ZdravieZdravie

Psychosomatika. Človek plný nepríjemne prežívaných pocitov je často chorý

 Mgr. Kamil Bartko   16.03.2023   0

Čo prežívaš, môže sa prejaviť na tvojom tele. V našom tele rezonujú aj bežné stresové situácie. Bežne mávam kŕče v žalúdku a sme bledí pred nejakou skúškou. A to je ešte nič. Bolesti chrbtice, hlavy, závrate, búšenie srdca, vysoký tlak či hnačkovanie pri dlhšom strese je bežné hádam u každého. Poznám aj ľudí, ktorí vážne ochoreli (nehybnosť a ochrnutie, schizofrénia, epileptické záchvaty, omdlievanie, trasenie rúk ....) a príčina je neznáma. Lekári mnohokrát vidia len symptómy, ale príčinu nie. A v takomto prípade nevedia ani použiť správnu liečbu. Uchyľujú sa k tlmeniu bolesti a stabilizácii stavu.

Človek, ktorý sa uchýli k potláčaniu pocitov sa neskôr stane obeťou množstva telesných problémov a chorôb, ktoré sú vyvolané psychosomatickými stavmi.

foto: shutterstock

 

Prepojenie myšlienok, emócii a tela sa nazýva psychosomatická sieť. 80% fyzických, emočných a duševných zdravotných problémov v dnešnej dobe môže byť priamym dôsledkom našich myšlienkových procesov.

Prečo? Pozrieme sa na fyziológiu pocitov: Keď o niečom premýšľame, naše myšlienky tvoria súvisiace pocity a tie aktivujú postoj tela. Nasledujú postoju zodpovedajúce slová a skutky.

  • myšlienky - pocity - postoj - slová - skutky

Emócie sa tvoria a ukladajú v hlave v teliesku - amygdale - je to párové teliesko mandľového tvaru a je v ľavej aj v pravej časti mozgu. Predpokladáme, že aj tu je rozdiel medzi mužom a ženou v množstve prepojení. Žena ich má viac, preto pocity prežíva intenzívnejšie.
Amygdala je nazývaná aj knižnicou emócií. Podľa typu emócii, sa z nej vylučujú chemické látky- neurotransmitery. Je ich niekoľko desiatok typov, vyplavujú sa z mozgu do celého tela, a dostanú sa ku každej bunke v tele. Neurotransmiterov negatívnych emócii je asi 30 a spúšťajú v tele približne 1400 reakcii.
Keď sa takýto chemický signál negatívneho pocitu dostane napr. k imunitnej bunke ochromí ju a urobí ju nefunkčnou. Preto človek plný nepríjemne prežívaných pocitov - strachu, hnevu, neodpustenia, a iné. - je často chorý na tele ale aj na duši.

Naopak - zdravé myšlienky uvoľňujú chemikálie "príjemných pocitov" tie nás robia pokojnými, podporujú proces uzdravovania tela a duše.


Ľudia urobia všetko preto, aby sa tá bolesť nezväčšovala. Možno by stálo za to, aby pracovali na zlepšení kvality svojho života. Na tejto ceste vie byť nápomocná psychoterapia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, vzťahové problémy, terapiu panických záchvatov a stavy úzkosti, traumy, depresie, psychosomatické problémy a i. Je autorom množstva článkov o vzťahoch na rodinka.sk. VIac o jeho terapiách na stránke Psychoterapeutickaporadna.sk

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.