ZdravieZdravie

Ktoré paradajkové konzervy obsahujú plesne a pesticídy?

 Anna Veselá   12.05.2022   0

Rajčiny, paradajky sú super. Táto kulinárska zelenina, ktorá je z botanického hľadiska ovocie, je z 90 % tvorená vodou. Má vysoký podiel vlákniny, obsahuje veľa vitamínu C, betakaroténu, ale takmer žiadne tuky.

Ešte viac benefitov môžeme získať, keď paradajku tepelne upravíme, lebo vtedy obsahuje viac lykopénu – červeného farbiva s antioxidačným účinkom, ktorý chráni pred rakovinou. A preto nás menej poteší zistenie, že ideme proti svojmu zdraviu, keď sa rozhodneme uvariť si rajčinovú polievku z konzervy.

Český dTest testoval krájané lúpané paradajky v bežnej i bio kvalite, zakúpené predovšetkým v obchodných reťazcoch, ktoré nájdeme aj na Slovensku. Zameral sa na prítomnosť jedovatých plesní a pesticídov. Výsledky priniesli sklamanie.

Shutterstock

Konzervy majú negatívny vplyv na zdravie

Spotrebiteľská organizácia dTest dala v nezávislých laboratóriách otestovať konzervy s krájanými paradajkami.

Až tretina z testovaných výrobkov obsahovala rizikové látky. V štyroch z jedenástich testovaných výrobkov laboratórne testy odhalili problémy s mykotoxínmi a v niekoľkých ďalších sa našli aj pesticídy.

Jedovaté plesne Alternaria

Medzi nežiadúce účinky plesní s rodu Alternaria patrí narušenie hormonálneho systému a genotoxicita (poškodzovanie molekúl DNA), no môžu byť potencionálne karcinogénne.

Pokiaľ táto pleseň napadne rajčinu, či iné ovocie alebo zeleninu, jedovaté látky, tzv. mykotoxíny, v nej zostanú aj po tepelnom spracovaní, pretože sú odolné voči vysokým teplotám. Preto Európsky úrad pre bezpečnosť potravín stanovil hodnoty, ktoré sa považujú za ešte bezpečné vo výrobkoch.

Štúdie zamerané na príjem mykotoxínov odhalili, že bezpečné dávky prekračujú najmä malé deti. No k deťom sa mykotoxíny dostávajú hlavne z obilných výrobkov.

My starší tieto látky konzumujeme predovšetkým v paradajkách a vo výrobkoch z nich. Viac ohrození, že prekročia bezpečný príjem mykotoxínov, sú vegetariáni a vegáni.

 

Ktoré konzervy obsahujú mykotoxíny?

Kyselina tenauzonová (jeden z jedovatých produktov metabolizmu plesní Alternaria) tenuazonová sa objavila vo všetkých testovaných vzorkách no s rôznou koncentráciou.

Najmenej to bolo 19 µg/kg pri značke NaturFarm až po viac ako dvadsaťnásobných 490 µg/kg pri Happy Frucht.

Bezpečná denná dávka kyseliny tenuazonovej je pritom 1,5 µg na kilogram telesnej hmotnosti, čo pri priemernom 70 kg stravníkovi predstavuje 105 µg. Stačilo by vám teda zjesť polovičku jedného balenia značky Happy Frucht a už by ste naplnili dennú bezpečnú hladinu. No deti by ju určite jesť nemali.

Pri výrobkoch Lidl/Freshona Chopped Tomatoes in Tomato Juice a dmBio Tomaten Stücke Natur, by bezpečnú dávku naplnili necelé dve konzervy.

Mykotoxín alternariol , druhú nebezpečnú látku, odhalili laboratóriá vo výrobkoch Lidl/Freshona Chopped Tomatoes in Tomato Juice a Happy Frucht Gewürfelte Tomaten.

