ZdravieZdravé dieťa

Spí vaše dieťa dosť? Zistite, ako podporiť zdravý spánok

 pr   30.11.2020   0

Nedostatok spánku je tichým, ale vážnym, problémom 21. storočia. Trápi nielen dospelých, ale aj tínedžerov a dokonca aj deti predškolského veku.

Pravidelný spánok, po ktorom sa vy a vaše deti budíte odpočinutí, je základom zdravého životného štýlu. V rôznom veku však potrebujeme spať rôzne dlho. Kým starším ľuďom môže niekedy stačiť aj 5 hodín spánku denne, deti ho potrebujú oveľa viac. Teenageri aj dospelí by mali spávať okolo 8 hodín denne, mladší školáci 9 až 12 hodín denne a novorodenci až 16 hodín denne.

 

Mnoho detí však tieto čísla nedosahuje a navyše chodievajú spávať príliš neskoro. Štúdia z Talianska ukázala, že až polovica detí vo veku osem rokov nespí dostatočne veľa. Podobná štúdia z Japonska zase ukázala, že až tretina detí vo veku do štyroch rokov chodieva spávať až po 10 večer. „Spánok od 10 hodiny večer do 1 hodiny ráno je pritom ten najdôležitejší. To znamená, že deti by mali ísť spať zhruba do deviatej hodiny“ vysvetľuje výživová špecialistka Janka Trebulová.

Málo spánku ovplyvňuje zdravý rast

Nedostatok spánku v útlom veku sa môže radikálne podpísať nielen na zdravom dospievaní vašich detí, ale aj ich každodennom živote. Nevyspaté deti bývajú podráždenejšie, nervóznejšie a nepozornejšie ako ich rovesníci, čo sa môže podpísať na ich začlenení do kolektívu, ale aj na školských výsledkoch.

Spánok má však najväčší vplyv na zdravie. Primálo spánku sa prejavuje zníženou kondíciou, môže mať tiež vplyv na poruchy rastu. S chronickým spánkovým deficitom súvisí aj obezita, lebo unaveným deťom sa nechce hýbať. Mnohé vedecké výskumy potvrdili spojitosť medzi cukrovkou a zlými spánkovými návykmi. V neposlednom rade krátky spánok oslabuje aj imunitu.

Ako podporiť zdravý spánok?

Veľkú rolu v tom, aký spánok majú vaše deti, zohrávajú zdravé návyky. Veľkú rolu hrá dokonca aj strava. Hlavne v poobedných hodinách by ste vašim deťom nemali dávať sladké nápoje, ktoré môžu narušiť ich prirodzený spánkový rytmus. Okrem toho ich zdravý spánok a dospievanie môžete podporiť aj výživovými doplnkami ako OmegaMarine Rybičky.

OmegaMarine Rybičky od NaturaMed Pharmaceuticals sú výborným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú pre deti nenahraditeľné. Nedávna štúdia z Oxfordskej univerzity ukazuje, že omega-3 mastné kyseliny podporujú zdravý spánok u detí. Okrem toho majú aj množstvo ďalších benefitov. Podporujú tiež zdravý vývin mozgu a prispievajú k normálnej činnosti srdca. Omega-3 mastné kyseliny tiež nájdete v tučných morských rybách.

Zdravý spánok detí tiež môžete podporiť tým, že im pred spaním zoberiete mobily a nebudete dlho do noci spoločne pozerať televíziu. Jas obrazoviek totiž mätie mozog, ktorý si potom myslí, že je ešte deň a neprodukuje dostatok spánkového hormónu.

Viac informácií o OmegaMarine Rybičkách a dôležitosti omega-3 mastných kyselín pre zdravý vývin dieťaťa získate na stránke www.omegarybicky.sk alebo na bezplatnom čísle 0800 444 204.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?