ZdravieZdravie

Poznáte rozdiel medzi menštruačnými a urologickými vložkami?

 Ivana Šureková   08.04.2014   1

Klasické menštruačné vložky patria k pravidelnej intímnej hygiene každej dospelej ženy. Menej známe sú inkontinečné vložky, ktoré sa používajú pri mimovoľnom úniku moču. Táto situácia je pritom oveľa bežnejšia, ako sa nazdávame.

Problémy s inkontinenciou

Hoci si inkontinenciu spájame skôr s vyšším vekom, oslabenie močového mechúra môže postihnúť aj mladšieho človeka. Inkontinencia je dvakrát bežnejšia u žien než u mužov, keď ňou trpí až jedna štvrtina žien.

Inkontinenčné vložky sa používajú skôr pri ľahších až stredných formách úniku moču a to najmä u žien. Najmenšie z nich sa svojim tvarom podobajú menštruačným vložkám. Väčšie typy majú anatomický tvar a dokážu absorbovať väčšie množstvo. Fixujú sa o bielizeň samolepiacim pásikom či fixačnými nohavičkami.

Inkontinenčné vs klasické vložky

Rozdiel medzi inkontinenkčnými (urologickými) a klasickými vložkami je evidentný. Výrazná odlišnosť sa prejaví najmä pri savosti vložiek, keď tie klasické, menštruačné sa musia počas inkontinencie často vymieňať. Avšak savosť urologických vložiek je až štyrikrát vyššia a umožňuje zachovať si sviežosť počas viacerých hodín.

Klasické vložky taktiež neposkytujú počas inkontinencie ochranu pred nepríjemným zápachom, čo sa isto môže prejaviť na sebadôvere každej ženy.  Napr. urologické vložky od spoločnosti Bella majú však špeciálnu vlastnosť Odour Stop, ktorá zabraňuje vzniku nepríjemného zápachu.

Pri klasických vložkách existuje riziko, že sa vyskytne podráždenie vzhľadom na stály kontakt s vlhkosťou. Avšak urologické vložky majú vonkajšiu vrstvu, ktorá prepúšťa vzduch a tým dovoľuje pokožke dýchať. Niektoré značky majú taktiež vlastnosť Latex free, vďaka ktorej je minimalizované riziko výskytu alergických reakcií.

Pre sebaistotu ženy je dôležitý pocit sucha, ktorý ovplyvňuje najmä rýchlosť vstrebávania vlhkosti. Pri menštruačných vložkách je prvé vstrebanie síce rýchle, ale vlhkosť sa pri tlaku vracia. Povrch tak môže zostať nepríjemne vlhký. Urologické vložky však rozložia vlhkosť na celé savé jadro vďaka vláknine EDS, ktorá vlhkosť rozvádza rovnomerne.

Urologické vložky sa taktiež po zvlhčení prispôsobia tvaru tela, kým na klasických vložkách sa môžu vytvárať hrudky. Taktiež vás vďaka hydrofóbnym volánikom chránia proti bočnému vytekaniu. Vďaka širokému lepiacemu pásiku umožňuje bezpečné upevnenie na bielizeň.

Posledná výhoda urologických vložiek je čisto prozaická. Kým cenu menštruačných vložiek si musíte v drogérii či lekárni uhradiť v plnej hodnote, inkontinenčné vložky vám z veľkej časti hradí zdravotná poisťovňa.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
galina napísané 08.04.2014 08:09

Ja som si neni istá. Teoreticky to môze byt ako dosledok posledného pordou pred dvoma rokmi. Ale prakticky - mávam vlhké nohavicky, ale vobec som si neni istá , či som proste len spotená, alebo mi uniká moč. AKo na to prídem? dakujem za radu

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?