ZdravieZdravie

Psychické problémy žien po pôrode

 Mária Kopčíková, Hana Celušáková   13.10.2014   8

Pôrod, narodenie dieťaťa a obdobie krátko po ňom je zvyčajne pre ženu veľký zaberák. Nová skúsenosť , hocako radostná, prináša so sebou zvyčajne aj stres, neistotu a obavy.

Ako zvládnem starostlivosť o dieťa? Aká budem mama? Ako mi pôjde dojčenie?

 

Nie je toho veľa, čo od seba chceme?

V posledných rokoch sa mení spoločenský i mediálny obraz MAMY. Mala by byť „dokonalá“. Na fórach a pieskoviskách hráme olympiádu, čo sa komu v akom veku podarilo, ako ktoré dieťa priberá, chodí, rozpráva, počíta. Matka by mala postihnúť veľa oblastí – cez výživu, výchovu, aktívne zamestnávanie dieťaťa a jeho rozvíjanie, cvičenie ...

Jedna vec je, čo si na seba naložíme sami, druhá, čo si na seba naložiť necháme. Od okolia, v ktorom žijeme, od najbližších rodinných príslušníkov, od lekára, od „kolegýň“ z mojej obľúbenej diskusnej skupiny.  Uznávam, že nie vždy musí byť jednoduché odolať a nezačať zneisťovať samu seba, či som sa naozaj správne rozhodla, či som naozaj dobre urobila – keď ten či onen človek hovorí niečo úplne iné. Myslím, že by sme si mali dať hlavne čas, najmä u prvorodičiek proste tá rodičovská kompetencia musí prísť postupne. Sami zistíte, ktoré veci sa vám osvedčili, ktoré nie a po čase budete pokojnejší.

Nuž ale aby sme sa vrátili k téme vyplývajúcej z názvu článku. Veľa žien sa po pôrode cíti unavených, smutných, bezradných a o svojich pocitoch nehovoria. Možno z pocitu hanby, možno z obáv z odmietnutia pomoci („Čo riešiš, ja som štyri deti vychovala, na pole som chodila, a ty máš problém obstarať jedno decko!“). A niektoré naozaj nevedia, ako ďalej. Napriek tomu, že toto obdobie môže byť psychicky veľmi náročné, je chybou pokiaľ ho ženy označujú zľudovenými pojmami – laktačná psychóza, „mala dom depku“, „udrelo jej mlieko do hlavy“ ...

Dojmy a pojmy – baby blues, depresia, psychóza

Spektrum psychických problémov, ktoré sa môžu objaviť po pôrode, je pomerne široké. Do diagnostiky a liečby majú dosť čo hovoriť psychiatri i psychológovia. Poďme sa pozrieť, ako sa jednotlivé problémy definujú, aké sú ich príznaky – a nazývajme veci správnymi menami. Od toho sa odvíja i pomoc, ktorú si v prípade potreby vieme zabezpečiť.

Baby blues

 • porucha nálady po pôrode, objaví sa u  50% až 80% nových matiek. Najčastejšie sa rozvíja na 3. – 4. deň po pôrode a trvá približne prvých 10 – 14 dní. Často sa objaví v súvislosti s nespokojnosťou s priebehom pôrodu, vyčerpaním a problémami pri dojčení.

Príznaky: plačlivosť, emocionálna labilita, úzkosť, nespavosť, vyčerpanie, podráždenosť a hnev, smútok, výbušnosť.

Baby blues si nevyžaduje žiadnu liečbu liekmi!  Žena potrebuje dostatok podpory a pomoci, tak v pôrodnici, ako neskôr v domácom prostredí.  

Popôrodná depresia

 • závažná porucha nálady, ktorú prežíva po pôrode asi  8% až 15% matiek. Zaznamenávame ju obvykle v prvom mesiaci po pôrode, ale môže sa objaviť kedykoľvek počas prvého roka života dieťaťa. Bez liečby môže pretrvávať niekoľko týždňov až mesiacov a vážne znižuje kvalitu života matky, jej rodiny a negatívny dosah má aj na vývoj dieťaťa.  Preto je veľmi dôležitá prevencia, ale aj včasná diagnostika a intervencia.

Príznaky :

 • pocit smútku, prázdnoty, emocionálna otupenosť alebo častý plač,
 • pocity bezmoci a beznádeje, podráždenosť alebo zlosť,
 • sebaobviňovanie a pocit viny, úzkosť
 • silný pocit zlyhania a nedostatočnosti: neschopnosti postarať sa o dieťa,
 • katastrofické obavy z budúcnosti,
 • nechutenstvo, alebo naopak prejedanie sa,
 • prevládajúce pocity vyčerpania, únavy, poruchy spánku,
 • sklon k sociálnej izolácii (tendencia odpútať sa od vzťahov s rodinou, priateľmi),
 • strata predchádzajúcich záujmov, ktoré dovtedy žena robila rada,
 • intenzívne obavy a strach o dieťa, alebo nezáujem o dieťa.

