ZdravieZdravie

Antibiotiká – ich škodlivé účinky a zmeny v ich predpisovaní

 Mgr. Viktor Čaniga   16.04.2019   0

V uplynulých dňoch pútala pozornosť  v odborných aj populárnych médiách téma obmedzenia používania známeho druhu antibiotík. Ide o takzvané chinolónové a fluorchinolónové antibiotiká, ktoré sú súčasťou liečebných postupov už vyše 30 rokov.

Vysvetlenie, o aký druh antibiotík ide a aké sú odporúčania pre pacientov, sme požiadali farmaceuta z lekární Dr.Max Viktora Čanigu.

 

Uvedené druhy antibiotík patria medzi širokospektrálne antibiotické liečivá, ktoré sa vyznačujú veľmi dobrou účinnosťou, čoho dôsledkom je hojné používanie v liečebnej praxi. V SR je v súčasnosti registrovaných vyše 30 liekov s ich obsahom. Jedná sa o prípravky s obsahom účinných látok ciprofloxacín, ofloxacín, levofloxacín, norfloxacín, moxifloxacín či pefloxacín. 

Používané boli dosiaľ aj pri menej závažných infekciách, ako napríklad ľahší zápal močových ciest, kožné infekcie, angína, zápal prínosových dutín, infekcie dýchacích ciest, či prostaty.


Pri ich užívaní však boli zaznamenávané závažné nežiaduce účinky,

a to prostredníctvom hlásení nežiadúcich účinkov, ktoré na Slovensku eviduje Štátny ústav kontroly liečiv.  Jednalo sa napríklad o zápal alebo natrhnutie šliach, bolestivé stavy kĺbov a ich opuch, tŕpnutie končatín, depresia, únava, problémy s pamäťou, chôdzou a spánkom, alebo poruchy zmyslového vnímania.

Ďalším typickým prejavom užívania týchto liečiv je, že môžu zvýšiť citlivosť na slnečné lúče, čo môže spôsobiť nepríjemnú kožnú reakciu. Spomínané rizká sa samozrejme zistili celoplošne a preto Európska komisia nariadila obmedzenie používania týchto antibiotík vo všetkých členských štátoch EÚ. 

Napriek spomínaným nežiadúcim účinkom ...

ostávajú tieto antibiotiká naďalej veľmi dôležitou zbraňou proti nebezpečným infekciám. Mali by sa však používať len v závažných prípadoch, kedy použitie iných antibiotík nemusí byť postačujúce. 

Ak ich užívate, vyhnite sa ...

Okrem toho je pri týchto antibiotikách potrebné vyhnúť  sa súbežnému užitiu jedál a nápojov, ktoré obsahujú vápnik, horčík, hliník, či železo, pretože môžu znížiť vstrebávanie liečiva. Neodporúča sa tiež zapíjanie kyslými nápojmi a súčasné užívanie kortikoidov.

Použitie florochinolónových a chinolónových antibiotík u detí a v tehotenstve

Väčšina liekov s obsahom týchto antibiotík sa používa výhradne u dospelých. Pefloxacin, norfloxacin a moxifloxacin sú kontraindikované do veku 18 rokov. Ofloxacín a levofloxacín vo forme tabliet sa neodporúča užívať deťom mladším ako 15 rokov a to pre negatívny vplyv na vývoj kĺbových chrupaviek. 

Najpoužívanejší ciprofloxacín je u detí povolený len v špeciálnych prípadoch, a to napríklad pri cystickej fibróze, komplikovaných infekciách močových ciest či potvrdeného vdýchnutia baktérie Antraxu. 

Moxifloxacín (očné kvapky Vigamox) sa používa pri bakteriálnom zápale spojiviek  u detí starších ako 2 roky a keďže ide o aplikáciu do oka, liečivo neprechádza do krvného obehu a riziko nežiadúcich účinkov je minimálne. To isté platí v prípade levofloxacínu (očné kvapky Oftaquix), ktoré sa môžu použiť aj u detí starších ako 1 rok.

Špecifickým prípadom sú známe kvapky s obsahom ofloxacínu (Uniflox). Napriek tomu, že by ich mal predpisovať výhradne očný a ORL lekár (od 1. roku veku dieťaťa), sa v praxi pomerne často stretávame s ich využívaním pediatrami, ktorí ich predpisujú už pri začínajúcich bolestiach vonkajšieho zvukovodu, či na aplikáciu do nosa. Tento postup je obzvlášť nevhodný, keďže nosová sliznica umožňuje prestup liečiva do krvného obehu a dieťa sa tým vystavuje riziku nežiadúcich účinkov. Lekár by preto pri bakteriálnych infekciách nosovej sliznice mal nasadiť terapiu antibiotikom z inej, bezpečnejšej skupiny, ktorá je vhodná na aplikáciu do nosa (napríklad kvapky Pamycon). 

Tehotné a dojčiace ženy by lieky s obsahom týchto antibiotík užívať určite nemali, nakoľko by mohli spôsobiť vývinové poruchy dieťaťa. V tomto prípade je vhodné nasadiť antibiotiká zo skupiny penicilínov, prípadne cefalosporínov po zvážení lekárom. 

Hlásenie podozrení na nežiadúce účinky

Pri podozrení na nežiadúci účinok je okrem konzultácie s lekárom potrebné aj jeho nahlásenie. Môžete tak urobiť aj prostredníctvom online formuláru, ktorý nájdete na internetovej stránke Štátneho ústavu kontroly liečiv. (https://portal.sukl.sk/eskadra/)

Je veľmi dôležité, aby ste účinky týchto liekov nepodceňovali, dodržiavali pokyny lekára a lekárnika a pozorne čítali príbalovú informáciu o lieku. Odmenou vám a vašim deťom bude bezpečná a účinná liečba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Viktor Čaniga

Mgr. Viktor Čaniga, farmaceut z lekárne Dr.Max zo Žiaru nad Hronom
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.