ZdravieZdravie

Antibiotiká – ich škodlivé účinky a zmeny v ich predpisovaní

 Mgr. Viktor Čaniga   16.04.2019   0

V uplynulých dňoch pútala pozornosť  v odborných aj populárnych médiách téma obmedzenia používania známeho druhu antibiotík. Ide o takzvané chinolónové a fluorchinolónové antibiotiká, ktoré sú súčasťou liečebných postupov už vyše 30 rokov.

Vysvetlenie, o aký druh antibiotík ide a aké sú odporúčania pre pacientov, sme požiadali farmaceuta z lekární Dr.Max Viktora Čanigu.

 

Uvedené druhy antibiotík patria medzi širokospektrálne antibiotické liečivá, ktoré sa vyznačujú veľmi dobrou účinnosťou, čoho dôsledkom je hojné používanie v liečebnej praxi. V SR je v súčasnosti registrovaných vyše 30 liekov s ich obsahom. Jedná sa o prípravky s obsahom účinných látok ciprofloxacín, ofloxacín, levofloxacín, norfloxacín, moxifloxacín či pefloxacín. 

Používané boli dosiaľ aj pri menej závažných infekciách, ako napríklad ľahší zápal močových ciest, kožné infekcie, angína, zápal prínosových dutín, infekcie dýchacích ciest, či prostaty.


Pri ich užívaní však boli zaznamenávané závažné nežiaduce účinky,

a to prostredníctvom hlásení nežiadúcich účinkov, ktoré na Slovensku eviduje Štátny ústav kontroly liečiv.  Jednalo sa napríklad o zápal alebo natrhnutie šliach, bolestivé stavy kĺbov a ich opuch, tŕpnutie končatín, depresia, únava, problémy s pamäťou, chôdzou a spánkom, alebo poruchy zmyslového vnímania.

Ďalším typickým prejavom užívania týchto liečiv je, že môžu zvýšiť citlivosť na slnečné lúče, čo môže spôsobiť nepríjemnú kožnú reakciu. Spomínané rizká sa samozrejme zistili celoplošne a preto Európska komisia nariadila obmedzenie používania týchto antibiotík vo všetkých členských štátoch EÚ. 

Napriek spomínaným nežiadúcim účinkom ...

ostávajú tieto antibiotiká naďalej veľmi dôležitou zbraňou proti nebezpečným infekciám. Mali by sa však používať len v závažných prípadoch, kedy použitie iných antibiotík nemusí byť postačujúce. 

Ak ich užívate, vyhnite sa ...

Okrem toho je pri týchto antibiotikách potrebné vyhnúť  sa súbežnému užitiu jedál a nápojov, ktoré obsahujú vápnik, horčík, hliník, či železo, pretože môžu znížiť vstrebávanie liečiva. Neodporúča sa tiež zapíjanie kyslými nápojmi a súčasné užívanie kortikoidov.

Použitie florochinolónových a chinolónových antibiotík u detí a v tehotenstve

Väčšina liekov s obsahom týchto antibiotík sa používa výhradne u dospelých. Pefloxacin, norfloxacin a moxifloxacin sú kontraindikované do veku 18 rokov. Ofloxacín a levofloxacín vo forme tabliet sa neodporúča užívať deťom mladším ako 15 rokov a to pre negatívny vplyv na vývoj kĺbových chrupaviek. 

Najpoužívanejší ciprofloxacín je u detí povolený len v špeciálnych prípadoch, a to napríklad pri cystickej fibróze, komplikovaných infekciách močových ciest či potvrdeného vdýchnutia baktérie Antraxu. 

Moxifloxacín (očné kvapky Vigamox) sa používa pri bakteriálnom zápale spojiviek  u detí starších ako 2 roky a keďže ide o aplikáciu do oka, liečivo neprechádza do krvného obehu a riziko nežiadúcich účinkov je minimálne. To isté platí v prípade levofloxacínu (očné kvapky Oftaquix), ktoré sa môžu použiť aj u detí starších ako 1 rok.

Špecifickým prípadom sú známe kvapky s obsahom ofloxacínu (Uniflox). Napriek tomu, že by ich mal predpisovať výhradne očný a ORL lekár (od 1. roku veku dieťaťa), sa v praxi pomerne často stretávame s ich využívaním pediatrami, ktorí ich predpisujú už pri začínajúcich bolestiach vonkajšieho zvukovodu, či na aplikáciu do nosa. Tento postup je obzvlášť nevhodný, keďže nosová sliznica umožňuje prestup liečiva do krvného obehu a dieťa sa tým vystavuje riziku nežiadúcich účinkov. Lekár by preto pri bakteriálnych infekciách nosovej sliznice mal nasadiť terapiu antibiotikom z inej, bezpečnejšej skupiny, ktorá je vhodná na aplikáciu do nosa (napríklad kvapky Pamycon). 

Tehotné a dojčiace ženy by lieky s obsahom týchto antibiotík užívať určite nemali, nakoľko by mohli spôsobiť vývinové poruchy dieťaťa. V tomto prípade je vhodné nasadiť antibiotiká zo skupiny penicilínov, prípadne cefalosporínov po zvážení lekárom. 

Hlásenie podozrení na nežiadúce účinky

Pri podozrení na nežiadúci účinok je okrem konzultácie s lekárom potrebné aj jeho nahlásenie. Môžete tak urobiť aj prostredníctvom online formuláru, ktorý nájdete na internetovej stránke Štátneho ústavu kontroly liečiv. (https://portal.sukl.sk/eskadra/)

Je veľmi dôležité, aby ste účinky týchto liekov nepodceňovali, dodržiavali pokyny lekára a lekárnika a pozorne čítali príbalovú informáciu o lieku. Odmenou vám a vašim deťom bude bezpečná a účinná liečba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Viktor Čaniga

Mgr. Viktor Čaniga, farmaceut z lekárne Dr.Max zo Žiaru nad Hronom
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?