ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 17.10.2017 | meniny má Hedviga  
ZdravieZdravie

Mám silnú a bolestivú menštruáciu. Zn: Pomôžte

 Mária Kohutiarová   11.08.2017   1

Ak by to malo šancu na úspech, určite by takýchto prosieb bolo veľmi veľa. Žien, ktoré „svoje dni“ majú príliš dlhé alebo veľmi bolestivé, je stále dosť. Ako náhle prekročí dĺžka menštruácie obligátnych 5 dní a spokojne pokračuje do čísla deväť či desať alebo zmôže svoju „majiteľku“ tak, že nie je schopná prevádzky, nejde o nič normálne.

Zo skúseností Marylin Shannonovej sa však mnohé z týchto problémov dajú prekonať výživou.

 

Prečo mám takýto menzes?

Prvou kontrolnou otázkou, ktorú si treba položiť, je: aké dlhé mám cykly? Ak sú dlhé, je potrebné ich upraviť do normálnej podoby – teda 25 – 28 dní. Jedným z dôvodov dlhých cyklov môže byť znížená funkcia štítnej žľazy. Aj bežná žena, sledujúca si bazálnu teplotu, si môže zo záznamov skontrolovať činnosť štítnej žľazy.

Podľa Dr. Barnesa ženy, ktoré majú dlhodobo predovulačné bazálne teploty nižšie ako 36.33 stupňov Celzia, by sa mali pokúsiť o zlepšenie funkcie štítnej žľazy, a to aj napriek tomu, že krvné skúšky nemusia zistiť problémy s ňou. 

 

Pomoc v tomto prípade cestou výživy je celkom jednoduchá: a to pridávanie jódovanej soli (teda nie morskej soli), prípadne zodpovedajúcu dávku jódu z tabletiek hnedých morských rias. Štítnej žľaze pomôžu aj vitamíny skupiny B a vitamín C a E, vitamín A, zinok a selén, ľanový a saflórový olej (olej z požltu farbiarskeho).

Keď je krvi veľa

Mnohé ženy, ktoré trpeli menorhágiou – silnou menštruáciou, po pridaní vitamínu A výrazne zredukovali  problémy tohto druhu.  Riešením v doplňovaní tohto vitamínu je prijímanie ho cez betakarotén, prekurzor vitamínu A cez žltú a žltozelenú zeleninu ako je mrkva, topinambury, tekvica a špenát, ktoré treba v strave uprednostňovať. O vitamín A prichádzajú mnohé ženy aj po vysadení antikoncepčných tabletiek podávaných  orálne, čo môže následne prispievať k menorhágii.

 

Veľké krvné straty počas silnej či dlhotrvajúcej menštruácie môže mať na svedomí zlé zrážanie krvi. Riešením tohto problému je užívanie esenciálnych mastných kyselín, ideálne prostredníctvom ľanového oleja v 1 až 3 kapsulách denne. Taktiež vitamín K je ten, ktorý pomáha upraviť zrážanie krvi: jeho príjem je možné zabezpečiť prostredníctvom tmavozelenej listovej zeleniny a hlúbovín ako je kapusta, brokolica, kel a podobne, taktiež pravidelný príjem jogurtu alebo acidofila.

Pomocou pri veľkých stratách krvi je tiež užívanie chlorofylu v tabletách alebo v tekutom stave (dostať ho v predajniach so zdravými potravinami), nie je ho však potrebné užívať celý mesiac – stačí ho užívať krátko pred menštruáciou, doporučuje sa aj na upravenie popôrodného krvácania. Svoje urobia aj tablety kajenského korenia alebo bioflavonoidy, nachádzajúce sa v bielej šupke a membránach medzi mesiačikmi citrusových plodov

V prípade, že menorhágia spôsobuje až anémiu, je dobré doplňovanie železa v pečeni, špenáte, pivovarských kvasniciach a citrusovom ovocí, prípadne v tabletách kyseliny listovej, vitamínoch B6 A B12, C a E. Pri silných stratách krvi počas menzesu treba dať pozor na zbytočné užívanie antibiotík a acylpyrínu, ktoré značne ničia zásoby vitamínu K.

shutterstock

Dysmenorea – príliš veľa bolesti

Symptómov tohto menštruačného problému je viac, ako len bolesť. Ide o intenzívnu, silnú bolesť až menštruačné kŕče. Oboje je odrazom nerovnováhy vo výžive, ale môže byť aj prejavom endometriózy, nádorov maternice, infekcie alebo iných problémov. Bolestivá menštruácia a nepríjemný predmenštruačný syndróm  majú veľmi často spoločné korene a príčiny – preto riešenie PMS často vyrieši problémy súvisiace s bolestivou menštruáciou.