 

 

Psychóza  

 • veľmi zriedkavá psychická porucha, rozvíja sa asi u  0,1-0,2 % nových matiek.  Nástup ochorenia býva búrlivý, najčastejšie behom prvých 48 – 72 hodín.  

Príznaky:

 • nepokoj, podráždenosť,
 • zhoršená kvalita spánku a nespavosť,
 • dezorganizácia (zmätenosť) správania,
 • bludné vnímanie, halucinácie (počutie hlasov alebo videnie vecí, ktoré nie sú skutočné, väčšinou kritizujúcich jej konanie),
 • strata kontaktu s realitou, bludné myšlienky (napr. dieťa je podvrhnuté, vymenili ho v pôrodnici),
 • afektívne symptómy – prudké záchvaty hnevu, prípadne smiechu,
 • hrozba impulzívneho agresívneho konania, namiereného voči sebe, či okoliu.

Psychóza nemusí mať len depresívne ladenie, zriedkavejšie sa objavujú aj manické príznaky, napr.: nadnesená nálada, podráždenosť, nárast energie, aktivity, zvýšená sociabilita, znížená potreba spánku, znížená pozornosť, zvýšené sebahodnotenie, zvýšená hovornosť , bludy, halucinácie.

Liečba psychických problémov

Liečba  popôrodných psychických problémov  je rôzna - vzhľadom na samotný problém, ktorý treba riešiť.  Ako sme spomenuli, úplne normálne „baby blues“ nepotrebuje liečbu žiadnu, postačí len úprava režimu a pomoc zo strany najbližších.

To, čo sa u nás veľmi často mylne zamieňa je popôrodná depresia a psychóza (často krát označovaná ako laktačná – podľa psychiatrov nemá s laktáciou ako takou nič spoločné, iba sa zvyčajne objavuje „v období laktácie“). Sú to dve úplne rozdielne kategórie problémov a príznakov, je preto vhodné nepoužívať tieto spojenia, pokiaľ naozaj nie sú namieste.

Liečba depresie vo veľkej väčšine prípadov môže byť ambulantná, nevyžaduje si hospitalizáciu ženy. Na prvom mieste je už spomenutá úprava režimu a výraznou pomocou môže byť psychoterapia. Je veľmi potrebné využiť psychoterapiu ako alternatívu medikamentóznej liečby, najmä ak žena dojčí a chce v dojčení pokračovať. Pokiaľ depresívne obdobie trvá dlhšie, možno bude vhodné zvoliť aj farmakologickú liečbu, najmä antidepresívami. Medzi najčastejšie používané typy liekov patria „selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu“ (SSRI) - sú to lieky, ktoré ovplyvňujú hladinu serotonínu v mozgu. Majú vysokú účinnosť a udáva sa aj ich bezpečnosť v súvislosti s dojčením. 

Liečba psychózy takmer vždy vyžaduje hospitalizáciu (hlavne pre riziko samovraždy a rozšírenej samovraždy) a liečbu psychofarmakami.

Je to ochorenie, kedy si žena, z podstaty choroby, neuvedomuje, že jej psychický stav je už chorobou. Riešenie takého stavu u ženy obvykle iniciujú rodinní príslušníci. Liekmi prvej voľby sú antipsychotiká  alebo stabilizátory nálady (lítium). Pri liečbe lítiom je dojčenie kontraindikované. Lítium sa vylučuje do mlieka vo vysokých koncentráciách a môže u dojčaťa spôsobiť závažnú toxicitu.  

Spracované s použitím: pediatrics.aappublications.org, emedicine.medscape.com, breastfeeding-problems.com, bfmed.wordpress.com,

foto: isifa.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku
Milena napísané 13.10.2014 12:23

Kokos, ja uz som sice davno rodila, ale take blues mam, ze az

Maria napísané 01.11.2012 01:04

mam dcerku,ktora ma taketo prejavy po cisarskom.dakujem za rady,dufam ze to zvladne.

