Ruinujú nás účty od zubára, alebo iba radi preháňame ?

redakcia 0

V decembrovej ankete o zuboch nás zaujímalo, či patríte k tým, ktorých bolia viac zuby alebo účet od zubára. Povtipkovali sme aj o spotrebnom úvere na chrup.  K čomu všetkému ste sa nám priznali? Ankety sa zúčastnilo 512 respondentov. 

Nie sme posadnutí zubnou hygienou

Viac ako 20 % dospelých jedincov rezignovalo na pravidelné umývanie zubov ráno a večer. A takmer 40 % z našich respondentov si nezvládne čistiť zuby ani dve minúty.

Mechanickú zubnú kefku pritom používa 71 percent opýtaných. K priaznivcom elektrických sonických kefiek sa hlási 25 %. Zanedbateľné percento ostáva pri predchodkyniach, elektrických rotačných kefkách.

Práve sonické zubné kefky majú spravidla nastavený časovač na dve minúty a hrdia sa tým, že dokážu umyť zuby pri frekvencii viac ako 31 000 sterov za minútu, čo pri mechanickej zubnej kefke nenacvičíte ani za štvrť hodiny. Ak je pre vás výzvou vydržať pri zuboch aspoň dve minúty, stojí to za úvahu.

Dentálna hygiena a prehliadky

Ak to porovnávame s deťmi, pri ktorých až 66 % nepozná ústnu vodu, zubnú niť, či medzizubné kefky, pri dospelých platí opačné číslo – viac ako 70 % respondentov používa v rámci dentálnej hygieny aj niečo iné ako len manévre zubnou kefkou.

Na preventívne prehliadky zabúda 20 % opýtaných.

Šesťdesiat percent respondentov nemá za dôležitú prioritu v živote termín na dentálnu hygienu ani raz za rok.

No viac ako 30 % dospelých musí aspoň raz sadnúť do zubárskeho kresla kvôli akútnej bolesti zubu a 12 % sa priznalo, že bolesť bola tak neznesiteľná, že museli navštíviť zubnú pohotovosť počas víkendov alebo sviatkov.

Zuby sú už raz také: nepýtajú sa, kedy sa nám to hodí. Len nám vystavia účet za dni, kedy sme sa so zubnou hygienou nešli až tak pretrhnúť a pripomenú nám, ako funguje kauzalita, príčina a následok.  

A koľko nás bolesti stoja?

Keď už sme pri účtoch, môžeme premostiť na bolesti peňaženky. 67 percent opýtaných si vybralo zubára, ktorý nemá zmluvu so zdravotnou poisťovňou. A 94 % vie, že preukaz poistenca je prakticky nepoužiteľný, pretože nestačí pokryť všetky náklady.

Toto nie je dobrá správa najmä pre tých skoro 20 % respondentov, ktorí si u zubára podávajú kľučky a do kresla sa usadia aspoň 5 x za rok. Viac ako tretina opýtaných má však len jeden dohodnutý termín, takže to peňaženka nepocíti dramaticky.

Pobyt v zubárskom kresle a cena

Pri jednorazovej návšteve zubára zaplatia naši respondenti najčastejšie od 25 do 50 eur (41 %).

Potom buď patríte k šťastnejším 17 %, ktorí nechajú u zubára maximálne 25 eur, alebo ste menej šťastnejších 17 %, ktorí vytiahnu z peňaženky na jedenkrát od 75 do 100 eur.

Jedenásť percent opýtaných vie, že si má pripraviť minimálne stovku, resp. 125 eur.

Máme víťazov aj v kategóriách až do 500 eur, no väčšina to finančne u zubára vždy prežije.

Konečný účet za rok

Dohromady za celoročnú starostlivosť o zuby zaplatí 20 % respondentov 100 eur. No nájde sa 11 percent, ktorí nechali dokopy za všetky návštevy u zubára 750 eur.   

Nasledovné rozmanité čísla ako odpoveď na otázku, koľko ste najviac zaplatili u zubára za posledný rok, hovoria o pestrosti v živote – niekto mal lepší rok a menej bolestný pre zuby, aj peňaženku, niekto horší. Nikdy nevieme, čo práve tento rok prinesie nám a do akej kategórie sa zaradíme.

25 eur

7%

50 eur

11%

75 eur

9%

100 eur

18%

150 eur

7%

200 eur

7%

250 eur

7%

350 eur

7%

500 eur

7%

750 eur

11%

1000 eur

2%

1500 eur

4%

2500 eur

2%

5000 eur

2%

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár