ZdravieZdravie

5 dôvodov, prečo sa vám oplatí vstávať ráno o piatej

 Michaela Galambošová   07.03.2021   0

„Ešte minútka, ešte desať minút, ešte polhodina...“ Nakoniec stanete oveľa neskoršie, než ste plánovali. Vytrepať sa ráno z teplej postele stojí nemálo zaprenia.

Viete si predstaviť, že by ste dobrovoľne vstávali už o piatej ráno? A to každý deň? Ukážeme vám, že to nie je až taký šialený nápad, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Máme na to hneď niekoľko dôvodov:

 

Vychutnáte si samotu

Vyhnúť sa cez deň manželovi, deťom, práci či domácim povinnostiam je v tomto období nesplniteľná misia. O piatej vás nikto nebude rušiť a vy si môžete vychutnať čas sama pre seba. Dôležité je investovať ho správne.

Vykašlite sa na neumytý riad, kopu neožehlenej bielizne. Urobte si kávu, zapáľte sviečku a pustite sa do knihy, ktorú odkladáte už polstoročie. Môžete siahnuť po motivačnej literatúre alebo si vypočuť audioknihu. Ráno robí deň. Nie je to len reklamný ťah. Naozaj je to tak. Keď budete mať cez deň dojem, že všetko vám padá na hlavu, len si zavrite oči a spomeňte si na TEN pocit nerušeného rána. Spočiatku to bude náročné. Čoskoro si však zvyknete na ranný rituál, ktorý si nenecháte vziať.

Zlepšíte sa

V čom? V tom, do čoho investujete čas. Ak ráno so zalepenými očami začnete hneď surfovať, čo je nové na sociálnych sieťach, ranné vstávanie vám bude nanič. Skúste aspoň 15 – 20 minút venovať rozvoju nejakej (super)schopnosti:

  • joga, pilates: ranné cvičenie má niečo do seba
  • cudzí jazyk: môžete vyskúšať rôzne aplikácie
  • ručné práce: pretože sú perfektným spôsobom psychohygieny
  • pečenie: sama v prázdnej kuchyni? Ideálna doba na robenie experimentov

Získate nadhľad

Vďaka skoršiemu vstávaniu sa nedáte tak rýchlo zvalcovať kolotočom ranných povinností. Budete mať čas spraviť si raňajky, make-up, aj pripraviť deti na domáce vzdelávanie. Keď sa vám nabudúce nebude chcieť vstať z postele, pomyslite si na ten zhon, ktorý by vás čakal, pokiaľ by ste leňošili v posteli. Tá hodinka spánku za to určite nestojí!

Lepšie sa vyspíte

Nočné sovy majú väčšie riziko vzniku spánkových porúch. Pri pravidelnom rannom vstávaní však nebudete mať chuť ponocovať. Prirodzene sa nastavíte na skorší čas zaspávania, čo je veľké plus. Najkvalitnejší spánok je podľa odborníkov ešte pred polnocou. Ak sa naučíte skoro vstávať, skôr či neskôr sa to pozitívne odrazí aj na lepšej kvalite spánku.

Ste efektívnejšia

Ranné vtáča ďalej doskáče. Dokonca to potvrdzuje aj veda. Ranné vtáčatá bývajú oveľa aktívnejšie než večerné sovy. Keď naskočíte na nový režim vstávania, uvidíte, že ráno sa vám budú lepšie riešiť komplikované úlohy. A to má niečo do seba!

Takto to dokážete!

Zaujali vás výhody ranného vstávania a chcete to vyskúšať? Určite vám pomôžu tieto tipy:

  • choďte skôr spať: nemusíte chodiť spávať so sliepkami, ak však chcete ráno vstať, zbytočne neponocujte
  • vyskúšajte klasický budík: telefón a ostatnú elektroniku nechajte v inej miestnosti. Zvuk klasického mechanického budíka, ktorý dôverne pozná z detstva väčšina z nás, vás určite dokonale preberie
  • vstaňte hneď: čím dlhšie budete odkladať vstávanie, tým je väčšia pravdepodobnosť, že opäť zaspíte
  • nájdite si vnútornú motiváciu: môže to byť šálka čaju, kávy alebo iná motivácia. Vy najlepšie viete, čo na vás platí

Tak smelo do toho!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...