ZdraviePlodnosť ženy

Ako oddialiť menštruáciu?

 Michaela Galambošová   14.07.2021   0

Dá sa oddialiť menštruácia? Ako to urobiť, aby prišla neskôr?

Nie sme prvá (a ani posledná) generácia žien, ktoré sa pokúšajú posunúť termín menštruácie.

Aké sú možnosti oddialenia menštruácie

Oddialenie, posunutie menstruacie
Shutterstock

 

Menštruácia počas dovolenky, ďakujem, neprosím

Ak vám dátum (ne)očakávanej menštruácie vychádza na dátum dlho plánovanej dovolenky, dobrá správa je, že máme viac možností ako naše staré mamy. Vďaka menštruačným tampónom či kalíšteku nemusíme vodu obchádzať širokým oblúkom.

»»»» Prečítajte si aj: Menštruačný kalíšok používajú ženy aj aby skôr otehotneli.

No sú aj iné možnosti, aby sme menštruáciu nemuseli "riešiť" cez dovolenku. Treba sa však spamätať v dostatočnom predstihu.

Keď si na termín blížiacej sa menštruácie spomeniete až večer pred dovolenkou, nebudete mať na jej oddialenie veľa možností. Pravdepodobnosť, že sa vám to podarí, sa prakticky rovná nule.

Lieky na oddialenie menštruácie

Sú len na lekársky predpis. Určite sa vyberte za gynekológom. Ten vám môže predpísať liek na oddialenie menštruácie (napr. Norethisteron Zentiva), ktorý tlmí tvorbu pohlavných hormónov.

Liek treba začať užívať 2-krát denne, minimálne 3 dni pred dátumom očakávanej menštruácie. Potom pokračuje v užívaní dovtedy, dokedy potrebujete odsunúť menštruáciu. Po vysadení lieku sa menštruácia obvykle dostaví na 2. až 4. deň.

Nevýhodou užívania liekov na oddialenie menštruácie je to, že môžu poriadne rozhádzať cyklus. Preto by sa mali užívať naozaj len ojedinele.

Môžu byť tým najlepším riešením v prípade, že je pre vás nepohodlné používanie menštruačných tampónov a celú dovolenku pri mori nechcete stráviť ležaním na pláži.

Oddialenie menstruacie
Shutterstock

 

Antikoncepcia a oddialenie menštruácie

Pokiaľ užívate hormonálnu antikoncepciu, môžete menštruáciu oddialiť tak, že po užití poslednej tabletky balenia pokračujete v užívaní ďalšieho balenia bez pravidelnej 7 - dňovej prestávky. Takto si menštruáciu oddialite na toľko dní, koľko potrebujete.

Po vysadení antikoncepcie sa dostaví menštruačné krvácanie. Tento spôsob sa odporúča pre ženy, ktoré užívajú kombinované tablety s progesterónom a estrogénom. V prípade akýchkoľvek otázok sa poraďte so svojim lekárom.

Babské rady na oddialenie menštruácie

Medzi najznámejšie babské rady patrí:

Jablčný ocot:

  • Pridanie pár kvapiek jablčného octu do pohára je pomerne známou babskou radou na oddialenie menštruácie.
  • Vedci však tvrdia, že doposiaľ neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by premenili babskú radu na vedecký fakt. Práve naopak.
  • Jedna štúdia dokázala, že pravidelné pitie jablčného octu môže pomôcť upraviť menštruačný cyklus u žien s nepravidelnou menštruáciou.
  • Vedci však varujú pred nadmerným pitím jablčného octu, ktorý môže poškodiť zubnú sklovinu.
Babske rady na oddialenie menzesu
Shutterstock

 

Citrónová šťava:

  • Pitie citrónovej šťavy je oproti jablčnému octu predsa len o niečo znesiteľnejšie.
  • Zástankyne tejto techniky tvrdia, že na oddialenie menštruácie stačí piť šťavu z troch citrónov minimálne týždeň pred predpokladaným začiatkom periódy.
  • Účinok pitia na oddialenie cyklu nie je síce vedecky dokázaný, no aspoň si doprajete dostatok vitamínu C, čo určite nie je na škodu.
  • Menštruáciu síce aj tak dostanete, no dostatočný prísun vitamínov vám môže pomôcť zmierniť prípadné bolesti.

Uhorky:

  • Žiadne nakladačky, zavárané uhorky, ale čerstvé uhorky, ktoré treba začať vo veľkom konzumovať približne týždeň pred očakávanou menštruáciou.
  • A či to naozaj funguje? Nechajte sa prekvapiť, no určite sa na túto metódu nespoliehajte. Inak vás výsledok môže nemilo prekvapiť.

Čo funguje na 100 %

Zaručenou metódou na oddialenie menštruácie je tehotenstvo. No aj o to je potrebné sa postarať v dostatočnom predstihu. Prajeme peknú dovolenku!

»»»» Prečítajte si aj:

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
13.09.2021   0
Čo je treba vybaviť počas tehotenstva? Od lekárov, zamestnávateľa, výberu pôrodnice, pediatra, mena pre dieťa...
Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?
10.09.2021   0
Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus. Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie.
babetko
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
15.09.2021   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Prečo dnešné deti nevedia chytiť loptu?
14.09.2021   3
Polovička detí nevie, ako správne chytiť loptu. Loptu častokrát ani nemajú doma, ak ju majú, potom zahrabanú niekde v kúte.
detské choroby
Infekčná mononukleóza
17.09.2021   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Atopický ekzém
14.09.2021   0
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
Diéta pri zápche
10.09.2021   0
Je dobré ak má dieťa príklad v stravovacích návykoch rodiny, ktorá sa má dieťaťu prispôsobiť a ísť príkladom v doporučenej pestrosti stravy a správnej diéte.
zvery
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?
Ako čistiť psovi zúbky
10.08.2021   0
Prečo sa psom čistia zuby? Ako na to a ako mať zábavu zo zubnej kefky? Ako predchádzať u psov problémom s chrupom?