ZdravieZdravie

Pokožka spálená od slnka – ako ju liečiť

 Mária Kopčíková   20.07.2015   3

Keď sa naša pokožka spáli, tak si to zapamätá na celý život. Dôsledky spálenia pokožky sa môžu prejaviť aj o niekoľko rokov.

Patria medzi ne napr. vznik melanómov (zhubných nádorov kože) alebo tzv. fotoaeging – predčasné starnutie kože spojené s nadmerným vznikom pigmentových škvŕn.

 

Ideálne je pokožku nespáliť

Lekári upozorňujú, že je vhodné poznať svoj fototyp, ako aj fototyp dieťaťa, aby ste následne použitím vhodných prostriedkov „pred slnením“, ako aj rozumnou dĺžkou pobytu na slnku spáleniu pokožky predišli.

Základné zásady hovoria o tom, že:

  • pokožku na slnenie treba pripravovať postupne, pobyt na slnku dávkovať po minútových úsekoch, nie sa rovno na lehátku opaľovať tri hodiny ...,
  • pokožku ošetriť vhodným prípravkom ešte doma, nie až vonku na slnku,
  • v čase medzi 11:00 – 15:00 sa priamemu slnku nevystavovať,
  • dodržiavať pravidelný pitný režim – aspoň pohár vody každú hodinu. Ak zabudnete dopĺňať tekutiny a potom sa naraz napijete veľa, vaše telo tým nedostane potrebnú dávku hydratácie. Nestihne totiž toľko tekutín naraz spracovať.

Prvá pomoc na spálenú pokožku, aby nebolela

Príznaky „spálenia“ sa nedajú ignorovať. Červená koža, ktorá je horúca, páli a svrbí. 

Ako úplne prvá pomoc sa odporúča chladivá sprcha – nie úplne ľadová, skorej mierne vlažná a postupne vodu treba schladzovať na – pre konkrétnu osobu – únosnú mieru.

Následne pokožku neutierajte uterákom, ak, tak len veľmi veľmi jemne akoby „capkajte“ s uterákom. Alebo si radšej ľahnite na čistú plachtu a nechajte pokožku uschnúť. 

Ak sa objaví teplota, podajte lieky na jej zníženie.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
nin napísané 14.07.2017 07:51

jogurt nie je zly ale detom to príiš nevonia myslím, že pre tie je lepší panthenol s vitamínmi určený pre deti od notina

Lenka napísané 23.08.2016 07:43

Cez leto je super natierať pokožku olejom z malinových jadier

Vaše meno napísané 23.07.2015 22:35

No tak to fakt vďaka za taketo rady.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.