Výživa, doporučená v prípade PMS, veľmi často rieši aj problémy s dysmenoreou. Riešením pri silnej bolesti je aj doplňovanie magnézia – čo pomôže zmierniť materničné kŕče, ak je v organizme dosť vápnika a vitamínu D. Aj keď jednorázovo je použitie acylpirínu alebo ibuprofénu rýchlejšie a účinnejšie, nie sú žiadnym progresívnym riešením : okrem bolesti blokujú produkciu „užitočného“ prostaglandínu.

Jednou z príčin bolestivej a silnej menštruácie je aj endometrióza, vznikajúca ako moderný problém žien žijúcich jeden cyklus za druhým bez prerušenia tehotenstvom a dojčením. Je zaujímavé, že podľa výskumu Dr. Hargrove a Dr. Abrahama polovica zo 137 žien s problematickým PMS mala aj endometriózu. V tomto prípade sa doporučuje ako pomoc vitamín B6, denná dávka však nesmie prekročiť 500 mg a nie je dobré ho užívať celý mesiac. Aj v tomto prípade čo do riešenia tohto problému výživou platí použitie nutričného programu pri PMS.

Bolestivá a silná menštruácia sa teda dá riešiť inak, ako prehltnutím tabletky od bolesti a pokazeným dňom a náladou – závisí na nás, do akej miery chceme riešiť príčinu a nie následok.

 

  • Spracované podľa knihy Plodnosť, cykly, výživa – Marilyn Shannonová

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Johanka napísané 02.09.2017 14:04

21-31 a može byť aj ináč-cyklus.Uvádzané slovenskej zdr. literatúre.

Dané typom človeka.Spravna chuť ukáže čo potrebuje telo pri výbere jedla-pravdaže z tých prospešných Big Grins

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Dula rešpektuje rozhodnutia mamičky. Nehodnotí a nekomentuje ich.
16.10.2017   0
Rozprávala som sa s Lubkou Lapšanskou, nesmierne energickou, vtipnou a usilovnou ženou, mamou 3. detí, a ... dulou.
Všetko čo chcete vedieť o amniocentéze
16.10.2017   23
Odporučil Vám gynekológ amniocentézu? Prečítajte si, aké vyšetrenie sa skrýva za týmto komplikovaným slovom, čo všetko sa dá z výsledku tohto vyšetrenia zistiť a tiež aké riziká so sebou nesie.
babetko
Ako si vybrať opatrovateľku. Na toto sa jej spýtajte:
17.10.2017   0
Ak ste sa rozhodli vyhnúť sa opatrovateľským agentúram a chcete hľadať na vlastnú päsť, nasledujúce rady vám pomôžu viesť správne pohovor a klásť dobre mierené otázky.
Historická kauza : Plienky
16.10.2017   2
Jednorazové plienky sa stali symbolom novodobého rodičovstva. Stíhame veci, na ktoré by naše mamy, vešajúce plienky na dvore ani nepomysleli. Plávanie a angličtinu takmer od šestonedelia...
Čo robiť, aby dieťa viac poslúchalo.
15.10.2017   324
Cieľom nie je kontrolovať dieťa na 200%, ale naučiť ho kontrolovať sa a tiež naučiť ho istým hraniciam každodenného života.
detské choroby
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Ako sa deti vyrovnávajú so stratou blízkej osoby
13.10.2017   0
Akútne trúchlenie môžeme sledovať už u detí okolo prvého roka života. Deti v školskom veku majú obvykle potrebu zdieľať svoje pocity, potrebujú sa veľa uisťovať, že neostali sami.
Atopický ekzém
11.10.2017   8
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
zvery
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?
Aj kŕmenie psov je alchýmia: 7 vecí, na ktoré by ste nemali zabúdať
08.10.2017   0
Nie nadarmo sa psom hovorí domáci miláčikovia. Označenie, ktoré vyjadruje citovú väzbu, znamená, že majitelia ich milujú, berú ich ako členov rodiny a chcú im dopriať plnohodnotný a čo najdlhší život. Zdravý životný štýl sa netýka len ľudí, aj pri psoch treba myslieť predovšetkým na správne stravovacie návyky.
Severanka Freya alebo husky príbeh
06.10.2017   0
Zaujíma vás príbeh severskej krásky Frey a Filipa? Ako sa dá užívať si aktívny život spoločne so psom? Prečo práve Husky? Podporme Filipa v jeho ceste za vysnívanou severskou expedíciou.