ZdravieZdravie

Pokožka spálená od slnka – ako ju liečiť

 Mária Kopčíková   20.07.2015   3

Keď sa naša pokožka spáli, tak si to zapamätá na celý život. Dôsledky spálenia pokožky sa môžu prejaviť aj o niekoľko rokov.

Patria medzi ne napr. vznik melanómov (zhubných nádorov kože) alebo tzv. fotoaeging – predčasné starnutie kože spojené s nadmerným vznikom pigmentových škvŕn.

 

Ideálne je pokožku nespáliť

Lekári upozorňujú, že je vhodné poznať svoj fototyp, ako aj fototyp dieťaťa, aby ste následne použitím vhodných prostriedkov „pred slnením“, ako aj rozumnou dĺžkou pobytu na slnku spáleniu pokožky predišli.

Základné zásady hovoria o tom, že:

  • pokožku na slnenie treba pripravovať postupne, pobyt na slnku dávkovať po minútových úsekoch, nie sa rovno na lehátku opaľovať tri hodiny ...,
  • pokožku ošetriť vhodným prípravkom ešte doma, nie až vonku na slnku,
  • v čase medzi 11:00 – 15:00 sa priamemu slnku nevystavovať,
  • dodržiavať pravidelný pitný režim – aspoň pohár vody každú hodinu. Ak zabudnete dopĺňať tekutiny a potom sa naraz napijete veľa, vaše telo tým nedostane potrebnú dávku hydratácie. Nestihne totiž toľko tekutín naraz spracovať.

Prvá pomoc na spálenú pokožku, aby nebolela

Príznaky „spálenia“ sa nedajú ignorovať. Červená koža, ktorá je horúca, páli a svrbí. 

Ako úplne prvá pomoc sa odporúča chladivá sprcha – nie úplne ľadová, skorej mierne vlažná a postupne vodu treba schladzovať na – pre konkrétnu osobu – únosnú mieru.

Následne pokožku neutierajte uterákom, ak, tak len veľmi veľmi jemne akoby „capkajte“ s uterákom. Alebo si radšej ľahnite na čistú plachtu a nechajte pokožku uschnúť. 

Ak sa objaví teplota, podajte lieky na jej zníženie.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
nin napísané 14.07.2017 07:51

jogurt nie je zly ale detom to príiš nevonia myslím, že pre tie je lepší panthenol s vitamínmi určený pre deti od notina

Lenka napísané 23.08.2016 07:43

Cez leto je super natierať pokožku olejom z malinových jadier

Vaše meno napísané 23.07.2015 22:35

No tak to fakt vďaka za taketo rady.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?