ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Vaginálny relaxačný syndróm – laserové omladenie pošvových stien

 MUDr. Jakub Daniš, gynekológ   11.02.2018   0

Vaginálny relaxačný syndróm, alebo uvoľnenie pošvových stien je problémom najmä mladých žien po pôrode, ale veľké percento žien nim trpí s pribúdajúcimi rokmi, najmä v období perimenopauzy. Uvoľnené svalstvo, väzivá a fascie panvového dna sa podpisujú nielen pod zhoršenie intímneho partnerského života, ale aj zníženie sebavedomia a celkovo zhoršenia psychickej a fyzickej pohody. 

shutterstock

Čo je dôvodom vaginálneho relaxačného syndrómu

Hlavnou príčinou uvoľnenia pošvových stien (vaginálneho relaxačného syndrómu) je strata optimálnej štrukturálnej formy vagíny spojená s preťažením vaginálneho kanála počas pôrodu alebo prirodzeným starnutím. Na vzniku sa tak významne podieľa oslabenie panvového dna následkom pôrodov a gynekologických operácií, ale dôvodom môže byť aj obezita, namáhavá fyzická práca a v neposlednom rade aj genetická dispozícia každej ženy.

Kedy riešiť rejuvenizáciu

Vaginálna rejuvenizácia je riešením, ak máte problém s uvoľnením pošvových stien (tzv. vaginálny relaxačný syndróm), trpíte suchosťou pošvy (tzv. vaginálna atrofia), alebo tiež ľahkou alebo strednou formou inkontinencie moču. Vaginálna rejuvenizácia je však vhodná aj v prípade, ak máte estrogén – dependentnú formu karcinómu (endometriálny karcinóm alebo karcinóm prsníka) alebo pozitívnu rodinnú anamnézu pre uvedenú formu karcinómu.

Vek tu však nehrá žiadne limity, obmedzenie môže byť len medicínske. Hoci niektorí odporúčajú riešiť problém cvičením na posilnenie svalov panvového dna, táto metóda nemusí mať výraznejší a hlavne dlhodobejší efekt.

Invazívna, teda chirurgická liečba závisí od nálezu, zväčša si vyžiada hospitalizáciu, dlhú rekonvalescenciu a ojedinelé nie je ani riziko komplikácií. Súčasná moderná medicína však pozná bezpečné, bezbolestné a najmä vysokoúčinné laserové omladenie pošvy, ktoré sa robí fototermálnym zúžením vaginálneho kanála pomocou remodelácie kolagénu. 

Vyšetrenie a liečba

a/ Predpoklady ošetrenia

1.     Ošetrenie nemôžete podstúpiť počas menštruácie alebo gravidity a neodporúča sa ani počas laktácie.

2.     Na ošetrenie nie je potrebný výmenný lístok, treba sa však objednať.

3.     Rejuvenizácia vagíny si nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu pred samotným výkonom.

4.     Nevyhnutnosťou pred ošetrením je však predchádzajúce gynekologické vyšetrenie, ktoré vám potvrdí negatívny výsledok onkocytologického steruz krčka maternice (nie staršie ako 12 mesiacov) a negatívnu kultiváciu z pošvy a moču (nie staršiu ako 2 týždne).

b/ Ako ošetrenie prebieha

1.     Samotné ošetrenie trvá približne 20 minút v závislosti od realizovanej procedúry (IncotiLase, IntimaLase, RenovaLase).

2.     Rejuvenizácia vagíny je nebolestivý výkon, pri ktorom nie je potrebná žiadna anestézia.

3.     Na vaginálnu rejuvenizáciu sa používa YAG laser, pričom v súčasnosti je najnovším a najbezpečnejším laserom na trhu 2940nm Er:YAG laser so špeciálnym programom SMOOTH, ktorý je zameraný na oblasť genitálu.

4.     Do pošvy sa zavedie špeciálne gynekologické zrkadlo a následne laserový nástavec.

5.     Laserové lúče následne zahrievajú vrstvy sliznice, čím dochádza k okamžitému skráteniu kolagénových vlákien a naštartovaniu tvorby nových. V mieste ošetrenia pociťuje len krátkodobé teplo.

6.     Postup je bezbolestný, bez rezania, poškodenia sliznice, stehov či krvácania

c/ Rekonvalescencia a dodržanie pravidiel

Ošetrenie si nevyžaduje žiadnu hospitalizáciu. Vzhľadom na neinvazívny charakter môžete už bezprostredne po ošetrení odísť domov a vrátiť sa k bežnej dennej aktivite. Nie je potrebná žiadna práceneschopnosť, napriek tomu sa odporúča na 24 hodín po ošetrení vyhýbať sa nadmernej fyzickej aktivite a rovnako sa odporúča 7-dňová sexuálna abstinencia.

d/ Aké sú účinky liečby

Pôsobením laserových lúčov dochádza k fototermálnemu zúženiu vaginálneho kanála pomocou remodelácie prítomného kolagénu. Laserová rejuvenizácia sa zameriava nielen na vaginálne steny, ale aj na vchod do pošvy, tzv. introitus. K spevneniu dochádza teda po celej dĺžke pošvy vrátane introitu a predstavuje tak moderný spôsob neinvazívneho riešenia vaginálneho relaxačného syndrómu, vaginálnej atrofie a v neposlednom rade inkontinencie moču.

 Rejuvenizácia dokáže nielen bezbolestne a rýchlo zregenerovať vaginálnu sliznicu, ale rovnako je výhodou, že zvýši aj jej pružnosť a vlhkosť, ako aj imunitu voči vaginálnym infekciám. Liečba nespôsobuje žiadne poškodenia sliznice a nehrozia ani nežiaduce efekty či komplikácie.

Kto je oprávneným špecialistom na takéto ošetrenie

Zákrok môže realizovať len lekár so špeciálnym certifikátom na vykonávanie tohto laserového ošetrenia.

Aká je účinnosť liečby

Efekt vaginálnej rejuvenizácie sa plne rozvíja v priebehu jedného mesiaca po výkone, pričom výsledok sa dostaví už po 1 ošetrení. Na dosiahnutie optimálneho výsledku je vhodné, aby ste ošetrenie opakovali 2 až 3-krát v jednomesačných odstupoch, až do dosiahnutia maximálnej kolagénovej remodelačnej kapacity. Účinnosť metódy je 12-18 mesiacov v závislosti od individuálnych predpokladov.

Výhody liečby vaginálnym laserom

Tradičné chirurgické plastiky pošvy prinášajú aj riziká ako poškodenia močovej rúry, či močového mechúra, môžu spôsobiť bolesti pri pohlavnom styku a časté sú antibiotiká a obmedzovanie bežnej činnosti až na niekoľko týždňov. Vaginálny laser je šetrnejšia a podstatne efektívnejšia metóda. Výsledky sú vynikajúce bez ohľadu na vek.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
7 vecí, ktoré tehotným lezú na nervy
21.05.2018   6
Je zopár omrviniek, drobností, ktoré tehotným ženám môžu udrieť na citlivejšiu tehotenskú strunku. Koniec koncov, v záplave tehotenských hormónov majú na to aj nárok.
Takto vyzerajú ženy po pôrode naozaj
20.05.2018   1
Možno to nepovieme nahlas, ale prijať svoje telo po pôrode nie je pre ženu vždy ľahké. Projekt 4th Trimester Bodies prichádza s myšlienkou oslavy ženského tela po pôrode, také aké naozaj je. Krásne, bez ohľadu na strie, žilky, ovisnutú kožu či iné telesné znaky.
Ako sa vypočíta dávka v nezamestnanosti po materskej?
16.05.2018   1
Častokrát sa stáva, že po dlhšie trvajúcich materských je pracovné miesto zrušené, aj situácie, keď sa pracovný pomer skončí.
babetko
Druhé dieťa zvyšuje matke sebavedomie
22.05.2018   0
Druhýkrát tehotná. Namiesto sĺz radosti, prvé, na čom pomyslela, bolo: zbohom, sloboda, tentokrát už na večné veky!
Keď dieťa nezoberú do škôlky
21.05.2018   0
Detí je veľa, materských škôl málo. Rodičia majú možnosť odvolať sa voči rozhodnutiu o neprijatí dieťaťa do materskej školy. Aký je postup?
Jahody
20.05.2018   0
Jahody obsahujú mangán a zinok, vitamíny C a E. Majú nízky obsah cukru, veľa vlákniny, preto sa doporučujú pri rôznych diétach. A čo tak nejaké recepty s jahodami?
detské choroby
Príliš čistá domácnosť deťom škodí
17.05.2018   0
Čľapkanie na potoku, stavanie bunkrov, kukurica pečená v pahrebe a konzumovaná tak, že vám uhlíky ešte vŕzgajú pod zubami ... Pre dnešné deti takmer nepredstaviteľné. Alebo pre ich rodičov?
Repelenty. Ako dopadli v testoch?
10.05.2018   0
Čo by ste pri výbere vhodného repelentu mali zohľadňovať? Test známeho českého časopisu ukázal, že klasické repelenty fungujú relatívne spoľahlivo, avšak rôzne dlhý čas. V teste účinnosti prepadol moderný náramok a mobilné aplikácie.
Najčastejšie problémy očí
07.05.2018   86
K najčastejším očným problémom patria tzv. refrakčné vady. Ide o poruchu v optickom systéme oka – problémy so správnym zaostrením oka na žiadaný cieľ.
zvery
Korytnačka. Vodná alebo suchozemská
20.05.2018   4
Ako si vybrať tú pravú? Pokiaľ si hľadáte domáceho miláčika na celý život, korytnačka môže byť pre vás ten pravý štvornohý kamarát, ktorý bude s vami v dobrom aj v zlom. Legendy o korytnačej dlhovekosti sa zakladajú na pravde.
Mačka je ochranca rodinky
18.05.2018   1
Ako sa vlastne mačka a človek dali dohromady? Ako vzniklo ich pradávne tisícročné priateľstvo? Dokáže naozaj mačka ochraňovať rodinu, v ktorej žije? Ako?
Čo robiť ak pes útočí...
07.05.2018   4
Náš strach je prvý signál, bojazlivý pohľad priamo do očí dáva psovi signál č. 2. A častokrát následnými podvedomými reakciami psa viac a viac provokujeme. Dôležité je sa snažiť útoku vyhnúť. A ako?