vlhkosť, ako aj imunitu voči vaginálnym infekciám. Liečba nespôsobuje žiadne poškodenia sliznice a nehrozia ani nežiaduce efekty či komplikácie.

Kto je oprávneným špecialistom na takéto ošetrenie

Zákrok môže realizovať len lekár so špeciálnym certifikátom na vykonávanie tohto laserového ošetrenia.

Aká je účinnosť liečby

Efekt vaginálnej rejuvenizácie sa plne rozvíja v priebehu jedného mesiaca po výkone, pričom výsledok sa dostaví už po 1 ošetrení. Na dosiahnutie optimálneho výsledku je vhodné, aby ste ošetrenie opakovali 2 až 3-krát v jednomesačných odstupoch, až do dosiahnutia maximálnej kolagénovej remodelačnej kapacity. Účinnosť metódy je 12-18 mesiacov v závislosti od individuálnych predpokladov.

Výhody liečby vaginálnym laserom

Tradičné chirurgické plastiky pošvy prinášajú aj riziká ako poškodenia močovej rúry, či močového mechúra, môžu spôsobiť bolesti pri pohlavnom styku a časté sú antibiotiká a obmedzovanie bežnej činnosti až na niekoľko týždňov. Vaginálny laser je šetrnejšia a podstatne efektívnejšia metóda. Výsledky sú vynikajúce bez ohľadu na vek.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod podľa Leboyera
23.02.2018   0
Pôrodník, ktorý ako prví obrátil svoju pozornosť k právam narodeného dieťaťa a kládol si otázku, či sa musí dieťa rodiť s maskou hrôzy, bolesti a strachu ...
Do pôrodnice to ledva stihla, porodila na chodbe
22.02.2018   1
Z pôrodnice ju poslali domov, kde jej nečakane odtiekla plodová voda. Jes si bola istá, že bude musieť porodiť dieťa doma.
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
babetko
Vyhrajte ryby na váš veľkonočný stôl
24.02.2018   0
Hráme o 3 balíky mrazených rýb najvyššej kvality od Radomy v hodnote 30 eur, ktoré vám privezú zamrznuté rovno domov.
Sú prežraté deti šťastné?
23.02.2018   0
Napríklad tie dve dievčatá. Letícia a Patrícia. Majú päť, sedem rokov a sú chorobne tučné. Je to problém, zďaleka nie estetický. Zapríčinila to ich mama.
Hra dieťaťa do jedného roka a vhodné hračky
23.02.2018   0
Hra u dojčaťa trvá len pár minút. Aké sú vhodné hry a hračky na začiatku obdobia - okrem kolotoča a hrkálky? O aké hračky rozšíriť repertoár do pol roka, o ktoré po pol roku? Akú úlohu medzi hračkami zastáva tzv. miláčik/maznáčik?
detské choroby
Meningitída
24.02.2018   0
Meningitídu môže spôsobiť veľa baktérií i vírusov, ktoré bežne sprevádzajú iné, nezávažné ochorenia. Ako sa prejavuje u malých detí a aké sú jej riziká?
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
zvery
Skalár
24.02.2018   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.