Bella napísané 26.05.2012 19:13

Moje baby blues po druhom, nádhernom pôrode, ktorý som prežila s manželom, mi spôsobili svokrovci ešte počas nášho pobytu v nemocnici. Po dvojhodinovej(!!!) návšteve v nemocnici sa nasáčkovali k nám domov a tlačili manželovi nezmysli do hlavy o tom, akí sme neschopní vychovávať dieťa, nemáme dosť peňazí, nevieme čo je zodpovednosť a určite to nezvládneme.. Pritom sme mali vyše 30 rokov a vtedy sme už dva roky spolu vychovávali môjho syna. Pred dvanástimi rokmi som sa liečila na panickú chorobu, ktorú som po troch rokoch úspešne zvládla a odvtedy žiadne príznaky som nemala. Poviem vám, že stav medzi 48 - 72 hodinami po pôrode bol jedným z mojich najhorších zážitkov v živote a nikomu neprajem.Panická choroba bola proti tomu malina. Kebyže vtedy ma manžel nemôže prísť navštíviť, asi by som aj zošalela.. Ale chváľa Bohu, zvládli sme to..

luba napísané 25.05.2012 08:35

no veru, bolo to tazke obdobie, ale ja som si prave tiez oddychla len vtedy, ked som dojcila. to bol cas, kedy ma nitko nesmel vyrusovat, manzel zobral starsieho syna vonku alebo sa s nim hral vedla, pripadne ak nebol doma tak starsi vedel ze teraz sa musi potichucky hrat - pri nas, ale bez vyrusovania. a to bol cas ked som si s malickym lahla a uvolnila telo aj mysel, uplbne vypla a sustredila sa len ta pohodu a dojcenie...

bubu napísané 23.05.2012 21:49

ja mam presne taku istu skusenost a nerobim reklamu umelemu mlieku! prvych 5 mesiacov zivota mojho syna bolo hrozne tazkych, prvy mesiac bol peklom v mojom zivota vdaka dojceniu! maly byval stla ehladny, mlieka bolo malo a skusila som vsetko a minula kopec penazi. laktacne poradkyne sa ho.no osvedcili, kazdy ma stale nutil kojit a ked som prestala lebo mlieko uz nebolo ziadne, straaasne sa mi ulavilo, som teraz stastna matka a mam stastneho zdraveho syna

Mária, redakcia napísané 24.05.2012 09:55

Bubu, prepáč, ale napísať, že to bolo najhorších 5 mesiacov kvôli dojčeniu, mi príde dosť drsné. Najmä ked si to prečítajú zeny, ktoré dieťa práve priviedli na svet alebo ho este len čakajú.

Rozumiem, že to tak môžeš vnímať, že si zrejme prežila náročné obdobie, ale myslím, že k takémuto stavu u žien vedú skôr iné veci, než dojčenie samotné - únava, vyčerpanie, lebo im nemá kto pomôcť, nedôvera v seba, v to ako sa starám o dieťa, nedostatok podpory - čo len slovnej zo strany najbližších ... a to všetko sa potom samozrejme odrazí aj na prežívaní dojčenia samotného.

Deti často plačú nie z hladu, majú na to 1000 iných dôvodov - o ktorých žiaľ čerstvej matke nikto nepovie, nepomôže jej dieťa upokojiť inak. A tak sa dostáva do bludného kruhu skresleného vnímania celej situácie. Úmera dieťa plače = nutne musí byť hladné NEPLATÍ.

Este mi nedá - poznámka k laktacným proadkyniam. Sama sa poradenstvu venujem, no naša intervencia je len jedna časť celej práce pri riešení problémov s dojcenim. Ja od mamky po hodine - dvoch odidem a ona je tam s dietatom dalsich 22 hodin. Vela veci si musi osvojit a zvnutornit ona sama. A k tomu potrebuje spominanu pomoc od rodiny. Vela veci musi pochopi. Ja sa mozem snazit jej pomoct, objasnit a ukazat niektore veci, ale ona sama v nich musi pokracovat aj nadalej. Co ja zase vnimam niekedy ako problem - to, aby mama vydrzala.

Zelam vam vsetkym pokojne chvile s detickami.

hanah napísané 09.05.2012 13:36

Hm, modrofuzik, takto to znie ako reklama na umele mlieko. Mna v podobnej situacii drzalo nad hladinou rpave dojcenie. Jediny kludny cas na primojkanie si mensieho babatka.

modrofuzik11 napísané 30.04.2012 09:41

ked sa kubko narodil, sara mala rok aj 9 mesiacov. poviem vam, bol to strasny zaber. malo som spala, stale som sa starala o dve este nesamostatne deti. unava sa prejavovalo zhorsenim mojich nalad. kazde rano som sa musela nutit zobudit sa po par hodinach spanku do optimistickej nalady. bolo to najtazsie obdobie v mojom zivote. vsetko sa zlepsilo, ked som prestala kojit. uz je zase dobre a deti si uzivamsmile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?