Desatoro pre nepriestrelnú imunitu každej mamy. Hlavne pokoj!

0

Silná imunita a pevné zdravie –v súčasnosti priorita číslo jeden! V čase, kedy svet funguje úplne inak, ako sme boli zvyknutí, si dôležitosť zdravia uvedomujeme oveľa viac. Ruku na srdce, o zdravie celej rodiny sa väčšinou staráme my, mamy. No nemali by sme zabúdať ani na seba, veď práve od nás neraz závisí celé fungovanie domácnosti. V nasledujúcich riadkoch nájdete desať odporúčaní, ktoré môžu v tejto snahe pomôcť.

1.      Hlavne pokoj

Stresu máme každá na rozdávanie aj za normálnych okolností, no s pandémiou sa jeho hladina bezpochyby zvýšila. Deti nie sú v škole či škôlke, vy možno pracujete z domu a akosi je na jednu domácnosť málo priestoru. Navyše treba dohliadať na ich online vyučovania, prípadne ich zabaviť, navariť, upratať, postarať o svoje pracovné povinnosti. Nezastaviteľný kolotoč, ktorý začína každé ráno nanovo.  Ak sa cítite pod tlakom, niet sa čo čudovať. Skôr, ako vás však vystresuje ďalší problém, myslite na svoju imunitu. Práve stres a psychické napätie je pre ňu veľkým oslabovačom. Imunitný systém je totiž priamo prepojený s centrálnym nervovým systémom, takže takéto stavy sa bezpochyby prejavia aj na zdraví a vitalite. Kľúčom je naučiť sa ho zvládať, ventilovať a hlavne eliminovať.

2.      Hľadajte pozitíva

Rada, ktorá sa ľahšie odporúča, ako praktizuje. Každý deň však ponúka úsmevné momenty, alebo aspoň milé drobnosti, ktoré nás môžu potešiť.  Hormóny šťastia, ktoré sa dokážu aj pri jednom úsmeve vylúčiť, totiž ocení nielen vašu imunita. Dobrá nálada a smiech dokonca pomáha znížiť vysoký krvný tlak a produkciu stresových hormónov. Naproti tomu posilní činnosť srdca. Preto buďte veselé! Všetko pôjde ľahšie.  

3.      Stres a negativitu vypoťte

Šport by mal byť súčasťou života každej z nás. Nie len preto, aby sme sa udržiavali fit fyzicky, ale veľkým prínosom je pre naše mentálne zdravie. Nevzdávajte sa ho ani v týchto časoch, nenechajte sa zastrašiť ani zimným obdobím. Zbavte sa športovaním zlej nálady, stresu a dožičte si čas pre seba. Endorfíny vás rozveselia, pevnejšia a pružnejšia postava bude len príjemným bonusom.   

4.      Na tanier s rozumom

Silná imunita začína na tanieri. Zdravá strava plná živín, vitamínov a minerálnych látok je niečo, bez čoho jednoducho fungovať nebude ako má. To však neznamená, že sa musíte ihneď vrhnúť na raziu chladničky a špajze. Pri jedle dajte viac na rozum ako na city – väčšinu času jedzte to, čo vášmu telu prospeje. Potom z času na čas určite nezaškodí, ak si doprajete niečo pre potešenie.

5.      Voda pre každú bunku

Nielen zdravá strava, ale aj dostatok tekutín v tele vplýva na imunitu. Tekutiny v organizme udržiavajú sliznice vlhké, a tak sa vírusy a baktérie nemôžu na nich usadiť. Vypite denne 2-3 litre tekutín aj v aktuálnych zimných mesiacioch. Vyhnite sa však koncentrovanému alkoholu, ktorý imunitný systém zabíja.

6.      Nerušený spánok

Nanešťastie, problémy so spánkom má čoraz viac ľudí. Nespavosť, prerušovaný spánok, nedostatočná regenerácia a následná únava počas dňa sú pre imunitu veľkou záťažou. Snažte sa preto tieto problémy riešiť skôr, ako dospejú do pokročilejšieho štádia. Existuje množstvo rád a tipov, ako sa kvalitne vyspať, vyskúšajte ich. Nedostatkom spánku si totiž môžete skrátiť život.

7.      Neobíďte trend tohto obdobia

Ako sme už spomenuli v úvode, s príchodom pandémie začali mnohí z nás riešiť imunitu a zdravie oveľa intenzívnejšie. Veľkým hitom tohto obdobie je otužovanie – k ľadovým medveďom sa pridáva čoraz viac ľudí! Ísť si zaplávať do najbližšej rieky počas mínusových teplôt môže byť pre niekoho extrém, preto skúste začať v malom. Odporúča sa napríklad studená sprcha, či otužovanie vzduchom.

8.      Za čerstvým vzduchom nemusíte von

V čase, kedy sme zavretí doma celé týždne, sa aj z obyčajnej prechádzky stáva špeciálna udalosť. Čerstvý vzduch dokáže divy, nezabúdajte preto doma často vetrať. Obzvlášť teraz, keď je v domácnosti počas celého dňa viac členov. Suchý, prekúrený a vydýchaný vzduch praje šíreniu a množeniu vírusov a baktérií, no oslabuje aj sliznice nosa a úst.

9.      Vždy v teple

Primerané oblečenie nás môže uchrániť pred prechladnutím. Pripravte sa teda na možné nízke teploty vonku. Špeciálnu pozornosť venujte nohám – studené či mokré sa vám môžu „poďakovať“ aj zápalom močových ciest. 

TIP z lekárne:

10.   Oslabenú imunitu liečte

Aj keď dodržiavate všetky vyššie uvedené rady, môže byť vaša imunita oslabená. Pomôcť však môže aj užívanie enzýmov, konkrétne napríklad lieku Wobenzym. Obsiahnuté enzýmy pomáhajú posilňovať imunitný systém; oceníte ich však aj vtedy, ak vás už virózy či angíny sužujú. Pri súčasnom užívaní s antibiotikami zvyšujú účinnosť prípadnej antibiotickej liečby a zabraňujú prechodu ochorenia či zápalu do chronického štádia. Posilňovanie imunity je dlhodobý proces, preto sa odporúča zakúpiť Wobenzym 800 tbl. balenie. Wobenzym je tradičný liek z prírodných zdrojov na vnútorné užívanie. Čítajte pozorne príbalovú informáciu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár