ZdravieZdravie

Endometrióza

 Mária Kopčíková   21.11.2018   0

Bolesti v období pred, počas a po menštruácii môžu signalizovať viacero problémov. Jedným z nich je endometrióza. Čo to je, prečo vzniká a ako sa lieči –aj o tom píšeme v našom článku.

Čo je to endometrióza?

Tento názov je odvodený z latinského „endometrium“ – čo je výstelka dutiny maternice. Endometrióza je ochorenie, kedy sa čiastočky endometria (výstelky) nachádzajú inde, než patria – teda mimo dutinu maternice. Ak sa kúsky endometria objavia na iných častiach v tele ženy, môže to byť prakticky kdekoľvek, okrem srdečného svalu a sleziny. Nemusí sa jednať len o oblasť panvy – kde by sme to možno očakávali najviac.

Endometrióza je najčastejším gynekologickým ochorením žien v reprodukčom období a často býva príčinou neplodnosti.

Podľa toho, kde sa endometriálne tkanivo objaví, sú popísané štyri základné typy endometriózy:

 • Endometrióza peritoneálna – výskyt ložísk na pobrušnici (tenká blana, ktorá vystiela brušnú dutinu a obaľuje orgány, ktoré sa v nej nachádzajú).
 • Endometrióza ovariálna – výskyt ložísk na vaječníkoch. Ložiská tu môžu vytvoriť aj niekoľko centimetrovú cystu.
 • Endometrióza rektovaginálneho septa – výskyt ložísk na hranici pošvy a konečníka. Tento typ endometriózy sa prejavuje veľkou a trvalou bolesťou.
 • Adenomyóza – výskyt ložísk vo vnútri svaloviny maternice. Prejavuje sa zvýšeným krvácaním, bolestivou a zväčšenou maternicou, bolestivou menštruáciou, bolesťami pri pohlavnom styku.
zdroj: womenshealth.gov

Ložiská endometriálneho tkaniva sú síce benígne (nezhubné), ale aj tak môžu spôsobiť veľa problémov. Môžu vyvolať zápal, zapríčiniť zjazvenie tkaniva (to vyvoláva bolesť)  alebo napr. blokovať  vajíčkovody (zapríčiní neplodnosť).

Aké sú príčiny vzniku endometriózy

Endometrióza je pomerne dlho známe ochorenie, bolo popísané už koncom 19. storočia. Napriek tomu súčasná medicína stále nemá jasnú odpoveď na otázku, prečo a ako endometrióza vzniká.

Jednou z teórii je tzv. implantačná teória. Hovorí o tom, že počas menštruácie sú čiastočky endometria vyplavené aj vajcovodmi do brušnej dutiny. Tu môže dôjsť k ich uhniezdeniu (implantácii) a rovnaký hormonálny proces, ako prebieha na sliznici maternice, potom prebehne aj na týchto implantovaných čiastočkách mimo ich „patričnej“ lokality.

Ďalšou teóriou je premena niektorých buniek v dutine brušnej na bunky podobajúce sa endometriu. Táto teória predpokladá, že k premene dôjde po opakovaných zápaloch v malej panve alebo ako reakcia na zvýšenú hladinu estrogénov.

Pri objasňovaní vzniku tohto ochorenia došlo i na sledovanie súvislosti medzi endometriózou a zmenami v imunitnom systéme ženy. Predpokladá sa, že ženy, u ktorých sa objaví endometrióza, majú zníženú bunkovú imunitu alebo že majú v tele protilátky proti endometriu.

Ako môžem predpokladať, že mám endometriózu

Najtypickejším príznakom tohto ochorenia je bolesť v podbrušku a v oblasti panvy, a to najmä počas menštruácie. To „ako to bolí“ nesúvisí príliš s tým „ako veľa tam toho je“. Symptómy môžu ďalej zahŕňať:

 • Bolestivé kŕče počas menštruácie,
 • Chronickú bolesť v zadnej, spodnej časti chrbta a v oblasti panvy,
 • Bolesť pri alebo po pohlavnom styku,
 • Bolesť v oblasti čriev, tráviaceho traktu,
 • Bolesť pri vyprázdňovaní (močenie i stolica),
 • Mimomenštruačné krvácanie,
 • Neschopnosť otehotnieť,
 • Únavu,
 • Hnačka alebo zápcha (najmä počas menštruácie).

