ZdravieZdravie

Problémy s močením po pôrode (hyperaktívny močový mechúr)

 Lucia Lelovská   18.06.2021   0

Pôrod mení váš život nezmerateľnými spôsobmi a väčšina z nich je k lepšiemu. Existujú však niektoré nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyvinúť po pôrode, vrátane problémov s inkontinenciou.

Ak patríte medzi ženy, ktoré po tehotenstve bojujú s močovou inkontinenciou z dôvodu hyperaktívneho močového mechúra, mali by ste vedieť dve veci :

1. nie ste v tom samé a 

2. tento problém je riešiteľný.

inkontinecia
Shutterstock

 

Tehotenstvo a hyperaktívny močový mechúr

Počas tehotenstva sa u vás mohli vyskytnúť menšie problémy s inkontinenciou, ktoré sú opodstatnené vzhľadom na to, že vaše rastúce dieťa vyvíjalo väčší tlak na vaše močové cesty, konkrétne na močový mechúr.

V mnohých prípadoch sa tieto problémy s inkontinenciou vyriešia krátko po pôrode, mnohým ženám však ostáva syndróm hyperaktívneho močového mechúra.

Minimálne 40% žien trpí na hyperaktívny močový mechúr v dôsledku tehotenstva a pôrodu.

Pri tehotenstve a pôrode sa môžu svaly panvového dna (svaly a tkanivá podporujúce orgány v podbrušku) natiahnuť a ochabnúť. To môže spôsobiť, že sa močový mechúr prepadne z normálnej polohy.

Shutterstock

 

Príznak hyperaktívneho močového mechúra

  • urgencia – Naliehavá a neodkladná potreba močenia, ktorá sa nedá ovládať. 
  • polakizúria – Močenie viac ako osemkrát za deň.
  • noktúria – Močenie viac ako 1-krát v noci. Budenie sa na urgentnú potrebu močenia.
  • urgentná inkontinencia – Nechcený únik moču predtým, ako sa dostanete na toaletu.

Čo spôsobuje hyperaktívny močový mechúr

  • Nervové poškodenie močového mechúra
  • Pohyb močovej trubice a močového mechúra
Shutterstock

 

Riešenie hyperaktívneho mechúra

Hyperaktívny močový mechúr vie žene riadne strpčovať život, avšak dobrou správou je, že je liečiteľný.

Prvým krokom je úprava životosprávy, to znamená obmedzenie takých jedál a nápojov, ktoré pôsobia dráždivo na močový mechúr.

  • Korenisté jedlá nie sú dobré ani pre váš močový mechúr, ani pre vaše bábätko (ak dojčíte).
  • Zároveň by ste mali vysadiť kofeínové nápoje ako káva, čaj alebo kola. V prípade, že sa neviete zbaviť čaju, odporúčame ovocné čaje (napríklad brusnicový), nie zelený ani čierny čaj.

Nezabúdajte udržiavať správny pitný režim. Je dôležité vypiť aspoň 1,5 – 2,5 litra tekutín denne (záleží od váhy jedinca). Nesmiete ostať dehydratované.

Každý deň si vložte do svojho plánu 10 minút na cvičenie panvového dna. Vhodné sú napríklad kegelove cviky, ktoré sú jednoduché a nenáročné. Vďaka nim si posilníte svalstvo panvového dna, čo vám pomôže ovládať váš močový mechúr.

V prípade, že príznaky neprestávajú nasleduje medikamentózna liečba. Odporúča sa návšteva urológa alebo urogynekológa, ktorý nastaví liečbu v kombinácii s behaviorálnym tréningom (cvičenie panvového dna a močového mechúra).

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
31.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Tejto dáme postihnuté dieťa
01.08.2021   2
Ako sa vyberajú matky pre postihnuté deti? „Nechcem aby bola príliš trpezlivá, inak sa utopí v sebaľútosti a bolesti. Až sa spamätá z tej rany a zármutku, určite to zvládne.“
Materská je nuda. Život začína zasa až po nej.
31.07.2021   21
Materská. Je to neskutočná odrhovačka. Nič za tebou nie je vidieť. Každý deň stále len to isté. Navariť, upratať, prezliecť, obliecť, prebaliť, okúpať, pohrabať sa v pieskovisku. Som z toho unavená. Nič po mne nezostáva.
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?