ZdravieZdravie

Čo obsahujú mydlá

 Ján Tóth   14.07.2013   0

Používame ich každý deň. Každodenné kozmetické prostriedky - zubné pasty, mydlá, sprchovacie gély, šampóny, prísady do kúpeľa,… Niektoré penia, iné nie, niektoré voňajú ihličím, iné morským vánkom. Ako pôsobí ich zloženie na našu pokožku a pokožku detí?

Mydliť, mydliť ?

Jedna zo zásad, ktorú mladé mamičky učia v pôrodnici, je potreba kúpať každý deň. Sestričky zásadu matkám aj názorne predvedú: namydlia dieťa od hlavy po päty a za veľkého kriku ho osprchujú. Nik sa nepýta prečo. Pretože je dieťa špinavé? Alebo to prospieva jeho pokožke? Má sa takýmto spôsobom zbaviť baktérií, ktoré by mu mohli uškodiť? Ani jedno nie je pravda.

Ako sa mydlo vyrába

Princíp výroby mydla je v podstate nemenný po stáročia. Historku o objave mydla na hore Sapo si rozprávali už v starom Ríme 1000 rokov pred narodením Krista. Príbeh hovoril o žene perúcej bielizeň v rieke na úpätí hory, kde ľudia v čase sviatkov prinášali zvieracie obete bohom. Žena zistila, že výsledok je udivujúci po praní v mydlovitej hlinke prúdiacej z vyvýšeniny do vody. Neskôr ľudia objavili, že hlinka vzniká presiaknutím tuku obetovaného zvieraťa cez drevené uhlíky pahreby do ílovitej pôdy.

Historické spisy však prezrádzajú, že mydlo poznali už starí Sumeri a Asýrčania 2500 rokov pr.n.l. Sumeri ho používali okrem umývania aj na pranie. Egypťania, Feničania, Kelti aj Germáni mydlo používali asi veľmi zriedka, umývali sa vodou, pieskom, pemzou, vlhkou kašou z popola či lúhom z popola. Ani kultúri Gréci a Rimania nezanechali o mydle rozsiahlejšie záznamy. Až vo svojich správach z protigermánskych a protigalských ťažení Rimania spomínajú „kozmetikum vyrábané z loja, najlepšie kozieho a popola, najlepšie z bukového dreva“, ktoré používali viac muži ako ženy, najmä na vlasy. Kvôli farbe doň pridávali šťavu z ostružín. Až Galenos (osobný lekár Marca Aurelia, r.130-200) popísal kozmetické a čistiace účinky mydla. O jeho rozšírenie sa však zaslúžil Karol Veľký svojim výnosom o varení mydla ako domáceho remesla.
Mydlo výborne odstraňuje bežné nečistoty i mastnotu. Nie je však mydlo ako mydlo. Človek ho vie vyrobiť a upraviť viacerými spôsobmi - chemici im hovoria hydrolýza esterov. Účinky sú však podobné.

Pokožka novorodenca a mydlo

Pokožka novorodenca je približne päťkrát tenšia ako pokožka dospelého človeka a ešte neplní funkciu ochrannej vrstvy, ktorou sa stane až omnoho neskôr. Látky nanesené na pokožku sa vstrebávajú prakticky bezo zvyšku a prechádzajú priamo do krvného obehu. Prípadné stopy toxických látok obsiahnuté v kozmetických prípravkoch pre deti by bezprostredne zaťažili vyvíjajúci sa detský organizmus. Teda aj látky z mydla.

Viaceré mamičky sa odvracajú od používania mydla kvôli jeho zásaditému účinku na pokožku. Kyslý film sa však po hodine-dvoch obnoví a organizmus má späť svoju prirodzenú ochranu. Zvolené prípravky s neutrálnym pH (syndety a sprchovacie gély) majú síce pokožke priateľskú hodnotu pH, ale ich zloženie stojí za zamyslenie. V bežných sprchovacích géloch - ale aj zubných pastách - obsiahnuté penivé zložky a emulgátory (napr. sodium laureth sulfat) sú známe už dlhšiu dobu svojimi rakovinotvornými účinkami na pokusných zvieratách. Preto aj niektorí výrobcovia varujú pred tým, aby sa dostal prípravok do očí či na ľahko priepustné sliznice dospelých. Pokožka malých detí je však pre mnohé látky ešte niekoľko rokov priepustná, preto je ľahšie rizikám poškodenia predchádzať vhodným výberom, než riešiť možné dôsledky.

Čo obsahujú mydlá?

Vo všeobecnosti kyselinu (tuky, oleje), základnú látku (hydroxid sodný, draselný,...) a vodu. Plus parfumy, konzervanty, farbivá a aditíva s rôznym cieľom a účinkom. Práve „plusy“ v mydle ho môžu robiť rizikovým pre pokožku detí či našu. Spomeňme test nemeckého spotrebiteľského časopisu Öko-Test-Magazin. Test odhalil, že výrobcovia mydiel pridávajú do svojich výrobkov umelé farbiace a vonné látky, ktoré sú zbytočné a mnohé z nich i zdravotne závadné. Ako perličku uviedol časopis informáciu, že niektorí výrobcovia používajú na výrobu mydla namiesto živočíšnych a rastlinných tukov použitý fritovací olej. 

Škoda, že zatiaľ na Slovensku nie sú dostupné výsledky podobného testu aspoň na bežné mydlá domáceho, prípadne českého pôvodu, ktoré tvoria veľkú časť ponuky v obchodoch. Nehovoriac o teste mydiel určených na pokožku detí...

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.