Rizikové skupiny žien s ohľadom na vznik endometriózy

Obvykle sa uvádzajú tieto rizikové faktory:

 • Vek medzi 30 – 40 rokov,
 • Ženy, ktoré ešte nerodili,
 • Ženy, ktoré majú menštruáciu dlhšiu než 7 dní,
 • Ženy, ktoré začali menštruovať pred 12 rokom života,
 • Ženy, ktoré majú cyklus kratší než 28 dní,
 • Ženy s endometriózou v rodinnej anamnéze.

Diagnostika a liečba endometriózy

Ženu do gynekologickej ambulancie najčastejšie privedie dlhotrvajúca bolesť. Lekár či lekárka by mal starostlivo odobrať anamnézu a poslať ženu na špecializované diagnostické pracovisko. Najjednoduchšie sa endometrióza diagnostikuje laparoskopicky.

Pri laparoskopii (v celkovej narkóze) sa v okolí pupočnej jamky vykoná malý rez (asi 10 mm), ktorým sa do brušnej dutiny vsunie optický prístroj. Ten umožní kontrolu orgánov. Súčasne sa dá cez tento otvor realizovať potrebný chirurgický zákrok

Pri liečbe sa samozrejme zvažujú všetky okolnosti. Či ženu trápi „len“ bolesť alebo sa jedná aj o súvislosť s neplodnosťou, prípadne inými problémami.

Okrem chirurgickej liečby, kedy sa odstraňujú ložiská endometria mimo dutinu maternice, sa zvažuje i liečba hormonálna.

Zaujímavou sa javí spojitosť medzi depresiou u ženy a udávanou bolesťou v oblasti panvy. Odborné publikácie uvádzajú preto aj kombinovanú liečbu antidepresívami.

Spracované s použitím: healthcentral.com, medicinenet.com, endometrioza.cz, womenshealth.gov

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
15.07.2020   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
Pšeno a pohánka. Superpotraviny, ktoré oceníte v tehotenstve
13.07.2020   0
V pšene sa ukrýva vysoký obsah železa, ktoré potrebujeme, aby sme neodkväcli únavou a nemali pocit, že nám bruško berie akosi priveľa energie. Na pohánku si tehotné môžu spomenúť, keď budú riešiť nepríjemnosti ako sú hemoroidy, kŕčové žily, opuchy nôh, krvácajúce ďasná, či popraskané cievky.
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
babetko
Apgarovej skóre - prvé vyšetrenie po narodení bábätka
15.07.2020   0
Čo znamenajú skratky AS na prepúšťacej správe novorodenca? Čo znamená Apgarovej skóre 10? Je to lepšie alebo horšie ako 7?
Že vám dokŕmia dieťa sa aj tak nedozviete ...
13.07.2020   3
Niektoré ženy sú nazlostené, že im dieťa dokŕmili bez ich vedomia, iné sa zase hnevajú, že im nechcú pre dieťa dať mlieko, kým oni to svoje ešte "nemajú."
detské choroby
Ako odobrať malému dieťaťu moč
14.07.2020   0
Ako dieťaťu odobrať moč? U väčších detí, ktoré už sedia, chodia je to jednoduchšie. Náročnejšie u bábätiek a úplne najviac u bábätkovských dievčatiek.
Ako sa zbaviť kurích ôk
10.07.2020   6
Kurie oká - nepríjemnosť otravujúca náš život, aj detský. V lete, v teple, v teniskách či po pobyte v bazéne - aj odtiaľ si môžete priniesť tento "milý" pozdrav. Kurie oká sú vírus a zbaviť sa ich nie je vždy ľahké.
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   1
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...