 „Bohužiaľ, nejde o malé čísla. Bezpečná hodnota príjmu alternariolu je 0,18 µg na kilogram telesnej hmotnosti, čo by pri značke Lidl/Freshona v prípade rovnakého dospelého človeka naplnilo 60 g výrobku, pri Happy Frucht dokonca iba 17 g,“ tvrdí šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Nespoliehajte sa ani na bio

Laboratórne testy odhalili aj ďalšiu nepríjemnú vec, ktorá sa skrýva pod uzáverom paradajkových konzerv. A to sú pozostatky pesticídov.

Kým väčšina testovaných výrobkov bola úplne čistá alebo splnila povolené limity, dvojica výrobkov Alnatura Tomaten Stücke Natur a dmBio Tomaten Stücke Natur cez testy neprešla na zelenú.

Napriek biocertifikácii obsahovali pozostatky pesticídov. A hoci išlo len o veľmi malé množstvo, výsledky sú sklamaním, pretože pre bio výrobky majú platiť prísnejšie kritériá.

Zdroj: dTest

»»»»»»»» Prečítajte si aj Rajčinová polievka na 5 spôsobov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Slabá čiarka na tehotenskom teste: môžem byť tehotná?
12.05.2022   0
Digitálne testy to vedia hneď. No ak vidíte na tehotenskom teste dve čiarky, hoci je jedna skutočne veľmi slabo viditeľná, takmer určite ste tehotná.
Ako vybaviť rodný list? Kedy rodič nemusí chodiť na matriku?
10.05.2022   0
Rodný list vydáva matrika. Od apríla 2022 na vás môže počkať aj doma. Príde poštou. Nemusíte ho ísť vybaviť na matriku. Za akých podmienok?
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
10.05.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
12.05.2022   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Hrajte o 3x Pracovný zošit Kuliferdo - o rok dlhšie v škôlke
10.05.2022   0
Práve pre deti, ktoré do školy nenastúpia prichádza na pomoc KULIFERDO - plný aktivít pre deti, ktoré pokračujú v predprimárnom vzdelávaní.
Apgarovej skóre - prvé vyšetrenie po narodení bábätka
07.05.2022   0
Čo znamenajú skratky AS na prepúšťacej správe novorodenca? Čo znamená Apgarovej skóre 10? Je to lepšie alebo horšie ako 7?
detské choroby
Lymská borelióza alebo prečo je dôležité vybrať kliešťa do 24 hodín?
04.05.2022   0
Chytili sme kliešťa. Ako ho vybrať? Dá sa zabrániť borelióze? Aké je to ochorenie? Ako zistiť, či ide o boreliózu? Ako prebieha liečba?
Astma vo svete enormne rastie. Znečistené ovzdušie ovplyvňuje nielen dospelých astmatikov, ale hlavne deti
03.05.2022   0
Výskyt astmy sa podľa údajov WHO za posledných 10 rokov zdvojnásobil.
Obsedantno – kompulzívna neuróza v detstve
27.04.2022   8
Všetci máme z času na čas nežiaduce myšlienky a nutkania (kontrolovať zamknuté auto, vypnutú žehličku, obavy, aby sa blízkemu človeku nestalo niečo na cestách). No u ľudí s OCD sa tieto javy a situácie opakujú niekoľkokrát za deň, v ťažších prípadoch niekoľkokrát za hodinu.
zvery
Vychovajte si poslušného králika
23.03.2022   1
Venujte trochu času aj jeho vycvičeniu. Aportovať síce nebude, ale budete prekvapení, ako sa môže naučiť poslúchať.
Tuberkulózou Vás dokáže nakaziť aj akváriová ryba
24.02.2022   0
Máte dojem, že je akvaristika bezpečné hobby? Tak vedzte, že riziká existujú a rozhodne ich nie je málo! Jedným z najväčších rizík je nakazenie sa chorobou (zoonóza – tak sa nazýva choroba prenosná z zvieraťa na človeka) a to dokonca veľmi nebezpečnou, ktorá je známa ako tuberkulóza.
Ako vyčistiť pelech pre psíka v 10 krokoch
07.02.2022   0
Pelech vášho psa je útulné miesto a mal by sa v ňom cítiť pohodlne, ale je to tiež miesto, kde zostávajú chlpy, sliny, špina a baktérie.