ZdravieZdravie

Tehotná nemusí ani fajčiť. Stačí, že dýcha obyčajný vzduch

 Kristína Kováčiková   05.04.2019   0

Keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na svojej internetovej stránke zverejnila zoznam 10 najväčších ohrození globálneho zdravia v roku 2019, znečistenie ovzdušia a klimatické zmeny sa ocitli na prvom mieste black listu.

Podľa WHO 9 z 10 ľudí dýcha znečistený vzduch každý deň.

Shutterstock

 

Čo oko nevidí, to srdce nebolí? Neplatí.

Krásna modrá obloha a výhľad na krajinu široko-ďaleko ešte nič nehovorí o kvalite ovzdušia okolo nás.

Voľným okom nevidíme jedy, ktoré vzduch obsahuje - nielen plyny, oxid uhličitý, ale aj drobné prachové častice, označované ako PM25, ktoré sú tenšie ako ľudský vlas, schopné prenikať hlboko do pľúc.

Preto nás málo znepokojuje, že si do tela každým nádychom privádzame mikroskopickú otravu, ktorá sa nám dostáva do dýchacieho a obehového systému, poškodzuje pľúca, srdce a mozog.

 

Na Slovensku dýchame znečistený vzduch

Podľa WHO znečistený vzduch zabíja na svete 7 miliónov ľudí ročne. Ľudia zomierajú predčasne na choroby ako rakovina, mozgová príhoda, ochorenie srdca a pľúc.

Okolo 90 % týchto úmrtí sa sústredí do krajín s nízkymi a strednými príjmami, s vysokým objemom emisií z priemyslu, dopravy a poľnohospodárstva.

Na Slovensku je podľa Martina Haluša, riaditeľa Inštitútu environmentálnej politiky, až pätina obyvateľov vystavená zvýšeným koncentráciám drobných prachových častíc PM2, čo je omnoho viac ako 13-percentný priemer v Európe. Problém máme aj s prízemným ozónom.

Deti majú menšie pľúca

Dýchanie špinavého vzduchu od raného veku môže mať dôsledky, ktoré ovplyvnia kvalitu nášho života na dlhé roky.

Podľa nedávno zverejneného prieskumu, ktorý uskutočnili v Londýne, majú deti, ktoré vyrastajú v silne znečistených uliciach hlavného mesta, menšiu kapacitu pľúc ako iné deti v oblastiach z menším znečistením, a to v priemere o 5 %.

Profesor Jonathan Grigg z Queen Mary University London, ktorý stojí za výskumom, tvrdí, že sú si absolútne istí, že znečistenie ovzdušia je spojené s respiračnými ochoreniami, ako je astma a tiež je späté s kardiovaskulárnymi ochoreniami – so srdcovými infarktmi a mozgovou príhodou.

Za päť rokov budú vedieť povedať viac, aký vplyv má znečistený vzduch na demenciu a obezitu.

Neochránime ani bábätká v brušku

Zvlášť znepokojujúca je štúdia z menovanej univerzity, ktorá skúma placenty. Vedci na nich našli čierne bodky, vyzerajúce podobne ako čiastočky znečistenia, ktoré sa nachádzajú v pľúcnych bunkách.

Akokoľvek sa tehotná matka usiluje o dôslednú životosprávu, nemôže ochrániť nenarodené dieťa pred vplyvom a následkami znečisteného ovzdušia. Znečistený vzduch je pre bábätko rovnako škodlivý, ako keby jeho matka počas tehotenstva fajčila.

Zatiaľ sa tvárime, že o nič nejde

Na Slovensku ovplyvňuje zlú kvalitu ovzdušia veľa vecí - kúrime priveľa tuhými či úplne nevhodnými palivami, spaľujeme uhlie na výrobu energie, svoje robia aj zápchy v mestách.

Zatiaľ sme sa veľmi nepohli s tzv. nízkoemisnými zónami, ktoré majú mnohé európske metropoly, ako Brusel, Paríž, Atény, Rím, Miláno, Lisabon, Madrid. V Londýne, Osle, Stuttgarte a iných mestách by mal čoskoro platiť absolútny zákaz vjazdu dieselov.

Nízkoemisné zóny majú pomôcť dostať z obcí staré automobily, ktoré produkujú veľké množstvo škodlivých látok. Slovenská legislatíva ich vznik umožňuje, ale nemáme žiadnu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?