ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieZdravie

Pokožka spálená od slnka – ako ju liečiť

 Mária Kopčíková   20.07.2015   3

Keď sa naša pokožka spáli, tak si to zapamätá na celý život. Dôsledky spálenia pokožky sa môžu prejaviť aj o niekoľko rokov.

Patria medzi ne napr. vznik melanómov (zhubných nádorov kože) alebo tzv. fotoaeging – predčasné starnutie kože spojené s nadmerným vznikom pigmentových škvŕn.

 

Ideálne je pokožku nespáliť

Lekári upozorňujú, že je vhodné poznať svoj fototyp, ako aj fototyp dieťaťa, aby ste následne použitím vhodných prostriedkov „pred slnením“, ako aj rozumnou dĺžkou pobytu na slnku spáleniu pokožky predišli.

Základné zásady hovoria o tom, že:

  • pokožku na slnenie treba pripravovať postupne, pobyt na slnku dávkovať po minútových úsekoch, nie sa rovno na lehátku opaľovať tri hodiny ...,
  • pokožku ošetriť vhodným prípravkom ešte doma, nie až vonku na slnku,
  • v čase medzi 11:00 – 15:00 sa priamemu slnku nevystavovať,
  • dodržiavať pravidelný pitný režim – aspoň pohár vody každú hodinu. Ak zabudnete dopĺňať tekutiny a potom sa naraz napijete veľa, vaše telo tým nedostane potrebnú dávku hydratácie. Nestihne totiž toľko tekutín naraz spracovať.

Prvá pomoc na spálenú pokožku, aby nebolela

Príznaky „spálenia“ sa nedajú ignorovať. Červená koža, ktorá je horúca, páli a svrbí. 

Ako úplne prvá pomoc sa odporúča chladivá sprcha – nie úplne ľadová, skorej mierne vlažná a postupne vodu treba schladzovať na – pre konkrétnu osobu – únosnú mieru.

Následne pokožku neutierajte uterákom, ak, tak len veľmi veľmi jemne akoby „capkajte“ s uterákom. Alebo si radšej ľahnite na čistú plachtu a nechajte pokožku uschnúť. 

Ak sa objaví teplota, podajte lieky na jej zníženie.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
nin napísané 14.07.2017 07:51

jogurt nie je zly ale detom to príiš nevonia myslím, že pre tie je lepší panthenol s vitamínmi určený pre deti od notina

Lenka napísané 23.08.2016 07:43

Cez leto je super natierať pokožku olejom z malinových jadier

Vaše meno napísané 23.07.2015 22:35

No tak to fakt vďaka za taketo rady.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?